Ciepło i komfort w pomieszczeniach, zwłaszcza w okresie zimowym, zależą w dużej mierze od stanu i szczelności okien, co ostatecznie odbija się na rachunkach za ogrzewanie. Dlatego warto zatroszczyć się o odpowiednie przygotowanie okien przed nadejściem mrozów. Od czego więc zacząć?
Podejmując właściwe działania w zakresie pielęgnacji okien, możemy nie tylko zapewnić odpowiednie warunki wewnątrz domu czy mieszkania, ale także skutecznie ograniczyć koszty eksploatacyjne i utrzymać zdrowy mikroklimat w pomieszczeniach. Jakie kroki należy podjąć, aby odpowiednio przygotować okna na nadchodzący sezon zimowy?
Kontrola szczelności i regulacja okien
Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu technicznego okien. Prace konserwacyjne wykonujemy zazwyczaj wiosną oraz jesienią, choć oczywiście możemy przeprowadzać je częściej.
– Szczególną uwagę należy zwrócić na ruchome elementy okna oraz okucia. Następnie, jeżeli istnieje taka konieczność, wyregulować zawiasy tak, aby okno można było swobodnie zamknąć i otworzyć. Ważną czynnością jest również przetarcie okuć i odpowiednie ich przesmarowanie. Miejsca gdzie należy wprowadzić smar są oznaczone na okuciach. Należy również zadbać o odpowiedni stan uszczelek okiennych. Można je konserwować specjalnym środkiem, który zabezpiecza przed starzeniem, przedłuża ich elastyczność i zapobiega przymarzaniu zimą do ramy. Stąd warto zaopatrzyć się w dostępne na rynku zestawy do pielęgnacji okien – wyjaśnia Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.
Co ważne, na jesień warto zwiększyć docisk między skrzydłem a ramą. Czynność ta polega na odpowiednim przestawieniu rolek dociskowych umieszczonych na okuciu skrzydeł okiennych. Uzyskamy dzięki temu większą szczelność okna, co przekłada się na mniejsze straty ciepła.
Dokładne czyszczenie i pielęgnacja
Kolejnym etapem powinno być dokładne umycie okien. Najlepszy będzie dzień ciepły i pochmurny. Mocne słońce sprawi, że woda będzie co prawda szybciej wysychać, ale na oknach pozostaną smugi. Pamiętajmy, że okna to nie tylko szyby. Umyć należy też wszystkie profile, również w środku. Do mycia okien używajmy środków do tego przeznaczonych i miękkiej szmatki, najlepiej z mikrofibry, która nie zniszczy czyszczonej powierzchni.
Odpowiednie użytkowanie w okresie zimowym
Oprócz konserwacji i odpowiedniej regulacji okien, ważne jest także ich prawidłowe użytkowanie. Tutaj zwróćmy przede wszystkim uwagę na ochronę stolarki przed odrywaniem lub uszkadzaniem uszczelek, do czego dochodzi przy oblodzeniu i przymarznięciu skrzydła do ramy.
– Sprawdzając, czy okno nie przymarzło, pod żadnym pozorem nie otwierajmy go na siłę. Nie polewajmy go również gorącą wodą, ponieważ może to spowodować pęknięcie szyby, a to już wiąże się z kosztowną naprawą – przestrzega Rafał Buczek.
Zasady prawidłowego wietrzenia w zimie
Zimą rzadziej otwieramy okna z obawy przed wychłodzeniem wnętrz i wzrostem rachunków za ogrzewanie. Jest to błędne myślenie, ponieważ wietrzenie jest niezbędne do stworzenia zdrowego mikroklimatu. Powinniśmy pamiętać jednak o kilku złotych zasadach. Najważniejszą z nich jest wcześniejsze wyłączenie ogrzewania lub skręcenie kaloryferów. Wystarczy zrobić to 10 minut przed otwarciem okna.
– W zimowych miesiącach, gdy temperatura spada w okolice 0, wystarczy kilka minut wietrzenia. Warto zatem otwierać okna na oścież, by w jak najkrótszym czasie wpuścić do domu jak najwięcej świeżego powietrza. Należy jednak pamiętać, że zbyt długie wietrzenie może prowadzić do zbyt dużego obniżenia temperatury nie tylko samego powietrza, ale i ścian oraz podłogi – podkreśla ekspert AWILUX.
Niestety, często zdarza się domownikom popełniać błędy. W budynkach z wentylacją grawitacyjną szczelne zamknięcie okien i drzwi oznacza praktycznie brak wentylacji, co jest zjawiskiem bardzo niekorzystnym. Błędy popełniają również użytkownicy budynków z rekuperacją, czyli inaczej wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła. Dom z rekuperacją wietrzy się sam, a poprzez otwieranie okien tracimy domowy mikroklimat i przyczyniamy się do wzrostu zapotrzebowania na energię. Należy więc dokładnie poznać mechanizmy, które sterują naszym domem, by później nie zamieniać ich największych zalet w wady.
Parowanie okien a wilgotność
W okresie jesiennym, zimowym i wiosennym, gdy występuje duża wilgotność powietrza, może dochodzić do parowania okien ze strony zewnętrznej. Jest to szczególnie zauważalne rano, w przypadku, gdy posiadamy termoizolacyjne pakiety trzyszybowe.
– Jest to naturalne zjawisko świadczące o tym, że okno jest szczelne i szyba ma dobre właściwości izolacyjne. Zachowuje ciepło od wewnątrz i jest chłodna na zewnątrz. Zraszanie występuje na powierzchni chłodnej i w tym przypadku jest to zewnętrzna strona szyby – tłumaczy Rafał Buczek.
Czy można zatem wyeliminować parowanie? Nie do końca. To naturalne zjawisko znika samo w momencie, gdy szybę ogrzeje słońce.
– Oczywiście na rynku są dostępne szyby posiadające specjalne powłoki, które zmniejszają zjawisko parowania. Niestety cena takiej szyby jest nieporównywalnie większa od innych, a efekt będzie minimalny, gdyż zraszanie tak czy owak nastąpi – wyjaśnia Rafał Buczek.
W przypadku parowania okien wyjątek stanowi sytuacja, gdy mamy do czynienia ze zraszaniem w środku budynku. Świadczy to między innymi o tym, że dany budynek nie ma odpowiedniej wentylacji wewnętrznej. Posiadając wentylację grawitacyjną, konieczne jest wietrzenie pomieszczenia, by pozbyć się nadmiaru wilgoci.
– W każdym pomieszczeniu „mokrym”, na przykład w łazience lub kuchni, ilość pary jest na tyle duża, że musi mieć gdzieś ujście. Jedynym wyjściem jest rozszczelnienie okna lub regularne wietrzenie – tłumaczy ekspert AWILUX.
Odpowiednie przygotowanie okien na nadchodzące mrozy to kluczowy krok w zapewnieniu komfortu w domu i ograniczeniu strat ciepła. Staranność w pielęgnacji i regularna kontrola stanu technicznego przyczynią się nie tylko do utrzymania ciepłych, komfortowych pomieszczeń, ale także do obniżenia kosztów eksploatacyjnych. Właściwe użytkowanie okien, wietrzenie zgodne z zasadami oraz świadomość kwestii związanych z parowaniem mają istotne znaczenie dla zachowania zdrowego mikroklimatu we wnętrzu. Dbając o te elementy, możemy osiągnąć komfort i oszczędności w okresie zimowym.