Na pierwszy rzut oka wszystkie automatyczne systemy drzwi przesuwnych są do siebie bardzo podobne, dlatego głównym kryterium, które najczęściej biorą pod uwagę użytkownicy, to cena systemu. Niestety takie podejście obarczone jest dużym dyskomfortem w przyszłości, gdyż zazwyczaj okazuje się, że uzyskane oszczędności odbijają się na wygodzie użytkowania oraz trwałości zastosowanego rozwiązania. Obecni na rynku dostawcy systemów drzwi przesuwnych w walce cenowej stosują coraz tańsze komponenty i podzespoły, których możliwości ograniczają oczekiwania, jakie stawiamy systemowi drzwi automatycznych.
Dobrym przykładem mogą być czujniki. Tanie czujniki nie tylko zwiększają ryzyko kontaktu drzwi z osobami korzystającymi z przejścia (wymagania w tym zakresie określa zharmonizowana norma PN-EN 16005), czyli nieszczęśliwego zdarzenia, ale powodują niezamierzone wzbudzenia otwarć drzwi, nie mają wystarczającej odporności na czynniki pogodowe, które także mogą powodować niezamierzone otwarcie drzwi. Często takie sytuacje powodują latem w klimatyzowanych pomieszczeniach straty energii, a w trakcie ostrej zimy wychładzanie pomieszczeń.
Drzwi wejściowe są jednym z bardziej newralgicznych elementów obiektu budowlanego. Niemożność zamknięcia drzwi, np. w obiekcie handlowym, to dodatkowy stres dla pracowników i ryzyko dodatkowych kosztów.
Decydując się na drzwi automatyczne z pewnością musimy zwrócić uwagę na miejsce montażu. W przypadku wyjść i dróg ewakuacyjnych należy stosować urządzenia o konstrukcji nadmiarowej (redundantnej), aby mieć gwarancję, że w przypadku uszkodzenia któregoś z elementów systemu będzie zapewniona możliwość ewakuacji. Z pomieszczeń, gdzie ewakuacja obejmuje ponad 300 osób, należy zgodnie z literą prawa stosować rozwiązania typu break-out ze skrzydłami wyłamywanymi.
Potwierdzeniem spełnienia powyższych rygorów przez producenta systemu jest odpowiedni certyfikat wydany producentowi przez notyfikowaną jednostkę. Warto również zwrócić uwagę na trwałość systemu, jaką deklaruje producent. W dzisiejszych czasach wymagany 1 mln cykli należy traktować jako minimalną wielkość.
Część producentów w swoich rozwiązaniach wprowadza dodatkowe funkcje optymalizujące ruch pieszy przez drzwi. W przypadku firmy FAAC jako przykład można podać optymalizację szerokości otwarcia drzwi w zależności od natężenia ruchu pieszych, liczniki osób wchodzących i wychodzących z obiektu, zegar czasu rzeczywistego z możliwością programowania harmonogramów pracy dla określonych dni i godzin.
Nowością FAAC w grupie produktów do drzwi automatycznych jest udostępnienie przez internet zdalnego podglądu statusu i administrowania drzwiami przez użytkownika, czy też pełen zdalny dostęp serwisowy do sterownika dla instalatora.
Jak widać na powyższych przykładach, tani produkt obarczony jest sporym ryzykiem tylko pozornych oszczędności. W perspektywie czasowej dodatkowe koszty często przewyższają pierwotne oszczędności, a ograniczenia zastosowanego rozwiązania uniemożliwiają późniejsze rozszerzenie funkcjonalności.
Warto o tym pamiętać, bo drzwi to urządzenie, które kupujemy i instalujemy na lata, z tego powodu zdecydowanie rekomendujemy dobór właściwego rozwiązania uznanego producenta, który w przypadku problemów nie będzie unikał odpowiedzialności, dysponuje profesjonalną siatką serwisową oraz dostępem do oryginalnych części zamiennych.