Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Las bez tajemnic z Pol-Skone

Data publikacji: 2020-10-22

Fenomenalne kadry z lasów z całego świata oraz gwiazdorska obsada lektorska. Pol-Skone w serii dokumentalnej o drzewach i lesie pokazuje, że odpowiedzialna gospodarka leśna ma ogromne znaczenie dla przyszłości planety.

Fot. Kadr z filmu Pol-Skone, Życie drzew — odc. 5

Na zlecenie Pol-Skone powstała seria filmów dokumentalnych o drzewach i lesie – Odkrywanie leśnych tajemnic. Filmy zwracają uwagę na niezwykle ważny temat – odpowiedzialną gospodarkę leśną. Głos wybitnej lektorki Krystyny Czubówny nadaje tempa wizualizacji. Za realizację odpowiada agencja Vena Art.

Drzewa to odnawialne zasoby ziemskie, surowiec ten musimy jednak wykorzystywać w sposób racjonalny. Seria od Pol-Skone przeprowadza nas przez globalny wątek leśnictwa. W krajach rozwiniętych mimo wycinania drzew lesistość rośnie. Dzieje się tak za sprawą odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Na miejsce jednego wyciętego drzewa, powinno pojawiać się kilka młodych. Dla Pol-Skone źródło używanych do produkcji komponentów jest niezwykle istotne, potwierdza to posiadany przez markę certyfikat FSC®. Jest to jedno z najważniejszych wyróżnień dla przedsiębiorstw w omawianym zakresie. Międzynarodowy Certyfikat FSC® (Forest Stewardship Council®) nadawany jest wyłącznie firmom spełniającym ponadprzeciętne standardy środowiskowe i społeczne. Certyfikat FSC® potwierdza, że surowce użyte do produkcji wyrobów pochodzą wyłącznie z certyfikowanych lasów, zarządzanych zgodnie z obowiązującym prawem oraz dobrymi praktykami ochrony środowiska, ekonomii i z poszanowaniem wartości społecznych ludności zamieszkującej dany obszar.

Fot. Kadr z filmu Pol-Skone, Odpowiedzialna gospodarka leśna — odc. 6

W filmach „Odkrywanie leśnych tajemnic” dla równowagi twarde dane o leśnictwie przeplatają się z niezwykłymi informacjami o drzewach. Omawiane są zarówno polskie, jak i światowe lasy. Seria zawiera szereg ciekawych informacji, które mogły nam umknąć z lekcji przyrody i geografii. Filmy warto obejrzeć z całą rodziną ze względu na ich edukacyjny charakter.

Przywilej dostępu do bogactwa polskich lasów nakłada na nas obowiązek dbania o nie. W Polsce szkółki drzewne produkują miliony sadzonek. Statystyki dotyczące malejących powierzchni lasów w krajach nierozwiniętych są niepokojące. Przejawianie odpowiedzialności za zdrowie i wielkość lasów to standard dla nowoczesnych, świadomych gospodarek. W trosce o naturę jest to kierunek dla całego świata.

Odcinki serii

Człowiek i drzewo — odc. 1 Jak zmieniła się nasza więź z drzewami? Dlaczego w lesie czujemy się tak dobrze? Kto był pierwszy człowiek czy drzewo? W odcinku Człowiek i drzewo poznajemy niezwykłą relację, która ma korzenie w prehistorii.

 

Lasy w Polsce — odc. 2 Czym różnią się bory od lasów? Dąb, brzoza czy sosna – jakie drzewo zajmuje niemal 60% powierzchni polskich lasów? Gdzie na terenie Polski znajduje się jeden z najstarszych lasów na świecie, niemal niedotknięty ręka człowieka? Odcinek Lasy w Polsce przybliża temat lesistości naszego kraju.

 

Lasy na świecie — odc. 3 Jakie państwo nie ma na swoim terenie lasów? A jakie jest niemal w całości zalesione? Dlaczego odpowiedzialna gospodarka leśna jest tak ważna dla naszego świata? Dlaczego zalesienie świata maleje? Ile obecnie na świecie sadzi się nowych drzew na miejsce jednego wyciętego? Odcinek Lasy na świecie to porcja niezwykłych informacji o globalnym leśnictwie.

 

Drzewne „Naj” — odc. 4 Jakie jest najstarsze drzewo na świcie? A jakie najwyższe? Gdzie rośnie wiecznie zielone „drzewo smoczej krwi”? Przyjemny i edukacyjny odcinek Drzewne Naj pobudzi naszą ciekawość.

 

Życie drzew — odc. 5 Czy drzewa mogą się ze sobą komunikować? Czym charakteryzują się drzewa samotnicy? Jak określić wiek drzewa? Las jest tak silny, jak najsłabszy osobnik. Odcinek Życie drzew potwierdza, że drzewa to niezwykłe rośliny, których tajemnice są nadal zgłębiane przez biologów.

 

Odpowiedzialna gospodarka leśna — odc. 6 Czym charakteryzuje się drewno księżycowe? Gdzie w Polsce znajduje się leśny bank genów? Jaki certyfikat potwierdza prowadzenie przez firmy produkcyjne odpowiedzialnej gospodarki leśnej? Ostatni, ale najważniejszy – odcinek Odpowiedzialna gospodarka leśna wieńczy całość serii.