Podobnie jak w modzie czy w aranżacji wnętrz, tak i w przypadku okien, drzwi zewnętrznych oraz bram garażowych wzornictwo zmienia się z roku na rok. Aktualne trendy w zakresie tych rozwiązań odzwierciedlają dążenie do połączenia funkcjonalności z nowoczesnym designem. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym trendom, które będą kształtować wygląd i użytkowanie stolarki otworowej w 2024 roku.
Wygląd okien, drzwi zewnętrznych, bramy garażowej oraz osłon okiennych ma olbrzymie znaczenie dla estetyki całego budynku oraz dla naszego komfortu. Dlatego wybór tych produktów jest tak bardzo ważny – zarówno przy budowie nowego, jak i termomodernizacji już istniejącego domu. Żeby podjąć optymalną decyzję, warto wiedzieć, jakie są najnowsze dostępne rozwiązania i co będzie „na topie” w nadchodzącym roku. Prezentujemy 4 kluczowe trendy w stolarce otworowej.
1. Duże przeszklenia i panoramiczne okna tarasowe
Wykorzystanie dużych przeszkleń i panoramicznych okien tarasowych to wiodący trend nowoczesnego budownictwa, który będzie mocno widoczny również w przyszłym roku. Łączy on doskonałe doświetlenie przestrzeni z symbiozą wewnętrznej i zewnętrznej części domu oraz walorami estetycznymi. – Do niedawna tworzenie wielkogabarytowych przeszkleń było bardzo trudne ze względów technicznych. Obecnie jest to już jednak opcja dostępna dla każdego, także pod względem cenowym. Przykładem takich rozwiązań, które możemy wykorzystać w swoim domu jest okno panoramiczne SKYLINE oraz drzwi tarasowe w systemach HST, SLIDE, PSK lub SKYLINE – mówi Marcin Garbaciak, ekspert marki KRISHOME, Partnera kampanii edukacyjnej „TERMOMODERNIZACJA+DOBRY MONTAŻ”.
Żeby zapewnić sobie prywatność i kontrolować ilość światła wpadającego do wnętrza domu, w przypadku wielkogabarytowych okien można zastosować żaluzje fasadowe. Modne jest również połączenie w ramach tej samej inwestycji żaluzji i rolet zewnętrznych. Najlepiej, jeśli zdecydujemy się wówczas na rozwiązania od jednego producenta, co zapewni spójność wizualną wszystkich wyrobów.
2. Połączenie PVC z aluminium
Co lepsze – stolarka z PVC czy aluminium? Teraz nie musimy już wybierać tylko jednego z tych rozwiązań i możemy je połączyć, w optymalny sposób wykorzystując ich zalety w swoim domu. Aluminium bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w wielkogabarytowych przeszkleniach, natomiast PVC w pozostałych elementach stolarki. Taki miks pozwala na zmniejszenie kosztów całej inwestycji.
Ważny jest przy tym jednolity wygląd wszystkich elementów. W przypadku produktów marki KRISHOME, łącząc stolarkę otworową z PVC i aluminium, można bez problemu zachować jej spójny design. W zależności od bryły budynku, koloru elewacji czy własnych upodobań, możemy wybierać spośród pełnej palety kolorów RAL i blisko 30 wzorów oklein. Trzeba jednak pamiętać o integralności kolorów, kształtów i faktur – to obowiązujący standard w nowoczesnym budownictwie.
3. Ponadczasowe kolory
Chociaż w przypadku okien, drzwi czy bramy garażowej mamy w zasadzie dowolność, jeśli chodzi o wybór kolorystyki, to warto postawić na ponadczasowe rozwiązania, które nie wyjdą z mody przez długie lata. Taką opcją dla okien jest biały ultramat, dla drzwi i bram garażowych kolor szary oraz brązowy, a w nowoczesnych aranżacjach – elegancka czerń.
Można także zdecydować się na okleinę doskonale imitującą naturalne drewno, np. woodec dąb turner. Zestawiony z szarościami i beżami, stworzy on bardzo modne połączenie. – Dla zwolenników nieco ciemniejszego drewna, polecany jest natomiast woodec dąb turner toffee, który świetnie wygląda w zestawieniu z kontrastową bielą. Ta propozycja sprawdzi się przede wszystkim w przestronnych wnętrzach, którym nada nieco charakteru. Bardzo ciekawa jest też okleina espresso ash – czyli tzw. okleina haptyczna, którą wyróżnia wyraźnie wyczuwalna faktura – podkreśla ekspert KRISHOME.
Widoczną fakturę drewna z czernią łączy zaś dąb czarny palony. Szczególnie dobrze komponuje się on z nowoczesnymi wnętrzami. W stolarce aluminiowej zauważalne jest odejście od kolorów gładkich na rzecz wykończenia w lakierze strukturalnym, charakteryzującym się dużo wyższą odpornością w codziennym użytkowaniu.
Ciekawym rozwiązaniem dla stolarki otworowej jest także opcja bikolor, gdzie wewnętrzna i zewnętrzna strona okna mają odmienne kolory. Dzięki temu zewnętrzny dekor wpasowuje się w elewację, a wewnętrzny w kolorystykę ścian i wystrój pomieszczenia. W ponadczasowe trendy dobrze wpisuje się np. kolekcja drzwi zewnętrznych SOLANO 90, nawiązująca do naturalnych materiałów: kamienia dekoracyjnego i spieku kwarcowego oraz kolekcja BLACK.
4. Okna, drzwi, brama i rolety w systemie smart home
Trendy w zakresie desingu powiązane są z trendami technologicznymi. Pełną swobodę w sterowaniu bramą garażową, a także roletami i żaluzjami fasadowymi z poziomu aplikacji na smartfonie zapewnia wyposażenie domu w system smart home. Po taką opcję możemy sięgnąć w dowolnym momencie – na etapie projektu architektonicznego, stanu surowego otwartego lub podczas modernizacji domu.
Rośnie także popularność drzwi zewnętrznych z SKD, czyli systemem kontroli dostępu. Nowoczesne rozwiązania w tym zakresie łączą się (czytnik linii papilarnych, klawiatura kodowa, aplikacja na telefon, karta RFID) w jednym urządzeniu, a jednocześnie są łatwe w obsłudze – wystarczy bezpośrednie podłączenie do gniazdka, bez konieczności instalacji.
Podsumowując, rok 2024 w dziedzinie stolarki otworowej przyniesie szereg nowości, które łączą w sobie funkcjonalność, estetykę oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii. Trendy te będą kierować się ku minimalistycznemu, ponadczasowemu designowi, zastosowaniu wielkoformatowych przeszkleń oraz integracji z inteligentnymi systemami domowymi.
Zdjęcia: Krishome