Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Drewniana architektura oczami ekspertów. Trwa ARCHI-STRADA 2025

Data publikacji: 2025-02-12

Już od wczoraj trwa spotkanie architektów i projektantów na targach BUDMA. Wśród prelegentów pojawiły się znane i cenione osoby z polskiego i zagranicznego środowiska architektonicznego. Na terenie ARCHI-STRADY można zapoznać się także z ofertą wystawienniczą, dedykowaną architektom, zakupić branżowe książki w księgarni Bookarest, a także odwiedzić strefę networkingową ARCHI_CAFE.

archi-strada 1

Uroczystość inaugurująca tegoroczne Forum Designu i Architektury rozpoczęła się od przemówienia Filipa Bittnera, wiceprezesa Grupy MTP. Na scenie pojawił się również Piotr Fokczyński, Prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP: Obecna jest tu grupa osób przyczyniających się do rozwoju budownictwa. Nasz udział w Forum D&A będzie z pewnością uszlachetniał targi BUDMA […]. Zawsze staramy się pokazywać innowacje i nowe trendy. Czy drewno jest innowacyjne i ekologicznie? Tego dowiemy się w trakcie wydarzenia. 

W trzeciej kolejności przemawiał Marek Chrobak, Prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich:  Dziękuję za zaproszenie i za to, że — jako architekci — jesteśmy w tak dobrym i szacownym gronie postrzegani jako jeden z elementów całej układanki. Te trendy, które otwierają się przed nami jako nowe i ekologiczne oraz przestrzeń wystawiennicza tego  pawilonu pokazuje, że z jednej strony oferujemy nowości techniczne, a z drugiej piękną architekturę. Naszym zadaniem jest połączyć te elementy. Nowe budownictwo to nowe wyzwanie dla nas.  […] Życzę Państwu owocnych spotkań, dobrych rozmów, nowych inspiracji i dobrych pomysłów. 

Wiedza prosto od specjalistów – Forum D&A

We wtorek prelekcje Mateusza Mastalskiego (Henning&Larsen), Piotra Olszak (Polska Drewniana), Krzysztofa Mycielskiego (Grupa 5 Architekci), Piotra Grabowskiego (Studio GAB) przyciągnęły szerokie grono słuchaczy. Zwieńczeniem wystąpień była debata poświęcona tematyce:  Architektura z drewna: dziedzictwo i wyzwanie nowoczesności, poprowadzona przez naszego gospodarza, Jakuba Głaza.

Z kolei w środę na scenie moglibyśmy zobaczyć gościa specjalnego, Asko Takalę z pracowni Kirsti Sivén & Asko Takala Architects, a także Magdalenę Wypusz (Mood for Wood), Mirosława Wojcieszaka (GWPA),  Agnieszkę Kalinowską-Sołtys i Szymona Wojciechowskiego (APA Wojciechowski Architekci), Piotra Brodniewicza (Andrewex) i Annę Zawadzką-Sobieraj. Na zakończenie forum odbyła się debata: Drewno i co dalej? Szanse i wyzwania środowiskowo-technologiczne, poprowadzona przez Macieja Frąckowiaka (Wydział Socjologii, UAM).

Asko takala archi-strada

Znamy laureatów konkursu „Szkice architektoniczne. Drewno w architekturze”

Podczas otwarcia drugiego dnia forum poznaliśmy laureatów konkursu  „Szkice architektoniczne”, którego tegorocznym tematem było drewno w architekturze. Na uroczystym wręczeniu nagród pojawili się finaliści oraz laureaci, których powitał na scenie Jakub Głaz wraz z Wojciechem Hildebrandtem.

Poniżej lista laureatów:

MIEJSCE I – Jakub Grzegorczyk – Politechnika Śląska,

MIEJSCE II – Mikołaj Gonia – Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu,

MIEJSCE III – Klaudia Kazik – Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI otrzymał:  Jakub Grzegorczyk.

Konkurs  organizowany jest przez Międzynarodowe Targi Poznańskie. Partnerami KONKURSU są Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich. Patronem honorowym tegorocznej edycji KONKURSU jest mgr inż. architekt Wojciech Hildebrandt, wszechstronny twórca, architekt i pedagog.

Trójka zwycięzców otrzymała nagrody pieniężne ufundowane przez organizatorów oraz nagrody książkowe ufundowane przez księgarnię Bookarest.

archi-strada 2

Zapraszamy na kolejny dzień Archi-Strady

Choć Forum Designu i Architektury dobiegło już końca, to targi trwają w najlepsze. Na jutrzejszej scenie ARCHI-STRADY od godziny 11.00 zagości wydawnictwo A&B.  Tematem zorganizowanej przez nich będzie jedno z najważniejszych wyzwań współczesnej architektury, czyli 𝐦𝐢𝐞𝐬𝐳𝐤𝐚𝐥𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰o. Debatę poprowadzi Małgorzata Tomczak — redaktorka naczelna A&B, a jej uczestnikami będą: Robert Konieczny (KWK PROMES), Mateusz Mastalski (Henning Larsen), Marcin Kościuch (Ultra Architects) i Magdalena Buczyńska-Zapała (SARP Oddział Kraków). Wydarzenie poprzedzi rozstrzygnięcie konkursu 𝒁𝒂𝒎𝒊𝒆𝒔𝒛𝒌𝒂𝒏𝒊𝒆. Będzie się działo!

Z kolei dzięki współpracy z księgarnią Bookarest odbędzie się spotkanie autorskie Roberta Koniecznego wokół książki “Budynki + idee”, a także  prelekcja Jakuba Głaza zatytułowana “Architektura Kobiet. Kobiety w architekturze”.

Serdecznie zapraszamy!