Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

FAAC: Automatyka do drzwi rozwiernych

Data publikacji: 2024-10-11

Na rynku można spotkać się z wieloma typami drzwi, występują drzwi przesuwne, harmonijkowe, balansowe i wiele innych. Niemniej najpopularniejszym typem są oczywiście drzwi rozwierne, a tu możemy się spotkać z przejściami drzwi jedno i dwuskrzydłowych.

W ostatnim czasie ze względu na kwestie dotyczące ograniczenia strat energii w obiektach, ale także z uwagi na wygodę użytkowania czy też eliminację utrudnień dla osób niepełnosprawnych coraz częściej wspomniane drzwi wspomagane są systemami automatyki. Jest to także najprostszy sposób automatyzacji tradycyjnych drzwi, które pierwotnie nie były wyposażone w systemy automatyki. Firma FAAC ma w swojej ofercie szerokie spektrum urządzeń do drzwi rozwiernych i tu należy zwrócić uwagę na właściwy dobór mechanizmu do konstrukcji. Najważniejszą kwestią jest ciężar i bezwładność skrzydła, którą musi obsłużyć automatyka.

W typowych drzwiach wewnętrznych i zewnętrznych świetnie sprawdzi się model 950N2. Z kolei jeśli poszukujemy niewielkiego urządzenia do lekkich drzwi wewnętrznych świetnie nada się model A951 o wysokości zaledwie 60 mm. W ostatnich latach daje się także zauważyć multifunkcjonalność konstrukcji drzwiowych, często oprócz tradycyjnej funkcjonalności są to konstrukcje przeciwpożarowe lub napowietrzające wyposażone w szereg okuć elektromechanicznych.

Wszystkie te wymagania są do zrealizowania z wykorzystaniem najnowszego napędu do drzwi rozwiernych FAAC modelu A952. Urządzenie ma zwartą modułową budowę o wysokości zaledwie 73 mm, natomiast drzemie w nim prawdziwa moc. Jest w stanie obsłużyć ekstremalnie ciężkie drzwi o momencie bezwładności do 130 kgm2 zarówno z ramieniem pchającym jak i szyną ślizgową. Bezproblemowo radzi sobie w pomieszczeniach, które zawsze stanowiły problem dla automatyzacji drzwi jak np. sale operacyjne z uwagi na panujące w pomieszczeniu nadciśnienie względem otoczenia. Nie zapomniano również o możliwości pracy w układzie „invers”, gdzie przy wykorzystaniu wbudowanej w urządzenie sprężyny mamy możliwość napowietrzania obiektu poprzez czysto mechaniczne otwarcie drzwi na odpowiedni sygnał z centrali pożarowej. Innowacyjne i opatentowane przez FAAC rozwiązania gwarantują, że urządzenia pracują w zasadzie bezszelestnie dzięki czemu w obiektach pracujących całodobowo jak choćby szpitale nie powoduje wybudzania w nocy ze snu pacjentów. Cała rodzina urządzeń FAAC do drzwi rozwiernych spełnia wszelkie obowiązujące normy i standardy pod kątem bezpieczeństwa PN-EN 16005, wyróżniając się innowacyjnością i trwałością. Otwarty system gwarantuje, że urządzenia współpracują praktycznie z każdym akcesorium i systemem zastosowanym w obiekcie.