Jeszcze do niedawna drzwi piwotowe były znane główne jako drzwi wewnętrzne, przede wszystkim ze szkła. Od niedawna szturmem podbijają rynek ekskluzywnych drzwi wejściowych, a producenci starają się jak najlepiej poradzić sobie z wyzwaniami, które stają im na drodze podczas kreowania szczelnych, bezpiecznych i szalenie designerskich konstrukcji.
Drzwi piwotowe to konstrukcja zupełnie inna, niż tradycyjne drzwi wejściowe. Skrzydło nie otwiera się wahadłowo, a ruch, który wykonuje, bardziej przypomina ruch drzwi obrotowych. Wynika to z tego, że zawiasy są przymocowane do górnej i dolnej krawędzi skrzydła, przy czym oś obrotu przesunięta jest w kierunku środka skrzydła. Dużym wyzwaniem jest wówczas odpowiednie uszczelnienie, zarówno obwodowe, jak i pomiędzy progiem a dolną krawędzią skrzydła. Innym problemem, istotnym z punktu widzenia bezpieczeństwa i wieloletniego funkcjonowania drzwi, jest zastosowanie optymalnego zamka.
Uszczelnienie
Skrzydło drzwi na zawiasach piwotowych otwiera się zarówno z lewej, jak i z prawej strony. Im bardziej zawiasy są przesunięte w kierunku środka skrzydła, tym większe ryzyko, że drzwi po stronie pleców nie będą zachowywały szczelności. Dodatkowo może być to słaby punkt w przypadku ataku włamywacza. Optymalnie byłoby zastosować w tej strefie np. dodatkowe bolce, jak ma to miejsce w tradycyjnych drzwiach wejściowych. Jednak ze względu na specyficzny sposób otwierania, w drzwiach piwotowych nie jest to możliwe.
Przejścia kablowe
Innym problemem jest doprowadzenie do skrzydła kabli, jeśli chcemy wyposażyć drzwi w zamek motoryczny, kontrolę dostępu czy wpiąć je w system domu inteligentnego. W tradycyjnych drzwiach stosuje się przejście kablowe po stronie pleców – nie jest ono ani specjalnie widoczne, ani nie przeszkadza w codziennej eksploatacji. W przypadku piwotów przejście kablowe znajduje się przy górnym zawiasie, ale takie usytuowanie wiąże się z dużo bardziej skomplikowanym i czasochłonnym montażem.
Zamek i ryglowanie
Tymczasem jest rozwiązanie, które eliminuje wszelkie wyzwania, z którymi stykają się producenci drzwi piwotowych w zakresie ryglowania: INSTINCT by MACO. To system, który składa się z niezależnych modułów; można go porównać do zamka wielopunktowego, ale bez listwy. Moduły ryglujące, czyli odpowiedniki tradycyjnych kaset, są tak kompaktowych rozmiarów, że swobodnie mogą zostać zamontowane nie na skrzydle, a w ościeżnicy. Wówczas na skrzydle umieszczane są wyłącznie zaczepy. Dzięki temu wyeliminowany zostaje problem prowadzenia kabli: połączenia między poszczególnymi modułami prowadzone są w profilu ościeżnicy i w ogóle nie muszą przechodzić do skrzydła.
Dzięki temu, że moduły są ze sobą połączone jedynie kablami, a nie są osadzone na listwie, można je stosować na kilku krawędziach skrzydła/ramy. To kolejna zaleta tego rozwiązania przy zastosowaniu w drzwiach z zawiasami piwotowymi. Otóż moduły można bez problemu umieścić zarówno po lewej, jak i po prawej stronie, dzięki czemu obie strony skrzydła będą idealnie dociśnięte do ramy, a drzwi pozostaną maksymalnie szczelne. Przy okazji, jeśli moduły zostaną zamontowane przy wszystkich czterech narożnikach, w zasadzie całkowicie zostanie wyeliminowane ryzyko wypaczenia skrzydła – nawet po wielu latach eksploatacji i przy naprawdę dużych drzwiach.
Bez wkładki, bez klucza
To oczywiście nie wszystkie zalety tego systemu ryglowania, choć zdecydowanie najbardziej istotne z punktu widzenia producentów drzwi piwotowych. Ale nie można nie wspomnieć również o tym, że jest to system całkowicie elektroniczny, eliminujący konieczność stosowania klamki, wkładki, klucza… Drzwi ryglują się i otwierają po otrzymaniu impulsu z aplikacji, czytnika linii papilarnych lub przycisku naściennego. Do tego system ten ma wszystkie funkcje nowoczesnych zamków drzwiowych: otwieranie dzienne, blokadę przed przypadkowym otwarciem przez dzieci czy monitoring zamknięcia.
Jest również niezrównany, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa: tradycyjne zamki drzwiowe mają do 5 punktów ryglujących, zawsze po tej samej stronie. INSTINCT umożliwia zastosowanie aż 8 niezależnych punktów ryglowania, w dodatku na różnych krawędziach: po stronie pleców, w poziomie, a nawet po skosie, jeśli drzwi nie będą miały tradycyjnego, prostokątnego kształtu. To z kolei dla włamywacza będzie stanowiło duży element zaskoczenia: nigdy nie będzie wiedział, w których miejscach drzwi są zaryglowane.
Bezpieczeństwo, design, komfort, szczelność – INSTINCT by MACO odpowiada na dokładnie te potrzeby klientów, które są przez nich wskazywane jako najbardziej pożądane w przypadku zamków drzwiowych. To nie zalety, a sposób ich realizacji jest przełomowy i nowatorski, do tego idealnie rozwiązuje wyzwania stojące przed producentami drzwi z zawiasami piwotowymi.
Hałas i zapachy z innych pomieszczeń, a czasem również zimno to problemy, z którymi borykają się pracownicy w biurach czy goście hotelowi. Na szczęście jest na to doskonały sposób: uszczelki opadające.