Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Biurowiec Wave na systemach Yawal

Data publikacji: 2021-04-12

Oddany do użytku w ubiegłym roku wieżowiec Wave otrzymał certyfikatem LEED Core&Shell. Ten międzynarodowy i wielokryteriowy system oceny budynków potwierdza, że budynek Wave jest zrównoważony, przyjazny środowisku i został zaprojektowany oraz zbudowany zgodnie z najwyższymi standardami.

Certyfikacja LEED dotyczy m.in. oszczędności energii, redukcji zużycia wody czy emisji dwutlenku węgla. Wave korzysta również z prądu wyprodukowanego w źródłach ekologicznych, przede wszystkim elektrowniach wodnych. Przy budynku znajduje się antysmogowy chodnik z zielonego betonu. Promienie słoneczne powodują, że na jego powierzchni dochodzi do redukcji szkodliwych związków, znajdujących się w zanieczyszczonym, miejskim powietrzu. To pierwszy taki chodnik w Trójmieście zasilany energią pochodzącą w 100% ze źródeł odnawialnych.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i technologii Wave jest w stanie zużywać znacząco mniej zasobów. Przy odpowiedzialnym zarządzaniu i świadomym użytkowaniu obiektu przez najemców oszczędność wody dzięki specjalnej armaturze może przekroczyć 40 proc. Budynek jest również w stanie zużywać o ponad 30% mniej energii elektrycznej. Wave jest w 100 proc. zasilany energią wyprodukowaną ze źródeł odnawialnych.

WELL Health-Safety Rating to potwierdzony i zweryfikowany przez zewnętrznych ekspertów system oceny budynków zaprojektowany w ten sposób, aby umożliwić właścicielom i zarządcom podjęcie niezbędnych kroków w celu priorytetowego traktowania zdrowia najemców, gości oraz obsługi.

Systemy Yawal S.A. zastosowane w biurowcu.

Budowa obiektu realizowana jest w dwóch etapach. W efekcie pierwszego powstał 14-piętrowy biurowiec. Drugi etap zakłada stworzenie bliźniaczego budynku oraz połączenie całego kompleksu. Biurowiec inspirowany jest historią miasta, projekt opracowany przez pracownię Medusa Group czerpie inspirację z kompozycji industrialnych portowych składów kontenerowych. Elewacja luźno nawiązuje do matematycznego, modułowego układu stoczniowych pierzei Gdańska.

Stolarka otworowa w całym obiekcie została wykonana w oparciu o systemy Yawal S.A. W inwestycji zastosowano system fasadowy FA 50N, który sklasyfikowany jest w grupie najlepszych ścian osłonowych dostępnych na rynku pod względem izolacyjności termicznej, akustycznej, wodoszczelności oraz wytrzymałości na obciążenie wiatrem. Ponadto, zastosowane konstrukcje okienno-drzwiowe powstały na bazie systemów TM 74HI, TM 77HI i TM 62HI spełniających wysokie wymagania stawiane budynkom użyteczności publicznej o dużym natężeniu ruchu oraz budynkom mieszkalnym. 3-komorowa budowa profili oraz zastosowanie materiału izolującego pomiędzy przekładkami termicznymi korzystnie wpływa na uzyskanie niskiej wartości współczynnika przenikania ciepła.