Przedsiębiorstwa oraz Klienci indywidualni związani z produkcją w branży stolarki otworowej, jak i przemysłowej (obróbka profili aluminiowych i stalowych) planując inwestycje i rozwój parku maszynowego często myślą w pierwszej kolejności o zakupie maszyn sterowanych numerycznie (CNC).
„Ten kierunek pozwala zautomatyzować procesy produkcyjne w zakresie obróbki profili, jak i ma zwiększyć wydajność produkcji” – mówi Maciej Ronke, z elumatec Polska. Kolejnym aspektem przemawiającym za zakupem maszyn CNC jest poprawa jakości finalnego produktu oraz jego powtarzalność. Największy wpływ na to ma odciążenie pracownika, który w ciągu swojej pracy popełnia mniej błędów, co jednocześnie pozwala zwiększyć komfort pracy w zakładzie produkcyjnym. Powyższe pozytywne aspekty przemawiające za inwestycją w maszyny CNC zestawiane są zawsze na samym końcu z ceną oferowanej maszyny, która jak się okazuje w cale nie musi przerażać.
Elumatec, jako jeden z wiodących światowych dostawców maszyn do obróbki profili aluminiowych, PCW i stalowych, połączył funkcjonalność wszystkich kompaktowych modeli w oparciu o trzy istotne cechy: prosta konstrukcja, precyzja obróbki oraz wszechstronność zastosowań. „Dzięki zróżnicowaniu własnej oferty, elumatec wychodzi naprzeciw wymaganiom Klientów, bez względu na to czy są to Klienci rozpoczynający swoją przygodę z maszynami CNC, czy już bardziej doświadczeni . W zależności od zastosowania w branży stolarki otworowej czy też przemysłowej, każdy zainteresowany może znaleźć w ofercie elumatec odpowiednie centrum obróbcze dla siebie” – podkreśla, Maciej Ronke. Dobrze znaną serię centrów obróbczych SBZ 122, czy też tegoroczną nowość SBZ 118.
Serię SBZ 122 i SBZ 118 można w łatwy sposób podzielić ze względu na ilość osi obróbczych:
• 3 – osiowe SBZ 122/70 plus, SBZ 122/ 71, nowość SBZ 118
• 4 – osiowe SBZ 122/73, SBZ 122/74
• 5 – osiowe SBZ 122/75
W zależności od zastosowanych osi Klient otrzymuje różne możliwości kierunków obróbki profili. W przypadku najprostszych, 3 – osiowych maszyny może być to nawet obróbka profili z pięciu stron (góra, tył, przód, lewa, prawa) przy zastosowaniu głowicy kątowej z jednostką obrotową (0°-90°-180°-270°). „Osiowość centrów obróbczych ma również wpływ na maksymalne zakresy obróbcze. W tym przypadku ważną sprawą jest rozróżnienie dwóch parametrów: droga przesuwu w osiach oraz maksymalny przekrój poprzeczny profilu, który można obrabiać” – zwraca uwagę Maciej Ronke. Niejednokrotnie oba te parametry różnią się istotnie między sobą, ponieważ droga przesuwu w osiach (X, Y, Z) określa maksymalną drogę przesuwu wrzeciona obróbczego bez uwzględnienia głowicy roboczej, zamontowanego tam narzędzia oraz sposobu mocowania profili. Z tego względu określenie maksymalnego wymiaru poprzecznego profilu zamontowanego w zaciskach znacznie ułatwia dobór maszyny pod wymagania Klientów. Kompaktowa konstrukcja zabudowanych centrów obróbczych w rozwiązaniach elumatec nie ogranicza wyżej wymienionego parametru. Maszyny zostały tak skonstruowane by sprostać największym profilom o przekrojach poprzecznych wynoszących nawet: 300 x 300 mm (obróbka profili z góry, 3 – osiowe centrum obróbcze).
Dodatkowym atutem oferowanych centrów obróbczych jest ich kompaktowa konstrukcja, która znacznie pozwala ograniczyć wymagane miejsce na hali produkcyjnej. Ten aspekt jest bardzo ważny dla Klientów, którzy rozpoczynają pracę z centrami obróbczymi i posiadają ograniczoną powierzchnie produkcyjną. W przypadku dużych przedsiębiorstw produkcyjnych kompaktowość maszyn serii SBZ 122 oraz 118 nie musi wcale ograniczać maksymalnych długości obrabianych profili. „Łącząc obie te istotne cechy: kompaktowa konstrukcja oraz duży zakres długości obrabianych profili, elumatec wychodzi naprzeciw Klienta proponując opcje: obróbka nadmiarowych długości profili, która może sięgać nawet 8,0 m” – dodaje Maciej Ronke.
