Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Jak powinny otwierać się drzwi zewnętrzne, a jak wewnętrzne?

Data publikacji: 2021-02-17

W przypadku budownictwa mieszkalnego, nie ma zbyt wielu odgórnych nakazów czy zakazów dotyczących sposobu otwierania drzwi wejściowych lub wewnętrznych. W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 17 lipca 2015 roku, możemy znaleźć jedynie zalecenia dotyczące łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu – tu drzwi powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia. Jeśli nie są to miejsca ogólnodostępne, to dopuszcza się tu także zastosowanie drzwi przesuwnych lub składanych.

Oznacza to, że w większości sytuacji to od nas zależy, jak będą otwierały się drzwi w naszym mieszkaniu czy domu. W dalszej części artykułu podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, żeby efekt końcowy był bezpieczny, funkcjonalny i wygodny.

Drzwi wejściowe – lepsze otwierane do środka czy na zewnątrz?

Drzwi wejściowe mają za zadanie ochronić nasz dom przed światem zewnętrznym. Mowa tu nie tylko o niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Jedną z podstawowych cech, jaką bierzemy pod uwagę wybierając drzwi zewnętrzne, jest ich odporność na próby włamania. Okazuje się, że na klasę antywłamaniowości danych drzwi ma wpływ przede wszystkim poprawny montaż, solidny zamek z atestowaną wkładką, odpowiednie zawiasy oraz konstrukcja skrzydła. To czy otwierają się one na zewnątrz, czy do środka, nie ma w tym przypadku większego znaczenia. Sposób otwierania drzwi wejściowych ma natomiast wpływ na wygodę i funkcjonalność ich użytkowania. W związku z tym, że z drzwi frontowych korzystamy bardzo często, przed ostatecznym wyborem warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Drzwi otwierane na zewnątrz:

 • nie zajmują miejsca w korytarzu lub wiatrołapie,
 • w przypadku silnego wiatru, zamknięte drzwi są jeszcze mocniej dociskane do ościeżnicy, co daje w efekcie dużą szczelność,
 • są bezpieczniejszym rozwiązaniem w przypadku konieczności ucieczki lub ewakuacji,
 • wymagają zamontowania odboju, który będzie zapobiegał ich nadmiernemu otwieraniu oraz daszku, który osłoni zarówno drzwi, jak i wchodzących przez nie ludzi przed deszczem i śniegiem.

Wymieńmy teraz kilka zalet i wad drugiego rozwiązania. Drzwi wejściowe otwierane do wewnątrz:

 • nadają się raczej do większych korytarzy czy wiatrołapów,
 • podczas otwierania nie musimy wychylać się na zewnątrz, co jest szczególnie ważne zimą czy w deszczowe dni,
 • wymagają zamontowania okapnika, który zapobiegnie przedostawaniu wody lub śniegu do środka pomieszczenia.

Drzwi wewnętrzne – jak powinny się otwierać?

Drzwi wewnątrz domu czy mieszkania powinny otwierać się tak, aby umożliwić wygodne i bezpieczne wejście i wyjście z danego pomieszczenia oraz łatwy dostęp do włączników światła. Mając na myśli wygodę użytkowania, w kontekście drzwi wewnętrznych powinniśmy pamiętać przede wszystkim o:

 • dobraniu odpowiedniego kierunku otwierania – w zależności od tego, z której strony będzie nam wygodniej chwycić za klamkę, żeby otworzyć lub zamknąć dane drzwi, powinniśmy wybrać drzwi lewe albo prawe,
 • ilości miejsca w danym pomieszczeniu – jeśli jest to bardzo mały pokój, lepiej zamontować drzwi otwierane na zewnątrz, umiejscowieniu włączników światła – warto wybrać taki kierunek i sposób otwierania drzwi, aby włączniki światła były po tej samej stronie co klamka. Jeśli po otwarciu drzwi będą przysłaniały włączniki, dostęp do nich będzie naprawdę kłopotliwy i niewygodny.

Bezpieczne korzystanie z drzwi wewnętrznych, to z kolei przede wszystkim:

 • zachowanie odpowiednich odległości między drzwiami znajdującymi się blisko siebie. Należy zadbać o zapewnienie takiej ilości miejsca, aby przy jednoczesnym otwarciu obu skrzydeł nie uderzały ani nie zahaczały one o siebie,
 • minimalizacja ryzyka uderzenia osób znajdujących w pobliżu drzwi. W wąskich przejściach lub korytarzach zaleca się montaż drzwi otwieranych do środka pomieszczenia.

Drzwi wejściowe w bloku – czy mogą być otwierane na zewnątrz?

Jeśli chodzi o klasyfikację, drzwi wejściowe do mieszkań w budynkach wielorodzinnych, znajdują się gdzieś pomiędzy drzwiami zewnętrznymi (stanowią wejście do mieszkania) a wewnętrznymi (znajdują się wewnątrz budynku). Dość często są one otwierane do wnętrza pomieszczenia. W wielu przypadkach wynika to ze względów bezpieczeństwa. W cytowanym już na początku artykułu, rozporządzeniu, możemy przeczytać, że “skrzydła drzwi, stanowiących wyjście na drogę ewakuacyjną, nie mogą, po ich całkowitym otwarciu, zmniejszać wymaganej szerokości tej drogi”. I choć korytarze w nowych blokach nie są już tak wąskie, jak kiedyś, najczęstszym rozwiązaniem nadal pozostają drzwi wejściowe otwierane do środka mieszkania. Jeśli warunki techniczne i przepisy na to pozwalają, można pokusić się o wymianę drzwi na otwierane na zewnątrz. Najprawdopodobniej będzie to jednak wymagało zezwolenia zarządcy budynku.

Jak powinny się otwierać drzwi – podsumowanie

Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób otwierania drzwi, który sprawdzi się zawsze i wszędzie. Dokładna analiza potrzeb danego budynku i sposobu, w jaki będzie on użytkowany, to pewność optymalnego dopasowania rozwiązania do danego przypadku. Pamiętajmy, że najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort wszystkich mieszkańców.

Więcej porad i informacji z zakresu stolarki i akcesoriów drzwiowych znajdą Państwo na naszym blogu. Zapraszamy serdecznie!

Napisała: Irena Sokołowska-Szypiłło

1