Przylądek Canaveral był świadkiem kolejnej historycznej sceny. W stronę Marsa wyruszyła rakieta z łazikiem Perseverance, który jest najbardziej zaawansowaną tego typu konstrukcją w historii NASA. Na jego pokładzie znajdą się trzy kostki krzemienia – na jednej z nich laserem wyryto nazwę polskiej marki Wiśniowski, która tym samym symbolicznie staje się częścią tego kosmicznego przedsięwzięcia.
Łazik Perseverance (Wytrwałość) powstawał osiem lat. Jego nazwa symbolizuje nie tylko trud jego projektowania i budowy, ale odwagę i ambicję ludzkości w misji odkrywania Układu Słonecznego. 30 lipca 2020 tuż przed 14:00 rozpoczęła się podróż, która za siedem miesięcy będzie miała swój kres w kraterze Jezero na Marsie.
Symbolicznym uczestnikiem tej misji jest marka Wiśniowski, której nazwa znalazła się na jednej z krzemowych kostek, które umieszczono na pokładzie łazika. Nazwy i imiona ponad 10 milionów osób i instytucji z całego świata wypalono na sześcianach przy użyciu lasera. Napisy mają wysokość zaledwie 0,1 grubości ludzkiego włosa i można je dostrzec tylko przez odpowiedni mikroskop.
Krzemowe kostki zostaną umieszczone na powierzchni Marsa i zostaną tam na zawsze. Kto wie, może w przyszłości zostaną odnalezione?
Ich obecność na Czerwonej Planecie jest dowodem, że cała ludzkość dąży do zaspokojenia naszej naturalnej ciekawości tego, co nas otacza. Dzięki wytrwałości i umiejętności zadawania pytań każdego dnia idziemy dalej. Pół wieku po lądowaniu na Księżycu coraz odważniej planujemy naszą obecność na Marsie. Misja Perseverance jest kolejnym krokiem w tę stronę.
Perseverance będzie badał powierzchnię Czerwonej Planety i szukał śladów życia, które mogło pojawić się, gdy krater Jezero nie był tylko śladem po kosmicznej kolizji, ale najprawdziwszym zbiornikiem z płynną wodą. NASA podkreśla, że pierwszy raz w historii jednym z najważniejszych zadań łazika jest poszukiwanie życia na Marsie.