Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

GEALAN: elastyczna produkcja narzędzi i cyfryzacja firmowej narzędziowni

Data publikacji: 2021-07-19

O ile kiedyś do budowy narzędzi potrzebne były uciążliwe interfejsy i duża ilość papieru, obecnie dane są przetwarzane i przekazywane w czasie rzeczywistym. Dzięki nowym, wydajnym rozwiązaniom GEALAN będzie w stanie w przyszłości projektować i produkować nowe narzędzia zdecydowanie efektywniej.

Wszystko dzięki cyfryzacji wewnętrznej produkcji narzędzi, która pozwoli firmie  zaoszczędzić czas i pieniądze.

Kiedy w 2006 Kevin Schmelzer rozpoczynał pracę w GEALAN roku jako praktykant w dziale narzędziowym, sytuacja wyglądała zupełnie inaczej. 15 lat temu produkcja narzędzi była dużo bardziej skomplikowana, a proces udoskonalania narzędzi i dostosowywania ich do produkcji trwał znacznie dłużej. Obecnie Kevin Schmelzer zarządza kilkunastoosobowym zespołem projektowym odpowiedzialnym za proces cyfryzacji narzędziowni GEALAN. Od 2018 jego członkowie pracują nad tym, aby przenieść produkcję narzędzi na zupełnie nowy poziom. Infrastruktura jest już zakończona. Chcemy ją wcielić w życie jeszcze w tym roku.

Produkcja narzędzi tradycyjną metodą jest bardzo kosztowna i często przekracza 100 000 €. Aby wyprodukować pojedyncze narzędzie do ekstruzji profili tworzy się rysunek techniczny, a następnie za pomocą specjalnego oprogramowania model 3D. Na podstawie tych danych tworzony jest prototyp narzędzia.

Szybsza produkcja dzięki cyfrowym bliźniakom

Co się aktualnie zmieniło? Kevin Schmelzer wyjaśnia to w następujący sposób:

Wcześniej mieliśmy wiele interfejsów oprogramowania, które teraz możemy usunąć. Pozwala to nam zaoszczędzić dużo czasu i wysiłku przy duplikowaniu narzędzi. Innymi słowy, cyfrowe bliźniaki nowych narzędzi eliminują konieczność projektowania i wprowadzania każdego narzędzia od podstaw. W przeciwieństwie do poprzedniego schematu, dane produkcyjne są teraz automatycznie wprowadzane z powrotem do projektu. W przypadku konieczności wprowadzenia zmian do nowych narzędzi, teraz odbywa się to bardzo prosto: Ręczne korekty są rejestrowane za pomocą tzw. pomiaru GOM i wprowadzane z powrotem do modelu 3D.

Gotowe narzędzie i jego dane cyfrowe stanowią następnie punkt wyjścia do kolejnego narzędzia. Gdy ten cyfrowy proces zostanie całkowicie wdrożony, pomoże on zaoszczędzić znaczną ilość czasu potrzebną do produkcji i wprowadzania nowych narzędzi.

Spodziewamy się zaoszczędzić około jednej trzeciej kosztów. W przypadku narzędzi, które są często produkowane za sześciocyfrowe kwoty, są to ogromne sumy.

Kevin Schmelzer wie, że cyfryzacja produkcji narzędzi będzie miała dla GEALAN również zauważalne odzwierciedlenie w liczbach. Ponadto nowe procesy przebiegają bez użycia papieru.

Wcześniej trzeba było drukować mnóstwo planów i zanieść je do różnych stanowisk produkcyjnych teraz wszystkie niezbędne dane trafiają w czasie rzeczywistym na tablety.

Norbert Gruner, szef działu produkcji narzędzi w GEALAN, podsumowuje główne zalety nowej cyfrowej infrastruktury:

Cały proces produkcji narzędzi odbywa się w GEALAN na niewielkiej przestrzeni. Jako wewnętrzna jednostka GEALAN mamy tę zaletę, że możemy całkowicie skoncentrować się na technologii GEALAN. Ponieważ budujemy nie tylko nowe geometrie, ale również wiele nowych narzędzi, ta innowacyjna technologia i zupełnie nowe podejście dadzą nam dużą przewagę w przyszłości. Przy konfigurowaniu nowych systemów silnie skoncentrowaliśmy się na zmniejszeniu nakładów na projektowanie i uruchamianie nowych narzędzi, co osiągniemy dzięki cyfrowym bliźniakom narzędzi.

1