Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

EVVA: System zamknięć dla wiedeńskiego mieszkalnictwa

Data publikacji: 2023-09-19

EVVA łączy elektronikę i mechanikę w ramach zrównoważonego projektu mieszkaniowego Wientalterrassen.

Projekt mieszkaniowy Wientalterrassen w Käthe-Dorschgasse 17, 1140 Wiedeń, mający certyfikat klimatyczny, to pod wieloma względami prawdziwy wyjątek. Skupiono się tutaj nie tylko na stworzeniu przestrzeni mieszkalnej w Wiedniu, lecz podjęto także w ujęciu perspektywicznym, społeczne i ekologiczne aspekty mieszkania. Projekt ten łączy ponadto trzy systemy zamknięć EVVA: Xesar, AirKey i EPS. Przyjazny dla klimatu i zasobów projekt mieszkaniowy w wiedeńskiej dzielnicy Penzing wyznacza nowe standardy w zakresie ekologicznego, społecznego życia zorientowanego na przyszłość. Projekt został zrealizowany przez spółdzielnię mieszkaniową WBV-GPA, non-profit, zajmującą się budownictwem mieszkaniowym dla pracowników prywatnych. Franz Pranckl, kierownik projektu odpowiedzialny za zarządzanie projektami i planowanie ogólne, wyjaśnia:

„Skupiono się przy tym nie tylko na stworzeniu przestrzeni mieszkalnej w Wiedniu, ale także na społecznej i ekologicznej odpowiedzialności, jaką niesie ze sobą budownictwo mieszkaniowe”.

Różnorodne modele mieszkaniowe do różnych potrzeb

Obszar położony na zachodzie Wiednia, między zachodnim torem kolejowym a zachodnim wylotem z miasta, został wybudowany jesienią 2020 r. i w 2022 r., w standardzie „pod klucz”, przekazany najemcom do użytku. Używając innowacyjnych modeli mieszkaniowych deweloper non-profit dostosowuje się do najróżniejszych stylów życia.

„Oferta 196 mieszkań na wynajem i 99 mniejszych, tak zwanych mieszkań SMART, jest skierowana do osób samotnie wychowujących dzieci. Ponadto projekt obejmuje dwie wspólnoty mieszkaniowe dla dzieci i młodzieży, dwie jednostki mieszkalne dla osób o specjalnych potrzebach, łączący pokolenia ośrodek dzienny Kuratorium Wiedeńskich Domów Emerytalnych oraz inny ośrodek dzienny dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, a także strefę biur” – mówi Pranckl.

Częściowo otwarte i zamknięte dziedzińce nadają się do komunikacji i interakcji w otwartej przestrzeni. „Wientalterrassen” to zwycięski projekt związany z publicznym konkursem dla deweloperów organizowanym przez ÖBB Immobilienmanagement GmbH i wohnfonds wien. Dzięki pokryciu zielenią dziedzińców, dachów i trzech tarasów wspólnotowych powstaje zróżnicowana flora, która ma przeciwdziałać powstawaniu wysp ciepła.

Zrównoważone dostawy energii geotermalnej i ciepła słonecznego

Projekt wyznacza nowe standardy w zakresie zasilania energetycznego. Zastosowano system wykorzystujący ciepło geotermalne. W tym celu wywiercono otwór o głębokości 9,1 km. Trzy pompy ciepła podnoszą temperaturę do wymaganego poziomu. System działa na zasadzie wymiennika ciepła, a ciepło jest odprowadzane przez rury znajdujące się w betonowych stropach. System solarno-termiczny wspomaga aktywację rdzenia betonowego stropu. Panele słoneczne zostały opracowane w Szwajcarii. Latem działanie jest odwrotne i przez strop zamiast ciepłej doprowadzana jest woda chłodna. Dzięki temu mieszkania otrzymują pasywne chłodzenie. Ciepło odprowadzone z mieszkań jest odprowadzane przez sondy głębinowe z powrotem w głąb ziemi. Produkcja ciepłej wody użytkowej przez ścieki to również wynalazek szwajcarski. Wszystkie ścieki z budynku są gromadzone, zawarte w nich ciepło jest odbierane przez wymienniki ciepła, a pompy ciepła zwiększają je, aż do uzyskania wymaganej temperatury. Jest to innowacyjna koncepcja, która wieloaspektowo przyczynia się do zrównoważonego rozwoju.

Dla Franza Pranckla „ten rodzaj ogrzewania/zasilania jest kamieniem milowym w kierunku niedrogich mieszkań, ponieważ pozwala zminimalizować nie tylko koszty wynajmu, ale także bieżące koszty ogrzewania i CWU.

Bezpieczny i elastyczny system zamknięć

Częścią tego projektu jest system zamknięć EVVA. Zostały tutaj połączone systemy dostępowe Xesar, AirKey i EPS. Rezultatem jest system zamknięć dostosowany do indywidualnych potrzeb, oferujący z jednej strony najwyższe bezpieczeństwo i elastyczność, z drugiej prostotę obsługi. W systemie AirKey mieszkańcy mogą na przykład otwierać i zamykać drzwi do pomieszczeń wspólnych oraz do wyróżnionych nagrodą klimaaktiv Wientalterrassen. Hybrydowy elektroniczno-mechaniczny system zamknięć, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i komfortu. Trzy systemy zamknięć: Xesar, AirKey i EPS umożliwiają dostęp do mieszkań i pomieszczeń wspólnych tylko osobom upoważnionym. Xesar nadaje się szczególnie do miejsc o złożonych wymaganiach. Umożliwia zarządzanie licznymi komponentami zamykającymi i oferuje różne nośniki dostępowe, takie jak karty lub znaczniki. AirKey to mobilne rozwiązanie dostępowe, umożliwiające otwieranie drzwi za pomocą smartfona. EPS to z kolei mechaniczny system dostępowy, charakteryzujący się wysoką odpornością i przejrzystą strukturą systemów zamknięć, jak tutaj w budynku mieszkalnym. Połączenie tych trzech systemów zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa i elastyczności.

Podsumowanie: Zrównoważone środowiskowo i wspierające socjalizację budownictwo mieszkaniowe dla przyszłości przyjaznej do życia.

Ogólnie projekt Wientalterrassen przy ulicy Käthe-Dorsch-Gasse 17 jest imponującym przykładem przyszłościowego, zrównoważonego i społecznie zaangażowanego budownictwa mieszkaniowego. Połączenie innowacyjnych modeli mieszkaniowych, przyjaznej dla klimatu koncepcji energetycznej i bezpiecznego systemu zamknięć zapewnia mieszkańcom wysoką jakość życia.

„Mamy nadzieję, że w przyszłości zostaną zrealizowane dalsze projekty tego typu i przyczynią się do stworzenia lepszych perspektyw dla wszystkich ludzi”.

TECHNIKA W OBIEKCIE

Projekt: Wientalterrassen z hybrydowym systemem zamknięć
Produkt: AirKey, Xesar i EPS
Klasa obiektu: Budynki mieszkalne
Kraj: Austria
Realizacja: EVVA & ES Sicherheitstechnik, Erwin Stummerer
Komponenty: 18 wkładek AirKey, 4 czytniki naścienne AirKey i 700 nośników. W systemie Xesar 30 okuć i 4 czytniki naścienne Xesar. W systemie EPS zamontowano około 1300 wkładek i wydano 2200 kluczy.