W II kwartale 2021 roku Apple odnotował wzrost sprzedaży produktów z kategorii Wearables, Dom i Akcesoria o 36%[1] rok do roku. Przy okazji publikacji wyników poinformowano, że rekordowe wyniki dotyczą także naszego kraju, co dowodzi, że Polacy coraz bardziej lubią urządzenia spod znaku nadgryzionego jabłka. Naprzeciw potrzebom użytkowników Apple wyszedł producent inteligentnego zamka tedee, ogłaszając pełną integrację smart locka z systemem HomeKit.
Co trzecia osoba, która w 2020 roku budowała dom, zdecydowała się na zastosowanie w nim urządzeń smart home[1]. Nic dziwnego, bo inteligentnych rozwiązań domowych nie można sprowadzać do roli gadżetów. Najwięcej, bo 33% Polaków, w rozwiązaniach inteligentnego domu dostrzega oszczędność czasu[2]. Na kolejnych miejscach konsumenci stawiają poprawę komfortu życia (23%) i umożliwienie odpoczynku (20%).
Te potrzeby, i nie tylko, zaspokajają zarówno produkty domowe Apple, jak i urządzenia smart home innych producentów. Z kolei sprzęt smart zintegrowany z systemem Apple HomeKit to jeden z najłatwiejszych kroków do uczynienia własnego domu inteligentnym. Dlatego też wielu producentów urządzeń smart stara się o certyfikację Apple, której uzyskanie jest dość trudne i czasochłonne. Producentowi smart locka tedee sztuka ta się udała i może on pochwalić się pełną integracją swojego inteligentnego zamka z systemem Apple HomeKit.
Inteligentny zamek tedee oficjalnie zintegrowany z Apple HomeKit
Jednym z najpopularniejszych i najprostszych sposobów na wyposażenie domu w inteligentne funkcje jest zastosowanie systemu HomeKit dostępnego w sprzęcie Apple. Aby korzystać z możliwości posiadanego urządzenia smart home w ekosystemie Apple, wystarczy mieć jedno z urządzeń pełniących funkcję huba HomeKit, czyli iPada, Apple TV lub głośnika HomePod.
W odpowiedzi na zapotrzebowanie klientów producent smart locka tedee zadbał o jego kompatybilność z systemem inteligentnego domu Apple HomeKit. Nowa funkcjonalność umożliwia obsługę zamka przez aplikację Home i Siri za pośrednictwem centrów akcesoriów oraz tworzenie skrótów i automatyzacji. Współpraca tedee z Apple HomeKit eliminuje też konieczność korzystania z mostka tedee.
„Od początku sprzedaży smart locka tedee otrzymywaliśmy wiele pytań dotyczących współpracy zamka z systemem HomeKit od obecnych użytkowników oraz osób rozważających zakup urządzenia. Dlatego podjęliśmy decyzję o wystąpienie o certyfikację Apple. Teraz nie tylko dostarczyliśmy tę pożądaną funkcję, ale sprawiliśmy, że włączenie tedee do ekosystemu HomeKit jest łatwe i bezpłatne. Integracja, podobnie jak inne nowe funkcje, jest dostarczana przez standardową aktualizację oprogramowania smart locka” – mówi Grzegorz Chuchra, Prezes Zarządu Tedee.
Certyfikacja Apple – trudna sprawa
Certyfikacja Apple HomeKit to długi, bardzo wymagający i wieloetapowy proces. Podczas niego przeprowadzana jest weryfikacja poprawności działania zgodnie z wyspecyfikowanymi przez Apple zasadami bezpieczeństwa i rozwiązaniami sprzętowymi. Sprawdzana jest również niezawodność oprogramowania certyfikowanego sprzętu. Nie jest to proces łatwy i czasem, aby zapewnić kompatybilność urządzenia z Apple HomeKit, potrzeba kilkunastu miesięcy pracy specjalistów.
„Jesteśmy dumni ze współpracy przy projekcie, który trafił na listę urządzeń kompatybilnych z Apple HomeKit. Jako dostawca kluczowych podzespołów i wyłączny dystrybutor w Polsce chcemy się kojarzyć z nowoczesnymi technologiami i trendami. Cieszymy się, że zgodność z Apple HomeKit nie dotyczy tylko nowo wyprodukowanych urządzeń, ale wszystkich zamków tedee dostępnych na rynku i zamontowanych w tysiącach drzwi” – komentuje Paweł Bijata, Dyrektor pionu marketingu w firmie Gerda.
Jak tedee współpracuje z HomeKit
Dzięki integracji z HomeKit do działania smart locka tedee nie jest wymagany inteligentny mostek tedee. W przypadku Apple HomeKit rolę mostka pełnią huby, takie jak Apple TV, głośnik HomePod czy iPad. Umożliwiają one zdalnie sterowanie zamkiem, tak jak przy użyciu mostka tedee.
Sam proces dodawania zamka do aplikacji Dom jest bardzo prosty. W zaktualizowanej aplikacji tedee wystarczy wybrać opcję HomeKit i postępować zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Po krótkiej konfiguracji można zacząć korzystać z pomocy Siri, wypowiadając frazę “Unlock Home” lub “Lock Home”, gdzie “Home” to domyślna nazwa smartlocka w HomeKit.
Brak konieczności stosowania mostka tedee w systemie HomeKit sprawia, że koszt zakupu zestawu tedee jest niższy. Zastosowanie tego urządzenia powinni przemyśleć jednak użytkownicy, którym zależy między innymi automatycznych aktualizacjach oprogramowania smart locka, zdalnym zarządzanie dostępem do zamka, otrzymywanie powiadomień o zdarzeniach związanych z zamkiem czy zdalnym dostępem do dzienników aktywności w czasie rzeczywistym i zdalnym sterowaniem ustawieniami.
Więcej informacji o działaniu smart locka tedee z systemem Apple HomeKit można znaleźć na stronie: https://tedee.com/pl/knowledge-base/apple-homekit-8/ oraz http://igerda.pl
[2] Raport Smart Home Smart Cities Smart World, Cyfrowa Polska