Firma Deceuninck została partnerem Międzynarodowego Biennale Architektury 2021 (MBA), które odbędzie się 26 i 27 października w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie. Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest „RE-USE” – hasło skupiające uwagę na kwestii ponownego zastosowania użytych wcześniej materiałów i zamykania obiegu poprzez recykling.
Tegoroczny motyw przewodni wydarzenia: „RE-USE” nie jest przypadkowy. W dobie wyczerpywania zasobów naturalnych naszej planety jedyną słuszną perspektywą staje się poszukiwanie rozwiązań architektonicznych korzystających z odzyskiwanych materiałów. Szczególnie w branży architektoniczno-budowlanej, która odpowiada za zużycie surowców naturalnych w niebagatelnej skali.
Deuceuninck, który niedawno dołączył do ogólnopolskiej kampanii POiD „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEŃ”, podpisuje się również pod hasłem tegorocznej edycji MBA. Belgijski producent profili do okien i drzwi z PCV i kompozytu tworzy swoje produkty zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju, tak, aby zminimalizować wpływ na środowisko. Odzwierciedla się to nie tylko w optymalnym doborze geometrii profilu czy grubości ścianek, ale także w selekcji materiałów. Każdy produkt belgijskiego producenta z założenia podlega recyklingowi. W 2012 roku Deceuninck zbudował zakład recyklingu w Diksmuide w Belgii, który zbiera z rynku tworzywa sztuczne przeznaczone do recyklingu. W 2018 roku Deceuninck czterokrotnie zwiększył moce produkcyjne, dzięki inwestycjom w maszyny do koekstruzji. Te inwestycje umożliwiają powtórne wykorzystanie PVC do produkcji wysokiej jakości profili okiennych i drzwiowych.
Każdy produkt firmy Deuceuninck z założenia podlega recyclingowi – w tym obszarze Deuceuninck chce wyznaczać trendy w branży budowlanej, która globalnie ma ogromny wpływ na krajobraz surowcowy naszej planety.
– W Deceuninck stosujemy zasady gospodarki zamkniętego obiegu od lat, jednak obecnie szczególnie mocno zyskuje ona na znaczeniu, biorąc pod uwagę perspektywy surowcowe i zmiany klimatyczne. Naszym celem jest sprawienie, aby produkty budowlane pochodzące z procesów o obiegu zamkniętym stały się regułą, nie wyjątkiem – mówi Monika Hybza, Marketing Manager w Deceuninck Poland.
MBA odbywa się od 1985 roku cyklicznie, raz na dwa lata. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń architektonicznych w kraju, wyjątkowe forum wymiany pomysłów i doświadczeń dla architektów z całego świata – MBA skupia ok. 1000 polskich i zagranicznych architektów. Organizowane jest przez krakowski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) i Miasto Kraków. Partnerami głównymi Biennale są: Architektura & Biznes, Małopolska Okręgowa Izba Architektów RP oraz Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Tegoroczna edycja będzie transmitowana w czasie rzeczywistym po polsku i po angielsku.