Trendy dotyczące stolarki otworowej nie są równoznaczne z modą, którą znamy ze świata odzieży, designu czy motoryzacji. Jednak również i tu zachodzą zmiany – dotyczące nie tylko energooszczędności i funkcjonalności, ale także designu. Czego szukają obecnie inwestorzy? Na to pytanie odpowiada Rafał Buczek, ekspert z firmy AWILUX.
Wielkoformatowe przeszklenia, minimalna ilość profilu i szeroka paleta dostępnych barw – dzięki designerskim rozwiązaniom z zakresu stolarki otworowej można w skuteczny sposób podkreślić indywidualny styl każdego obiektu. Co zatem obecnie najchętniej wybierają klienci salonów stolarki?
Jak najwięcej koloru
Współczesne okna lubią kolor – a w różnych zakątkach świata preferencje kolorystyczne dotyczące stolarki ściśle związane są z regionem geograficznym. Zdaniem Rafała Buczka, eksperta firmy AWILUX, podobnie sytuacja wygląda w Polsce. W przypadku południowo-wschodniej części Polski, najczęściej spotykamy okleiny drewnopodobne oraz okna w odcieniach drewna – szczególnie w odcieniu winchester, złotego dębu lub orzecha. Natomiast na zachodzie, w północnej oraz centralnej części kraju najpopularniejsze są szarości i antracyty – czyli barwy zbliżone do koloru aluminium.
– Pomimo rozbieżności kolorystycznych, trendem łączącym wszystkie rejony Polski jest powrót do minimalizmu i elegancji. Przykładem jest coraz częściej wybierana stolarka w kolorze czarnym – czyli kolekcja Nero Style by AWILUX. Nadaje ona zarówno wnętrzom domów, jak i elewacjom wyjątkowo eleganckiego i luksusowego charakteru, ale również wpisuje się w modę ostatnich lat, czyli w projekty domów industrialnych czy minimalistycznych – wyjaśnia ekspert AWILUX.
TAK dla formatu XXL
Od dłuższego czasu sukcesywnie wracamy do klasycznego minimalizmu w dużym formacie, gdzie prym wiodą proste kształty ram oraz wielkoformatowe przeszklenia.
– Aktualne trendy w stolarce otworowej kładą nacisk na duże przeszklenia, optycznie powiększające pomieszczenia, doświetlające wnętrza i sprawiające, że przebywanie wewnątrz jest o wiele bardziej komfortowe. Wraz ze zwiększeniem wielkości przeszkleń, ram jest coraz mniej i są one coraz węższe – mówi Rafał Buczek z firmy AWILUX.
Przeszklenia w rozmiarze XXL są atrybutem nowoczesnych domów. Dają możliwość stworzenia prestiżowych realizacji, a jednocześnie ukrycia wszelkich mechanizmów odpowiadających za ich obsługę. Duże okna można w prosty sposób dostosować do naszych potrzeb i budynków, zarówno poprzez zastosowanie różnych materiałów, z których są wykonane, jak również poprzez wybór sposobu otwierania skrzydła, koloru i szerokości ram czy rodzaju zastosowanych okuć.
Poza trendami
Wraz ze wzmacniającym się trendem dotyczącym wielkoformatowej i minimalistycznej stolarki, można zaobserwować zmniejszone zainteresowanie szprosami. Szprosy obecnie są wykorzystywane głównie w projektach industrialnych, gdzie okna i ich wygląd ma nawiązywać do architektury budynku i być spójny z projektem wnętrza. Szprosy mają również zastosowanie w przypadku obiektów poddawanych renowacji lub będących pod opieką konserwatora zabytków.
Oprócz tego, zdecydowane odejście w ostatnim okresie widać także w przypadku zaokrąglonych profili, będących jeszcze kilka lat temu jedną z najpopularniejszych opcji wybieranych przez inwestorów.
Co przed nami?
Jakiego designu będziemy szukać w kolejnych latach? Projekty domów, a co za tym idzie – najczęściej wybierana rozwiązania z zakresu stolarki okiennej – mogą kroczyć jedną z dwóch dróg:
– Z jednej strony do dużych, rezydencjalnych domów z wielkoformatowymi przeszkleniami będziemy wybierać konstrukcje z wąskimi profilami. Z drugiej natomiast – sporą część nowych projektów mogą stanowić mniejsze przeszklenia do domów „bez pozwolenia”, czyli takich o powierzchni do 70 m2, gdzie do dyspozycji są tylko 2-3 pomieszczenia – prognozuje ekspert AWILUX.
Odpowiedni dobór designu stolarki otworowej to nie tylko dbałość o estetyczną stronę naszego projektu, ale przede wszystkim staranne dopasowanie domu i jego wyposażenia do potrzeb oraz oczekiwań mieszkańców. Innowacyjne rozwiązania w zakresie okien i drzwi są podstawowym elementem w nowoczesnych realizacjach architektonicznych, umożliwiającym stworzenie domu szytego na miarę potrzeb jego użytkowników.