Wielkimi krokami zbliża się wiosna. Oznacza to, że nadszedł czas, aby zadbać o nasze okna, przygotowując je na nadchodzące, słoneczne dni. Jak właściwie je pielęgnować, aby zachowały swoje właściwości na dłużej? Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX, udziela kilku praktycznych wskazówek.
Aby nasze okna zachowały swoją funkcjonalność na długie lata, konieczna jest ich regularna konserwacja. Zarówno okucia, jak i profile oraz szyby wymagają pielęgnacji, która powinna być zgodna z kilkoma istotnymi zasadami. Różnią się one w zależności od rodzaju okien.
Pielęgnacja okien z aluminium
Profile aluminiowe, pokryte farbą proszkową, charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne, co ułatwia ich czyszczenie. Proces ten nie wymaga zastosowania specjalistycznych środków, co minimalizuje nakład pracy. Jednak należy pamiętać, że użycie do czyszczenia substancji żrących jest niewskazane – okna aluminiowe są bowiem wrażliwe na środki o kwaśnym odczynie oraz na takie, których składnikiem jest rozpuszczalnik.
– Do czyszczenia stolarki ALU nie należy także stosować materiałów ściernych, które mogą bardzo poważnie uszkodzić ramę okna. Do pielęgnacji wystarczy ciepła woda z mydłem lub płynem do mycia naczyń. W przypadku większych zabrudzeń można wykorzystać inne środki czystości – takie jak na przykład preparaty do czyszczenia oraz konserwacji karoserii samochodu, których skład jest bezpieczny dla lakieru i nie zawiera mocnych, żrących substancji. Na rynku dostępne są także środki przeznaczone do czyszczenia aluminium – mówi Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.
Jak dbać o stolarkę z PVC?
Okna wykonane z PVC są trwałe i łatwe w utrzymaniu czystości. Częstotliwość ich czyszczenia zależy od wielu czynników, takich jak palenie papierosów wewnątrz domu czy obecność placu budowy w sąsiedztwie. W przypadku okien w ciemnym kolorze, czyszczenie cztery razy w roku wystarczy, a konserwację uszczelek i elementów metalowych należy przeprowadzać dwa razy w roku. Jednakże, dla okien w kolorze białym zaleca się częstsze zabiegi, aby uniknąć trwałych przebarwień. W obu przypadkach szyby powinny być myte według potrzeb.
– Podczas konserwacji okien z PVC zwróćmy szczególną uwagę na dokładne oczyszczenie wszystkich powierzchni, aby uniknąć przedostawania się brudu do wnętrza mieszkania po otwarciu okna. Mimo że materiał ten jest trwały, jednocześnie jest także dość delikatny, dlatego czyszczenie powinno odbywać się z użyciem odpowiednich narzędzi i środków chemicznych. W przypadku, gdy okucia nie były długo myte, zaleca się najpierw usunięcie brudu na sucho, a następnie dokładne umycie okien na mokro – podpowiada Rafał Buczek z AWILUX i dodaje – Do mycia okien PVC należy używać detergentów o odpowiednim składzie. Niedozwolone jest stosowanie produktów, które zawierają kwasy, rozpuszczalniki oraz substancje ścierne, ponieważ ich działanie może doprowadzić do zniszczenia stolarki. Warto również wystrzegać się używania płynów z chlorem i acetonem, które doprowadzają do kruszenia się uszczelek okiennych.
Pamiętaj o tym podczas remontu!
Przeprowadzając remont, który nie obejmuje wymiany okien, ważne jest zabezpieczenie ich przed ewentualnymi plamami – na przykład z farby, kleju czy gipsu. W przeciwnym razie tego typu zabrudzenia mogą być trudne do usunięcia.
– Zalecam używanie taśmy malarskiej do ochrony powierzchni okien. Jeśli jednak pojawią się zabrudzenia, zaschnięte resztki farby można delikatnie zdrapać plastikową lub silikonową szpachelką, unikając przy tym ryzyka zarysowania okna. Klej można usunąć za pomocą gumki do ścierania lub poprzez namoczenie go w oleju roślinnym, a następnie delikatne zmycie wodą z płynem do mycia naczyń – mówi ekspert AWILUX.
Regularna dbałość o okna przy użyciu odpowiednich detergentów pozwoli na utrzymanie ich nienagannego wyglądu na dłużej. Unikanie agresywnych lub żrących środków oraz zbyt szorstkich gąbek czy szczotek przedłuży żywotność okien, które będą cieszyć swym wyglądem przez wiele lat.