Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

AWILUX: Ekologiczne okna z recyklatu. Czy warto?

Data publikacji: 2022-11-28

Producenci stolarki otworowej, świadomi alarmującej sytuacji dotyczącej środowiska, od lat kierują swoje działania na zrównoważony rozwój. Jednym z kroków jest wykorzystanie starych profili PVC do produkcji nowych. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ilość odpadów i nie wpływa to negatywnie na jakość nowych okien, a wręcz przeciwnie. 

AWILUX_recyklat

Piętrzące się tony odpadów z tworzyw sztucznych zmobilizowały wiele podmiotów do podjęcia próby wykorzystania ich jako surowca. Nie inaczej jest ze starymi oknami PVC czy odpadami produkcyjnymi, które w procesie recyklingu przerabiane są na granulat, służący do produkcji rdzenia kolejnych profili. Powierzchnie zewnętrzne produkowane są natomiast z nowego tworzywa, więc estetyka okna nie jest zaburzona. Po jego zamontowaniu nie sposób odróżnić, jaki rdzeń jest zastosowany w środkowej części.

Co ważne, rdzeń z recyklatu ma bardzo wysoką jednorodność, co poprawia jego właściwości, a to z kolei ma pozytywny wpływ na statykę okna.

Jednym z producentów okien stosujących rdzeń z recyklatu jest firma AWILUX – producent okien i drzwi w klasie premium. Wszystkie rozwiązania AWILUX produkowane są z dbałością o wysoką jakość i zadowolenie klienta, uwzględniając także troskę o środowisko.

Systemem, w którym stosowany jest rdzeń z recyklatu jest seria aMOTION, w której znajdują się zarówno rozwiązania do konstrukcji okien i drzwi wejściowych – aMORE, okien przesuwnych aMOOD, jak również klasycznych HS-ów, czyli aSLIDE.

AWILUX aCube

Seria aMOTION charakteryzuje się doskonałą izolacją cieplną, imponującymi parametrami wodoszczelności oraz odpornością na warunki atmosferyczne. Precyzyjne wykonanie, prosta forma oraz bogata oferta kolorystyczna umożliwiają dopasowanie okien z tej serii do indywidualnego charakteru inwestycji, gwarantując bezpieczeństwo, komfort i imponujący wygląd okien w klasie premium.

AWILUX_rdzen_ekoSzacuje się, że profile PVC można przetwarzać wielokrotnie – nawet do 20 razy – bez pogorszenia ich właściwości. Stosowanie profili z recyklatu przynosi więc same korzyści. Ilości odpadów są ograniczane, a do atmosfery dostaje się mniej dwutlenku węgla, dlatego warto decydować się na okna z recyklingu.

Recyklat – lub inaczej regranulat – to surowiec pozyskiwany z odpadów oddanych do recyklingu. Wytwarzany jest przez proces selekcji, oczyszczania, a następnie rozdrabniania pozostałości produkcyjnych, które w ostatecznym etapie poddawane są obróbce termicznej w celu odzyskania materiału. Co istotne, gotowy recyklat musi spełniać normy co do składu chemicznego, dlatego zanim zostanie przekazany do produkcji, badany jest pod względem braku zawartości toksycznych substancji, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu osób mających z nim kontakt. Regranulat wykorzystywany jest w wielu gałęziach przemysłu – na przykład opakowaniowym, włókienniczym oraz chemicznym. Jest też częścią opakowań produktów spożywczych, mebli, aut a nawet materiałów szybkoschnących, które spotkamy np. w odzieży sportowej.

1