Nie istnieje budynek, w którym nie byłoby chociaż kilku elementów wymagających użycia szkła. Znajduje się w oknach, często w drzwiach, jest elementem wyposażenia wnętrz. Są budynki, gdzie szkło jest podstawą fasady obiektu.
Szkło ma wiele zastosowań i dzieli się na różne rodzaje, spełniając odmienne funkcje. Jak zatem wygląda proces doboru szkła do konkretnego projektu?
Krok 1 – przeanalizuj otoczenie
To podstawa, od której trzeba wyjść. Inne szyby sprawdzą się w mocno nasłonecznionych terenach, a inne w miejscach, gdzie panuje zimny klimat. W pierwszym przypadku warto zastosować szkło przeciwsłoneczne, refleksyjne, najlepiej z powłoką UV. W drugim bardzo ważna będzie odpowiednia termoizolacja, czyli szkło odporne na kondensację i różnice temperatur. Wielu producentów w swoich ofertach posiada szkło samoczyszczące, które świetnie sprawdzi się np. w miastach, gdzie występuje dużo pyłu, czy smog.
Krok 2 – określ funkcję jaką będzie pełnić szkło
To kolejny ważny aspekt. Jeśli zależy Ci na ochronie przed utratą ciepła, świetnym wyborem będzie szkło zespolone termoizolacyjne z niskim współczynnikiem przenikania ciepła. Z kolei w przypadku problemów z hałasem warto postawić na szkło dodatkowo laminowane z folią akustyczną. Jeżeli musisz zadbać o wyższe bezpieczeństwo w twoim obiekcie, warto postawić na szkło hartowane – bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne i trudne warunki atmosferyczne. Jeśli zależy Ci na prywatności, idealnym rozwiązaniem będzie szkło matowe lub z powłoką, która ogranicza przejrzystość. Dzięki temu będziesz czuł swobodę, nawet w najbardziej przeszklonych przestrzeniach.
Każdy rodzaj szkła ma swoje szczególne właściwości, które w odpowiedni sposób można, a często nawet trzeba, łączyć.
Krok 3 – zrozum swój projekt
Ten punkt również koresponduje z tym jakie przeznaczenie w twoim projekcie ma szkło. Musisz dobrać odpowiednią grubość i wymiary szkła, by dostosować je do obciążeń takich jak wiatr, własny ciężar, czy nawet naprężenia. Kolejnym elementem są wymogi konstrukcyjne, które definiują normy budowlane, różne często dla poszczególnych krajów, regionów, czy kontynentów. Lokalizacja geograficzna obiektu, w którym wykorzystane będzie szkło często określa potrzeby energetyczne i izolacyjne, gdzie można wybierać szkło pojedyncze bądź pakiety dwu- lub trzyszybowe. Tym aspektem zajmują się odpowiednie osoby, które doradzą właściwy pakiet.
Krok 4 – określ swój budżet i oczekiwania co do estetyki
Nie da się ukryć, że szkło jest jednym z najatrakcyjniejszych wizualnie materiałów budowlanych. Oprócz tego jest materiałem bardzo elastycznym pod względem dopasowania go do określonych potrzeb. Możesz wybrać np. barwione w masie, satynowane, piaskowane czy z nadrukami. Dzięki temu możesz zrealizować niemal każdy projekt, korespondujący z Twoją wizją obiektu. Określ także dobrze swój budżet. Ceny szkła często różnią się w zależności od jego rodzaju i właściwości. Nie warto tu oszczędzać na jakości. Taka inwestycja zwróci się w czasie, dając, chociażby komfort mieszkania przez wiele lat.
Krok 5 – Zapytaj eksperta
Kiedy realizujesz dużą inwestycję, ale nie specjalizujesz się w produkcji szkła, nie pomijaj tego kroku. Skontaktuj się z firmą lub osobą, która profesjonalnie się tym zajmuje. Opowiedz o swoim projekcie i wymaganiach. Ekspert z firmy produkującej lub dostarczającej szkło, czy architekt z pewnością dobrze doradzą rodzaj szkła, który najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie.
Podsumowując, dobranie rodzaju szkła do projektu może być wyzwaniem, szczególnie dla osób, które na co dzień nie specjalizują się w tym zakresie. Stosując się jednak do powyższych wskazówek i ze wsparciem ekspertów można dobrać efektywne, szklane rozwiązania odpowiadające na potrzeby Twojego projektu.