Klient decydując się na wybór konkretnego centrum obróbczego niejednokrotnie zwraca uwagę na wrzeciono obróbcze. W przypadku wrzeciona rozróżniamy trzy parametry techniczne:
• moc,
• sposób chłodzenia,
• tryb pracy.
W zależności od wybranego centrum obróbczego w serii SBZ 122 lub SBZ 118 moc wrzeciona może wynosić: 8 kW, 7 kW lub 5 kW. W 3- osiowych centrach obróbczych wrzeciona chłodzone są powietrzem, natomiast w 4- i 5- osiowych chłodzenie wrzeciona odbywa się przez ciecz. Wszystkie zastosowane wrzeciona w kompaktowej serii centrów obróbczych z elumatec są dostosowane do pracy w trybie ciągłym przy stałym obciążeniu (S1). Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet niższa moc wrzeciona może zostać wywołana w każdej chwili.
Kolejną bardzo ważną zaletą przemawiającą za wyborem kompaktowych rozwiązań jest szeroko pojęta ergonomia pracy. Jest to aspekt, na który zwracają uwagę profesjonaliści jak i osoby rozpoczynające produkcje. Poprawa ergonomii pracy wynika z zamknięcia maszyn w obudowie wraz z zamykaną kabiną chroniącą operatora. Klient może również zdecydować się na dodatkowe osłony (tył i góra) oraz specjalny pakiet akustyczny, co znacznie pozwoli obniżyć emisję hałasu i rozprzestrzenianie się mgiełki olejowej służącej do chłodzenia narzędzi obróbczych. Zastosowana technologia pochyłego łoża maszyny znacznie poprawia obsługę maszyn, która staje się znacznie wygodniejsza i szybsza. Ergonomia pracy w przypadku maszyn sterowanych numerycznie to również łatwe i intuicyjne programowanie przejść obróbczych. „Dostępne są dwie możliwości programowania: bezpośrednio na komputerze przemysłowym maszyny za pomocą programu eluCam lub na osobnym stanowisku komputerowym, np. Technologa Produkcji dzięki licencji eluCad” – zaznacza Maciej Ronke. Rozwiązanie eluCam jest standardem dla serii kompaktowych centrów obróbczych profili, gdzie Klient może wprowadzić do bazy danych własne profile, na których dalej może w łatwy i intuicyjny sposób zaprogramować obróbki. Jest to idealne rozwiązanie, dostępne od ręki dla Klientów rozpoczynających pracę z centrami obróbczymi. Dla specjalistów w branży licencja eluCad otwiera szerokie możliwości programowania, importu danych jak i optymalizacji pracy maszyny.
Nowość 2022 roku, która pojawiała się w ofercie firmy elumatec SBZ 118 stanowi doskonałe wprowadzenie do świata obróbki CNC. „Wymaga niewiele miejsca oferując pełną funkcjonalność w zakresie frezowania i wiercenia przy możliwości obróbki z 5 stron dzięki zastosowaniu opcjonalnej głowicy kątowej” – stwierdza Maciej Ronke. Klient decydujący się na tego typu rozwiązanie wciąż zachowuje szeroki zakres rozwiązań, który może dostosować i skonfigurować według własnych potrzeb. Są to między innymi: wbudowany automatyczny magazyn na głowice kątową (max. 2 szt.), rozszerzenie do maksymalnie sześciu zacisków, dodatkowy zderzak referencyjny materiału dla obróbki profili o długości przekraczającej 3,0 m i skaner kodów kreskowych.
Wybór dobrze znanej serii centrów obróbczych profili SBZ 122 niesie ze sobą wysoką jakość i precyzje obróbki dla nowo otwartych linii produkcyjnych. „Profesjonaliści zdecydowani na serię SBZ 122 mogą doskonale uzupełnić już istniejący park maszynowy o nowe możliwości: automatyczne rozpoznawanie i pozycjonowanie zacisków, tarcza piły o średnicy 180 mm, czy też 4 oś A pozycjonowana w zakresie od -120° do +120° i 5 oś C pozycjonowana w zakresie od -220° do +220° ”– podsumowuje Maciej Ronke