Parametry termiczne bram garażowych jeszcze do niedawna nie były priorytetem inwestorów. Zmieniło się to diametralnie wraz ze skokowym wzrostem cen surowców energetycznych. Powstała gigantyczna presja na producentów bram. Eko-Okna poradziły sobie z nią wzorowo, na co dowodem jest INFINITI Thermo, nowy punkt odniesienia wśród segmentowych bram garażowych dla domu.
INFINITI Thermo – odpowiedź na wyzwanie rynku
– Konieczność stworzenia segmentowych bram garażowych o lepszych parametrach termicznych nie była dla nas żadnym zaskoczeniem i pracowaliśmy nad nimi już od jakiegoś czasu – wyjawia Janusz Fałowski, dyrektor produkcji bram garażowych w Eko-Oknach. – Zawsze staramy się wyprzedzać trendy rynkowe i tak właśnie było w tym przypadku. Stosowane przez nas do tej pory panele 40 mm wypełnione pianką poliuretanową były dobre i wciąż będą znajdowały wielu odbiorców, ale nowe panele z pewnością będą wyznaczały nowe standardy na rynku.
Nowy panel, który pozwolił na powstanie bram INFINITI Thermo, ma 60 milimetrów grubości i jest wypełniony, tak jak swój poprzednik, skutecznie izolującą pianką poliuretanową. Jest jej o połowę więcej, co przekłada się na obniżenie przenikalności cieplnej (oporu cieplnego) panelu do poziomu 0,36 W/m2K. W ten sposób Eko-Okna były w stanie skutecznie odpowiedzieć na powstanie w krótkim czasie praktycznie zupełnie nowego segmentu na rynku.
Nowe bramy Thermo i wersje klasyczne są dla siebie uzupełnieniem
Pojawienie się bram segmentowych INFINITI Thermo nie oznacza wcale, że dotychczasowe produkty zostają wycofane z rynku. Od teraz będą się uzupełniać w ofercie największego w Polsce producenta okien i coraz ważniejszego gracza wśród dostawców bram garażowych.
– Nasze standardowe bramy INFINITI wciąż mają dla siebie bardzo dużo miejsca na rynku. To sprawdzone rozwiązania i coraz częściej słyszymy od naszych dystrybutorów, że klienci są na nie zdecydowani, ponieważ widzieli je u rodziny lub znajomych i bardzo im się spodobały. Dla wszystkich starszych domów, które nie są wysoce energooszczędne, a także do garaży wolnostojących, klasyczne bramy INFINITI pozostają najlepszym rozwiązaniem – tłumaczy Przemysław Kuczera, technolog/konstruktor bram segmentowych w Eko-Oknach i dodaje – W garażach tunelowych i tam, gdzie nie ma nadproża, wymagane jest zastosowanie systemu montażowego INFINITI ZERO, więc rozwiązania termo przynajmniej na razie nie są jeszcze dostępne.
Podwyższona szczelność
O parametrach całej bramy decyduje nie tylko wartość przenikalności paneli w ich najlepszych miejscach. Pojawia się tutaj kilka dodatkowych kwestii związanych ze szczelnością bramy oraz jej konstrukcją.
Jak tłumaczy dyrektor Fałowski – Newralgiczne są miejsca na połączeniu paneli oraz na obwodzie bramy. Są to punkty, w których może dochodzić do nieszczelności i gdzie mogą pojawiać się mostki termiczne. Zadbaliśmy o nie stosując odpowiednie uszczelki: pomiędzy panelami znajdują się dwie uszczelki, między którymi wytwarza się komora termiczna, a na obwodzie umieściliśmy dedykowaną uszczelkę dwuwargową, gdzie występuje analogiczna sytuacja. To rozwiązanie nie jest powszechne w produktach konkurentów. W Eko-Oknach panuje konsensus, że jest to mimo wszystko niezbędne dla uniknięcia ryzyka wytworzenia się mostka ciepła.
– Bardzo ważne było dla nas także, żeby panele miały równą grubość na całej swojej wysokości. Chociaż wciąż nie jest to jeszcze standard rynkowy, uważam taki kształt panelu za niezbędny dla zapewnienia równomiernej termoizolacyjności całej bramy.
Trwałość, estetyka i gotowość na nowe rozwiązania
INFINITI Thermo to przede wszystkim lepsze parametry termiczne, ale to tylko jeden z powodów, dla których warto je wybrać. Silnym argumentem za produktem Eko-Okien jest zwłaszcza trwałość. Panele są skutecznie zabezpieczone przed korozją, podobnie jak pozostała część konstrukcji bramy, a wymiana elementów eksploatacyjnych sprawia, że brama jest jak nowa.
Dotyczy to głównie sprężyn równoważących ciężar bramy oraz linek i rolek pozwalających na jej ruch. Zakładając, że brama będzie zamykana i otwierana średnio trzy razy dziennie, daje to aż 23 lata pracy bez konieczności ich wymiany. Nawet jeśli brama miałaby pracować dwa razy częściej, co będzie dotyczyło niewielu polskich domów, konieczność wymiany elementów eksploatacyjnych pojawi się dopiero przed 13. rokiem od założenia INFINITI Thermo.
Bramy INFINITI Thermo prezentują estetykę zbieżną z tą, która urzekała dotychczasowych klientów wybierających produkty INFINITI. Docelowo oferowane będą niemal wszystkie opcje, które dostępne były do tej pory, w tym przede wszystkim kolorystyka i sposoby uszlachetniania paneli. Dotyczy to nawet przeszkleń.
Gotowość na nowe rozwiązania przejawia się w sposobach sterowania napędami elektrycznymi bram. Są one w pełni zgodne z najpopularniejszymi systemami smart home, które w przyszłości na pewno będą rozbudowywane w pełnoprawny IoT (Internet rzeczy). Oprócz najbardziej zaawansowanych mechanizmów dostępne są też bardziej tradycyjne piloty (nadajniki radiowe) oraz przełączniki ścienne, łączące się z napędem przewodowo. Warto dodać, że nic nie stoi na przeszkodzie, by przełącznik naścienny także był radiowy. Pozwala to zrezygnować z dodatkowych przewodów elektrycznych.
INFINITI Thermo to energiczny krok w kierunku pozycji lidera rynku produkcji segmentowych bram garażowych. Można się było tego spodziewać, ponieważ skala działania Eko-Okien, zapasy kapitałowe, a także zespół inżynierów oraz technologów posiadających doświadczenie we wdrażaniu nowych rozwiązań to połączenie, które pozwala na tworzenie najlepszych produktów.