W dobie walki o czyste środowisko stworzenie gospodarki w obiegu zamkniętym stało się już nie tylko kwestią optymalnego wykorzystania surowców, ale także sprawą kluczową dla komfortu życia oraz naszego zdrowia. Nie każdy wie, że branża stolarki okiennej już od wielu lat jest bardzo aktywna i skuteczna w obszarze recyklingu odpadów.
Nie ma dnia, aby media oraz eksperci nie alarmowali w sprawie pogarszającego się stanu środowiska. Kryzys klimatyczny czy smog na ulicach polskich miast to zjawiska, z którymi już się borykamy i które niestety nadal się nasilają. Chociaż stan środowiska jest problem skomplikowanym eksperci nie mają wątpliwości, że ważnym elementem ochrony przyrody jest właściwe zarządzanie odpadami. Wystarczy wspomnieć, że według szacunków Banku Światowego każdego roku ludzkość generuje ponad 2 mld. ton śmieci!”
Szczególna odpowiedzialność związana z wielkim sukcesem.
Polska branża związana ze stolarką okienno-drzwiową już od wielu lat utrzymuje pozycję lidera na europejskim rynku. Wielkość tego sektora szacuje się aktualnie na prawie 8 mld złotych! Ogromne i nadal rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości polskie okna i drzwi oznacza jednocześnie wielkie ilości generowanych odpadów, w szczególności PVC.
Polski rynek cechuje jednak nie tylko duża innowacyjność w obszarze wytwarzania gotowych produktów, ale jednocześnie w recyklingu odpadów PVC. Na krajowym rynku funkcjonują firmy, które pozyskiwaniem i przetwarzaniem odpadów, a także udoskonalaniem tego procesu zajmują się już od ponad dwóch dekad.
EKO Liderzy.
Jedna z najdłużej działających na środkowoeuropejskim rynku to firma Metal-Plast, która każdego roku odzyskuje ponad 25000 ton odpadów PVC. Surowiec wraca w postaci wysokiej jakości regranulatu do producentów lub jest wykorzystywany przez firmę do produkcji wyspecjalizowanych komponentów stolarki okiennej.
Kiedy zaczynaliśmy naszą działalność w 1996 branża przyglądała nam się z pewną ostrożnością. Panowało przekonanie że wykorzystywanie regranulatów nakłada na producentów szereg obowiązków, a odzyskany surowiec nie jest tak dobry, jak nowy. Mówi Grzegorz Jasiński, Prezes Metal-Plastu. Dziś współpracujemy z ponad 600 producentami, od których odbieramy odpad. Nasi partnerzy nie tylko ufają jakości wytwarzanego przez nas surowca, a także doskonale rozumieją znaczenie naszej pracy dla środowiska i wiedzą, że to się po prostu opłaca.
Rachunek jest prosty zarówno dla producenta, jak i środowiska. Dla przedsiębiorstw współpraca z profesjonalnym recyklerem oznacza mniej formalności i zalegającego na placu i w magazynach odpadu. Dla środowiska każda tona odzyskanego granulatu to ponad 2 tony CO₂ w atmosferze mniej!
Na recyklingu PVC korzystają nie tylko producenci stolarki, których problem ze składowaniem odpadów rozwiązują profesjonalne firmy. Korzystają na nim wszystkie osoby, które dzięki firmom takim jak Metal-Plast mogą żyć w zdrowszym i bardziej przyjaznym środowisku.