Podstawową cechą domu pasywnego jest bezpośrednie czerpanie energii słonecznej — bez elementów, takich jak na przykład panele słoneczne, do ogrzania go. Aby taki dom spełniał swoje zadanie, musi posiadać kilka elementów, spośród których niezwykle istotne są właściwie dobrane okna i przeszklenia, ale także drzwi czy rolety. Czym charakteryzuje się dom pasywny?
Nie każdy energooszczędny dom jest domem pasywnym. Natomiast każdy dom pasywny jest energooszczędny. Zgodnie z przyjętymi normami dom uznaje się za pasywny, jeśli jego roczne zapotrzebowanie na energię zużytą do ogrzewania nie przekracza 15 kWh/mkw, a zapotrzebowanie na energię konieczną do podgrzania wody czy prawidłowego funkcjonowania urządzeń domowych 120 kWh/mkw. Aby tak się stało, należy przestrzegać kilku bardzo istotnych zasad. Bryła domu pasywnego powinna być zwarta, dobrze izolowana, a także posiadać idealnie działającą wentylację. Te trzy czynniki sprawiają, że zgromadzone wewnątrz ciepło nie ucieka, a skumulowana energia pracuje dla domu. Jak kumulować energię słoneczną? Z pomocą przychodzą duże przeszklenia i energooszczędne okna montowane od strony południowej. To właśnie w tej części domu należy zaprojektować pomieszczenia mieszkalne — salon, sypialnie, gabinet czy pokoje dziecięce. A, żeby zapobiec niepotrzebnej utracie zgromadzonej energii, od północy zaleca się zaprojektowanie pomieszczeń użytkowych, takich jak kuchnia, spiżarnia, łazienka czy ciągi komunikacyjne, które nie wymagają obecności okien.
Chcąc uzyskać jak najlepszy efekt, warto zastosować nie tylko energooszczędne okna, ale również duże przeszklenia, a nawet całe ściany z szyb — tak obecnie popularne w domach typu „stodoła”. Dzięki temu w domu kumuluje się znaczna ilość energii słonecznej. Ważne jednak, żeby okna były zbudowane w taki sposób, aby jak najmniej tej zgromadzonej energii oddawać na zewnątrz. Zwracamy więc uwagę nie tylko na parametry Uw, stolarkę okienną czy ilość przeszkleń, ale także na obecność ciepłej ramki dystansowej.
W Eko-Okna, do domów pasywnych polecamy okna BluEvolution 82 oraz BluEvolution 92, które łączą innowacyjną technologię z najlepszymi parametrami ochrony cieplnej i już w standardzie są wyposażone w dwukomorowy pakiet ciepłych szyb o bardzo niskim współczynniku izolacji termicznej oraz 3 uszczelki. Gwarantem doskonałej izolacji termicznej są sześciokomorowe profile z potrójnym systemem uszczelniania. Okno uzupełnione o ciepłą ramkę dystansową i szyby Climaplus 4S, które przepuszczają znacznie mniej energii słonecznej, sprawia, że w pomieszczeniu stale utrzymuje się przyjemny mikroklimat. Energeto 8000 to najcieplejsze okno w najnowocześniejszej odsłonie. W standardzie okna wykonane są w technologii V-Perfect. Nowe możliwości stwarza również technologia Ultradur High Speed, która pozwala na usunięcie wzmocnienia stalowego z ramy i zastąpienie go polimerowymi wkładkami, dzięki czemu następuje eliminacja mostków termicznych, a więc kolejny krok do pasywnego domu. Projektując i montując okna w domu pasywnym, nie należy zapominać o dobraniu odpowiednich rolet. To dzięki nim dom nie utraci ciepła w pochmurne dni. A korzystając z systemu inteligentnego domu, można zaprogramować działanie rolet w oparciu o panujące warunki atmosferyczne. W domach pasywnych proponujemy zastosowanie rolet Clever Box, które stanowią nie tylko doskonałą izolację termiczną, ale także akustyczną. Jako jedyny z systemów nadstawnych Clever Box ma możliwość zastosowania żaluzji fasadowych typu Z gwarantujących pełne zaciemnienie pomieszczenia i komfort użytkowania przez cały rok. Choć dom pasywny kojarzy się głównie z przeszkleniami, warto również zwrócić uwagę na wybór odpowiednich drzwi. W Eko-Okna polecamy drzwi aluminiowe klasy premium — Despiro, w których zastosowano aż trzy uszczelki — jedną wewnętrzną i dwie zewnętrzne. Dzięki temu drzwi posiadają wysoki poziom izolacji termicznej. Te wyposażone w czteroszybowy pakiet drzwi to również wysoka izolacja akustyczna, a także duży wybór wzorów, co pozwoli zaspokoić zarówno wymagania techniczne domu pasywnego, jak i estetyczne klienta.
Chcesz, aby Twój dom spełniał wymogi domu pasywnego? Skorzystaj z naszej wiedzy i doświadczenia. Skontaktuj się z nami i poproś o pomoc naszych specjalistów, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i podpowiedzą jakie rozwiązania wybrać.