Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

G-U: Nowości na targach BAU

Data publikacji: 2023-04-25

Grupa G-U – producent nowoczesnych systemów do okien i drzwi – na tegorocznych targach BAU 2023 w Monachium zaprezentowała nie tylko swoje flagowe produkty, ale również liczne nowości z zakresu techniki okienno-drzwiowej oraz systemy inteligentnego zarządzania obiektami użyteczności publicznej. Zwiedzający targi mieli okazję zobaczyć m.in. nowe okno uchylne z ogranicznikiem otwarcia, a także nowe rozwiązania z zakresu zamków i wkładek drzwiowych.

Targi BAU to jedna z największych imprez targowych w branży architektury, materiałów i systemów budowlanych. Tegoroczne targi zostały zorganizowane po czteroletniej przerwie i zakończyły się sukcesem – gościły ok. 190 tys. osób i 2 260 wystawców z 49 krajów, czyli więcej niż na ostatniej edycji z 2019 r. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Grupy G-U – dostawcy rozwiązań okienno-drzwiowych o wysokiej klasie antywłamaniowej oraz systemów wejść automatycznych i zarządzania budynkiem. Oto krótki przegląd nowości z portfolio G-U, które zostały zaprezentowane podczas tegorocznych targów BAU.

Nowe rozwiązania z zakresu okien i drzwi HS

Grupa G-U podczas monachijskich targów pokazała m.in. ręcznie obsługiwane okno uchylne z ogranicznikiem otwarcia, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających stoisko. Rozwiązanie tego typu umożliwia szybkie i bezpiecznie zablokowanie okna w pozycji ograniczonego otwarcia – wystarczy tylko przekręcić klamkę. Okno uchylne z opatentowanym przez G-U ogranicznikiem otwarcia nie sprawia kłopotów nawet przy silnym wietrze, ponieważ eliminuje dwa największe problemy dotyczące okien fasadowych typu top hung (wychylnych), czyli zamykania przez silny wiatr i uderzania w tej pozycji skrzydła o ramę. Ręcznie obsługiwane okno uchylne z ogranicznikiem otwarcia można otworzyć na pełną szerokość, a nowy ogranicznik G-U pasuje zarówno do okien otwieranych do wewnątrz, jak i na zewnątrz (kąt otwarcia od 20° do 50°). Po zamknięciu okna następuje automatyczne resetowanie do pozycji wyjściowej. Rozwiązanie tego typu dotyczy skrzydeł o wadze do 180 kg i wysokości do 2,5 m. Okno posiada okucia obwiedniowe ALU-JET 10 i pasujący do wszystkich systemów z eurorowkiem zaczep z nożycami składanymi, wykonanymi ze stali nierdzewnej.

Oprócz tego G-U zaprezentowało również nową górną szynę prowadzącą P 2301 do wszystkich schematów HS, która umożliwia odwrotny niż dotychczas montaż skrzydła HS – najpierw na szynę dolną zostanie wstawione skrzydło, które następnie będzie dopchnięte w górę. Ten sposób montażu skrzydła jest dużo wygodniejszy i praktycznie eliminuje ryzyko uszkodzeń powstających przy manewrowaniu tak dużym gabarytem.

Nowe rozwiązania z zakresu techniki drzwiowej

Grupa G-U w swoim portfolio posiada nie tylko okucia, ale również systemy kontroli dostępu oraz zamki i systemy ryglujące, np. uznanej marki BKS. Dlatego podczas kwietniowych targów G-U zaprezentowało również nową wkładkę BELVIUS, która wywodzi się z gamy wkładek cylindrycznych BKS Janus. Zwiedzający mogli również zobaczyć zamki SECURY Panik w klasie odporności RC3, które zostaną poszerzone o specjalne stalowe obudowy dla drzwi drewnianych – ich zadaniem będzie zapobieganie włamaniom.

Zarządzanie obiektami użyteczności publicznej

Grupę G-U tworząwnież takie uznane marki, jak G-U Automatic i Ela-soft, w ofercie których klienci mogą znaleźć kompletne rozwiązania systemowe: od mechanicznej kontroli dostępu po centralne systemy zarządzania budynkiem i rozwiązania umożliwiające automatyczne sterowanie fasadą budynku. Dlatego na tegorocznych targach BAU marka Ela-soft – w połączeniu z firmą Ela-compil – zaprezentowała na stoisku G-U systemy GEMOS oraz GEMOS Hotel służące do inteligentnego zarządzania obiektami użyteczności publicznej. Zaprezentowany system hotelowy – w przyszłości – ma również służyć jako kompletny system do zarządzania inteligentnymi domami jednorodzinnymi (smart home).

Produkty i rozwiązania G-U funkcjonują zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w dużych obiektach. Znajdują również zastosowanie w strefach funkcjonujących wewnątrz budynków, które wymagają zastosowania wyspecjalizowanej grupy produktowej i wdrożenia odrębnych rozwiązań obiektowych. Dlatego w portfolio G-U znajdują się rozwiązania, które w różnych obiektach budowlanych zapewniają użytkownikom optymalny komfort i bezpieczeństwo. Podczas tegorocznych targów BAU na naszym stoisku zaprezentowaliśmy nie tylko sprawdzone i uznane, ale również nowe rozwiązania, które realizują tę ideę – mówi Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju G-U Polska.

Grupa G-U na targach BAU 2023 zaprezentowała zwiedzającym rozwiązania z zakresu:

  • automatycznych systemów wejściowych,
  • drzwi ewakuacyjnych i obiektowych,
  • mechanicznych, elektronicznych i sieciowych systemów kontroli dostępu,
  • systemów zamknięć,
  • drzwi wejściowych,
  • okien i drzwi tarasowych,
  • elementów wielkopowierzchniowych i techniki fasadowej.