Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

AWILUX: Jak skutecznie zabezpieczyć dom przed włamywaczami?

Data publikacji: 2023-09-14

Wraz ze wzrostem zuchwałości włamywaczy, którzy wykorzystują zaledwie chwilę nieuwagi, by wtargnąć do naszych domów, nasze bezpieczeństwo staje pod znakiem zapytania. Jest to szczególnie niepokojące w obliczu alarmujących trendów związanych ze zwiększającą się liczbą włamań. Czy istnieją sposoby, aby lepiej chronić naszą przestrzeń życiową?

W okresie jesienno-zimowym, gdy szybko zapadający zmierzch stwarza dogodne warunki dla włamywaczy, mieszkańcy najniższych kondygnacji budynków znajdują się w grupie o szczególnie podwyższonym stopniu ryzyka. To właśnie wtedy, gdy uśpiona czujność domowników i szybciej znikające za horyzontem słońce dają złodziejom przewagę, sprawcy często wykorzystują nadarzającą się okazję. Co ciekawe, wieloletnie statystyki z Komendy Miejskiej Policji w Lesznie jednoznacznie wskazują, że w tym okresie wiele włamań dokonuje się poprzez źle zabezpieczone okna i drzwi balkonowe.

Doświadczony włamywacz potrzebuje zaledwie 10 minut, by zniknąć z łupami. Wiedza o preferencjach domowników, ich nawykach pozostawiania otwartych okien czy uchylonych drzwi, pozwala przestępcom na swobodne działanie. Dlatego montowanie odpowiednich zabezpieczeń, zwłaszcza w oknach i drzwiach balkonowych, staje się kluczowym elementem strategii przeciwdziałania włamaniom. Ostatecznie, tylko skuteczne działania zapewnią spokój i bezpieczeństwo naszego mieszkania w obliczu coraz śmielszych włamywaczy, którzy cierpliwie czyhają na chwilę nieuwagi – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.

Ochrona przed włamaniem

Brak przywiązywania należytej uwagi do kwestii odpowiednich zabezpieczeń antywłamaniowych pozostawia domy i mieszkania w realnym niebezpieczeństwie. Szczególnie ważna jest tu kwestia źle zabezpieczonych okuć, które stanowią dla włamywaczy „furtkę” umożliwiającą ciche i szybkie przedarcie się do pomieszczenia. Nawet przy minimalnych umiejętnościach, włamywacz może wykorzystać zwykły śrubokręt do sforsowania prostych okuć. Dlatego teraz bardziej niż kiedykolwiek warto skupić się na zwiększeniu bezpieczeństwa.

W przypadku drzwi balkonowych i okien przesuwnych możemy zastosować szereg rozwiązań, które zdecydowanie utrudnią włamanie. Wybór okien i drzwi z okuciami antywłamaniowymi, oznaczonymi klasami odporności na włamanie, takimi jak RC1N czy RC2N, staje się więc kluczowym krokiem w kierunku skutecznej obrony przed intruzami – mówi ekspert z firmy AWILUX.

Klasa RC1N oznacza rozwiązanie, w którym zastosowano dodatkowe zaczepy antywłamaniowe, klamkę z kluczykiem i wklejanie listewek przyszybowych. Natomiast RC2N posiada jeszcze większą liczbę zaczepów antywłamaniowych i dodatkowych zabezpieczeń, mających utrudnić wyważenie okna. Wyposażenie to chroni przed nieuprawnionym otwarciem przy pomocy narzędzi typu śrubokręt czy szczypce. Jeżeli mówimy o pełnym certyfikacie antywłamaniowym RC2, to dodatkowo dochodzi szyba klejona tzw. P4. W takim przypadku otrzymujemy pełne zabezpieczenie antywłamaniowe pod względem stłuczenia i wyważenia okna.

Dodatkowym zabezpieczeniem pełniącym bardzo ważną funkcję antywłamaniową są klamki. W ofercie AWILUX dostępne są modele z kluczykiem oraz te ze specjalnym mechanizmem blokującym. W przypadku tych drugich, gdy nieproszony gość próbuje popchnąć okucie od zewnątrz, mechanizm w klamce blokuje przesunięcie okucia i uniemożliwia włamanie. Innym rozwiązaniem są również klamki okienne z przyciskiem, które zabezpieczają przed włamaniem z nawierceniem profilu lub też dostaniem się do trzpienia klamki przez włamywacza – wskazuje Rafał Buczek z AWILUX.

Inteligencją w złodzieja!

Właściciele domów jednorodzinnych, zarówno tych z zaprzyjaźnionym sąsiedztwem, jak i tych zlokalizowanych na skraju lasów czy osiedli, powinni dokładnie zabezpieczyć całe swoje posiadłości. Ważne jest w tym przypadku zamontowanie systemów alarmowych, ale także wykorzystanie prostszych narzędzi, jak na przykład oświetlenie z czujnikami ruchu.

Bardziej zaawansowaną technologią, która może pomóc w zabezpieczeniu posesji, są inteligentne systemy do automatycznego zarządzania domem. Integrują one zmotoryzowane rozwiązania i umożliwiają sterowanie nimi za pomocą pilota lub aplikacji na smartfona. W inteligentnym domu ochrona aktywuje się automatycznie, gdy pojawia się zagrożenie włamania. W takiej sytuacji rolety opuszczą się, a światło włączy samoczynnie. Dodatkową korzyścią płynącą ze zautomatyzowania domu jest to, że będąc poza nim, możemy sterować oświetleniem, które będzie sprawiało wrażenie, że w domu nadal obecni są domownicy – dodaje Rafał Buczek, ekspert firmy AWILUX.

W ofercie AWILUX znajduje się nowoczesny system TaHoma, dzięki któremu możemy nie tylko ułatwić sobie codzienne funkcjonowanie, ale dodatkowo zabezpieczyć dom przez włamaniem. Możliwość kontroli tego, co dzieje się w domu, jeśli znajdujemy się poza nim, pozwala na szybką reakcję w ryzykownych sytuacjach. Dzięki systemowi TaHoma możemy kontrolować to, czy dom jest narażony na wizytę nieproszonych gości, ale również reagować na zmieniającą się nagle pogodę.

Wzrost zuchwałości włamywaczy oraz wykorzystywanie krótkich momentów nieuwagi stawiają nasze domy w niebezpieczeństwie. W obliczu tego rosnącego zagrożenia, warto skupić się na wzmocnieniu zabezpieczeń, zwłaszcza okien i drzwi balkonowych. Dlatego inwestycja w rozwiązania drzwiowe i okienne klasy premium stanowią kluczową obronę przed intruzami. A wiedza połączona z działaniem to fundament bezpieczeństwa w obliczu coraz bardziej śmiałych włamywaczy.

1