Użytkownicy stolarki okiennej cenią PVC za jego uniwersalność i wytrzymałość. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że odpady z PVC lub zużyte okna mogą być poddawane obróbce recyklingowej nawet do 10 razy! Na szczęście tę możliwość dostrzegła branża okienna, która coraz chętniej oddaje odpady PVC do ponownego przetworzenia. Wśród firm, które dostrzegają ten potencjał są producenci okien na systemie Aluplast, producent profili Aluplast oraz recykler firma Metal-Plast.
PVC jest niezmiennie najchętniej wybieranym materiałem do produkcji okien. Nie jest to zaskoczeniem ze względu na szczególnie cenione cechy tego surowca. Jednak ta sama popularność przekłada się na olbrzymią ilość odpadów produkcyjnych oraz zalegające na wysypiskach zużyte okna.
Ilość powstających odpadów może zaskakiwać biorąc pod uwagę, jak doskonale do recyklingu nadaje się PVC, stając się prawdziwie ekologiczną alternatywą dla nowo powstałego surowca. Badania pokazują, że odpady PVC mogą być poddawane ponownej obróbce nawet do 10 razy! Jednocześnie sam proces ponownego przetwarzania PVC wymaga aż do 90% mniej energii w porównaniu do produkcji pierwotnego surowca. Liczby nie kłamią. Każda wytworzona tona surowca z recyklingu to 2 tony CO2, które nie trafią do atmosfery.
Jednocześnie należy zauważyć, że nikt już nie kwestionuje jakości regranulatu PVC, który jest z powodzeniem stosowany w stolarce okiennej większości czołowych producentów i nie ustępuje parametrom pierwotnemu surowcowi. Potwierdzają to zarówno opinie profesjonalistów oraz rezultaty rygorystycznych badań jakości.
Rozwiązanie, które doceniają najlepsi
Dzięki wyspecjalizowanym firmom, takim jak Metal-Plast, cały proces przekazywania odpadu stał się jednocześnie niezwykle prosty, co doceniają producenci okien na systemie Aluplast .Aluplast, który jest odbiorcą regranulatu od Metal-Plast wyznacza obecnie standardy w obszarze ponownego wykorzystania PVC. Obie firmy współpracują ze sobą już od wielu lat, optymalizując proces odbioru odpadów.
Zamknięty obieg korzyści
Firmy Aluplast i Metal-Plast współpracują ze sobą w obiegu zamkniętym. Metal-Plast dostarcza specjalistyczne kontenery do producentów okien na systemie Aluplast, które rozwiązują problem zbierania oraz przechowywania odpadów na terenie zakładów. Po wypełnieniu kontenerów odpad PVC jest natychmiast odbierany i dostarczany do siedziby Metal-Plast, gdzie poddawany jest wieloetapowemu procesowi recyklingu. Po przejściu rygorystycznych testów gotowy regranulat trafia z powrotem do firmy Aluplast, gdzie jest ponownie wykorzystywany do produkcji profili okiennych.
Recykling PVC to nie tylko ułatwienie w przechowywaniu odpadów oraz oczywiste korzyści ekologiczne. Regranulat jest najlepszą odpowiedzią na braki surowca na rynku oraz przerwane łańcuchy dostaw. To właśnie rosnące trudności w pozyskiwaniu nowego surowca sprawiają, że wielu producentów dostrzega, że rozwiązanie ich problemów było cały czas na wyciągnięcie ręki.
Metal-Plast, dostrzegając wzrastające zainteresowanie regranulatem PVC, rozszerza swoje działania w zakresie pozyskiwania odpadów. Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że firmy i zwykli użytkownicy coraz chętniej przekazują wymieniane okna do wyspecjalizowanych firm, takich jak Metal-Plast, w celu ponownej obróbki, zamiast po prostu wyrzucać je do śmieci.
Obserwując wyzwania z jakimi borykają się nie tylko producenci okien, ale także społeczeństwo dostrzegające niekorzystne zmiany w środowisku naturalnym, staje się coraz bardziej jasne, że recykling i gospodarka w obiegu zamkniętym są odpowiedzią, na którą nasza planeta czeka. Takie podejście staje się coraz bardziej niezbędne, zarówno dla ochrony środowiska, jak i dla zrównoważonego rozwoju społecznego i gospodarczego.