Jak informuje Komenda Miejska Policji w Lesznie, pora jesienno-zimowa, a co za tym idzie, szybciej zapadający zmierzch sprzyjają włamywaczom. To czas, w którym intruzi korzystają z szybko zachodzącego słońca i uśpionej czujności domowników. O tym, jak zapobiec nieuprawnionemu wtargnięciu do naszego wnętrza mówi Rafał Buczek, ekspert leszczyńskiego producenta stolarki okienno-drzwiowej – firmy AWILUX.
Złodzieje potrafią obserwować wybrany obiekt przed dokonaniem rabunku wiedząc, kiedy nie ma nas w domu. Często znają oni nasze preferencje dotyczące zostawiania otwartych okien lub uchylonych drzwi balkonowych podczas naszej nieobecności. Doświadczony włamywacz potrzebuje zaledwie 10 minut, by splądrować nasz dom i wynieść z niego wszelkie kosztowności. W jaki sposób zatem zapobiegać włamaniom? Najlepiej zabezpieczyć nasze wnętrza w taki sposób, by odciąć niepożądanym intruzom najczęstsze drogi wejścia naszego domu.
Którędy wchodzi włamywacz?
Na nieprzyjemności związane z wizytą złodzieja szczególnie narażeni są mieszkańcy najniższych kondygnacji kamienic, bloków lub domów jednorodzinnych. Jaka jest najczęstsza droga włamywaczy do ich środka?
– Spośród 18 odnotowanych w ostatnich miesiącach włamań, aż w ośmiu przypadkach sprawcy przedostali się do wnętrza domu lub mieszkania oknem, zarówno tarasowym, jak i balkonowym – tłumaczy asp. szt. Monika Żymełka, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lesznie.
W jaki sposób intruzi torują sobie drogę do wnętrza? Jak mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX, sposobem na niemal bezszelestne wtargnięcie do środka jest podważenie okucia, które jest słabo zabezpieczone: Co więcej, proste okucia włamywacz może splądrować bez użycia specjalnych narzędzi – wystarczy do tego zwykły śrubokręt. Z tego powodu ważne jest, by dużą uwagę skupić na dodatkowym zabezpieczeniu stolarki otworowej w naszym domu.
Okna na straży spokoju
Dobrze zabezpieczone okna mogą uchronić mieszkańców przed włamaniem. Stąd warto wyposażyć dom w okna i drzwi z okuciami antywłamaniowymi, które opisywane są przez klasę odporności na włamanie. Jakie to klasy? Jak wyjaśnia ekspert AWILUX:
– Klasa RC1N oznacza rozwiązanie, w którym zastosowano dodatkowe zaczepy antywłamaniowe, klamkę z kluczykiem i wklejanie listewek przy szybowych lub szyby, rozwiązanie to skutecznie blokuje dom przez włamaniem dokonanym przy użyciu siły. Natomiast RC2N, posiada jeszcze większa liczbę zaczepów antywłamaniowych i dodatkowych zabezpieczeń mających utrudnić wyważenie okna, wyposażenie jak chroni przed otwarciem przy pomocy narzędzi typu śrubokręt czy szczypce. Jeżeli mówimy o pełnym certyfikacie antywłamaniowym RC2, to dodatkowo dochodzi szyba klejona tzw. P4. W takim przypadku otrzymujemy pełne zabezpieczenie antywłamaniowe pod względem stłuczenia i wyważenia okna.
Poza okuciem i szybą, dodatkowe zabezpieczenie stanowią klamki – na przykład te z kluczykiem oraz ze specjalnym mechanizmem blokującym, który zapobiega przesunięciu okna w momencie, gdy nieproszony gość próbuje popchnąć okucie od zewnątrz.
By balkonem i tarasem też się nie udało wejść…
Niewłaściwie zabezpieczone okna to prosta droga dla włamywacza. Jednak jeszcze łatwiejszą są drzwi balkonowe o niskim standardzie wyposażenia antywłamaniowego.
– W przypadku drzwi balkonowych i okien przesuwnych, możemy zastosować szereg rozwiązań, które zdecydowanie utrudnią włamanie. Przykładami są wkładki patentowe, dodatkowe zaczepy antywłamaniowe czy rygle zabezpieczające. Drzwi balkonowe możemy wyposażyć również w szybę antywłamaniową – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.
Inteligencją w złodzieja!
W zabezpieczeniu posesji pomogą również inteligentne systemy do zarządzania domem. Dom inteligentny, czyli taki, w którym możemy zarządzać instalacjami automatyki domowej, daje dodatkowe poczucie bezpieczeństwa również wtedy, gdy znajdujemy się z dala od miejsca zamieszkania. Nawet wtedy możemy bowiem automatycznie zamykać drzwi, zasunąć rolety czy zapalić światło. Zarządzanie domem przez aplikację pozwoli domownikom cieszyć się maksymalnym bezpieczeństwem. W kontroli nad domem pomoże system TaHoma – serce domu inteligentnego, które nie tylko w inteligentny sposób będzie współpracował ze stolarką otworową i systemami osłonowymi AWILUX, ale także umożliwi kontrolę nad domem za pomocą jednego przycisku – z każdego miejsca na świecie. Użytkownicy mogą go samodzielnie konfigurować, a – po zapisaniu odpowiednich ustawień – nasz inteligentny dom samoczynnie może reagować na ilość światła słonecznego czy temperaturę lub włączać i wyłączać dane urządzenia o wybranych przez domowników godzinach.
– System TaHoma zapewnia pełne bezpieczeństwo mieszkańcom podczas ich obecności, jak i nieobecności w domu. Możliwość kontroli tego, co dzieje się w naszym domu, jeśli znajdujemy się w innym mieście lub kraju, pozwala na szybką reakcję w ryzykownych sytuacjach. Dzięki systemowi TaHoma możemy kontrolować to, czy dom jest narażony na wizytę nieproszonych gości, ale również pozwala on nam na szybkie zasunięcie rolet, gdy zbliża się silna wichura lub na włączenie ogrzewania, kiedy za oknami mróz, a my jesteśmy w drodze do domu – mówi ekspert z firmy AWILUX.
Dodatkową korzyścią płynącą ze zautomatyzowania domu jest to, że będąc poza nim, możemy sterować oświetleniem, które będzie sprawiało wrażenie, że w domu nadal obecni są domownicy. Kolejnym sposobem na odstraszenie włamywaczy jest oświetlenie z czujnikami ruchu – które może funkcjonować samodzielnie lub jako element systemu domu inteligentnego.
Stolarka okienna może stać się główną drogą dla włamywacza, jak i głównym zabezpieczeniem przed kradzieżą. Stąd warto wyposażyć okna oraz drzwi balkonowe i tarasowe w systemy, które uchronią nas przed wizytą rabusiów. Bezpieczny dom zaczyna się od bezpiecznych okien, dlatego montując odpowiednio zabezpieczoną stolarkę oraz decydując się na inteligentne systemy zarządzania domem możemy efektywnie zabezpieczyć nasz dom i najbliższych przed włamaniem. Specjaliści w sieci salonów AWILUX doradzą przy wyborze takich okien i drzwi, by nasz dom i mieszkanie były w pełni bezpieczne.