„Tworzenie wartości dodanej” jest po przerwie spowodowanej koronawirusem motywem przewodnim stoiska firm HEGLA, HEGLA-HANIC i HEGLA boraident na targach Vitrum.
Jako główny eksponat prezentowana jest w Mediolanie linia do cięcia szkła laminowanego ProLam LSR, która dzięki technologii podgrzewania przy użyciu diod laserowych stała się wzorowym przykładem niezwykle udanej innowacji HEGLA. „Skupione doprowadzenie energii cieplnej do konturu cięcia przyspiesza proces cięcia o 20%, a nawet więcej, co oznacza znaczne zwiększenie wydajności” — podkreśla dyrektor zarządzający HEGLA Bernhard Hötger. „Ponadto dzięki temu, że otaczająca krawędź nie nagrzewa się, ryzyko rozwarstwienia jest systematycznie redukowane i kolejne cięcia mogą być wykonywane bez czekania” — dodaje Bernhard Hötger.
Obecnie prawie połowa wszystkich systemów ProLam dostarczana jest z opcjonalnym podgrzewaniem przy użyciu diod. Nowa technika znajduje zastosowanie przede wszystkim w rozwiązaniach liniowych z dwiema instalacjami do cięcia i wysokim stopniem automatyzacji, aby umożliwić wykorzystanie pełnego potencjału skrócenia czasu cyklu za pomocą powiązanych ze sobą stołów tnących. Dioda laserowa ze względu na krótki czas włączenia cechuje się energooszczędnością, a także ze względu na żywotność wynoszącą co najmniej 20 000 godzin pracy jest bardziej ekologicznym rozwiązaniem od klasycznego promiennika podczerwieni.
Dodawanie do szyby powłok funkcyjnych
Rozwiązanie do dodawania powłok funkcyjnych do elewacji i okien HEGLA boraident wzbudziło dużo zainteresowanie wśród osób z branży. „Wielu inwestorów zaczyna dostrzegać problem zderzeń ptaków z szybami lub pogorszenia odbioru sygnałów sieci telefonii komórkowej dopiero po zamontowaniu szyb” — mówi dr Thomas Rainer, prokurent i kierownik rozwoju w HEGLA boraident. Za pomocą rozwiązań laserowych CELLFree Mobile i BIRDFriend Mobile można samodzielnie doposażyć elewacje, nawet jeśli zostały one zamontowane wiele lat wcześniej. W celu zmniejszenia tłumienia sygnałów sieci telefonii komórkowej metalowe warstwy funkcyjne, przykładowo niskoemisyjne, są przekształcane w bardzo cienkie linie, aby szyby lepiej przepuszczały fale sygnałów komunikacyjnych o wysokiej częstotliwości. W celu ochrony ptaków na szkło nakładane są w technice laserowego nadruku transferowego małe punkty w odstępie co 5 cm. Działanie jest potrójne. Półprzezroczyste punkty znajdują się tak blisko siebie, że przelot między nimi wydaje się niemożliwy. Drugie działanie tego wzoru polega na zakłóceniu efektu łudząco realistycznych odbić otoczenia, aby widoczne w nich drzewa i krzewy nie przyciągały ptaków. Trzecim czynnikiem jest zmiana odbicia UV przez wzór, która odbierana jest przez ptaki jako dodatkowy sygnał ostrzegawczy. „Organizacja American Bird Conservancy potwierdziła wysoką skuteczność naszego szkła chroniącego ptaki po decydującej stronie 1. Nadruk nie wpływa na strukturę powierzchni, która spełnia swoją funkcję nawet po 20 latach” — mówi dr Rainer.
Łatwy w obsłudze i przyszłościowy system ERP dla branży obróbki szkła
Wysoki stopień automatyzacji i wartość dodana w obróbce szkła to główne kompetencje HEGLA i HEGLA boraident. Pasją firmy HEGLA-HANIC z Bochum jest z kolei szeroka perspektywa i integracja różnych dziedzin. Zupełnie nowy system ERP był ostatnio jednym z większych projektów tej firmy i jest teraz uruchamiany u pierwszego klienta. „Zdecydowaliśmy się na ten przełomowy krok cztery lata temu, ponieważ chcieliśmy dopracowywać zalety naszego oprogramowania i skorzystać z najnowszych technologii” — mówi dr Jan Schäpers, dyrektor zarządzający HEGLA-HANIC. Na bazie Microsoft Dynamics są oferowane funkcje znane użytkownikom z życia codziennego, przez co mogą je oni obsługiwać intuicyjnie. Ponadto dostępne są liczne dodatki oraz zdefiniowane interfejsy, aby system działał na praktycznie każdym urządzeniu bez konieczności adaptacji. „Nowa struktura daje nam możliwość dostosowania procesów rejestracji działalności handlowej, zarządzania magazynem, zamawiania materiałów czy np. fakturowania dokładnie do specyfiki branży obróbki szkła” — tłumaczy Jan Schäpers. „Dzięki ściślejszej integracji procesów możemy jeszcze lepiej odwzorować Shop-Floor i w połączeniu z MES wdrażać dalsze optymalizacje procesów w toku pracy oraz aktywnie wspomagać pracowników”. Ciągła kontrola bieżącego stanu procesów przykładowo na liniach szkła izolacyjnego i obróbki umożliwia korektę planów cięcia, aby synchronizować przepływ produkcji. Odczytywanie odpowiednich danych pozwala wprowadzać korekty jeszcze w trakcie pracy, aby zapobiec przestojowi lub opóźnieniu.
„Do zobaczenia w Mediolanie” — zaprasza Bernhard Hötger. „Mamy w naszej ofercie różne rozwiązania, zarówno indywidualne, jak i całościowe, i nie możemy się już doczekać fachowych rozmów i opinii”.
Przedsiębiorstwa z grupy HEGLA wystawiają w hali 7P na stoisku K22.