Ile okien najczęściej mają polskie domy? Jaki kolor dominuje na rynku stolarki otworowej? Rafał Buczek, ekspert z firmy Awilux, analizuje aktualne decyzje zakupowe Polaków dotyczące stolarki okiennej
Według przeprowadzonej przez firmę Awilux, renomowanego producenta okien i drzwi, analizy sprzedaży oraz zapytań z lat 2019-2020 konsumenci coraz częściej decydują się na zakup zaawansowanych technologiczne oraz energooszczędnych rozwiązań. Zmieniają się natomiast ich preferencje kolorystyczne. Jakie okna zamawialiśmy w ostatnim czasie do nowo budowanych domów jednorodzinnych?
Antracyt na topie
Od kilku sezonów zauważalny był trend związany ze wzrostem sprzedaży okien w odcieniach szarości. Zarówno w przypadku okien z PVC, jak i w przypadku okiennych rozwiązań aluminiowych, największą popularnością cieszyły się okna w najciemniejszym spośród szarych kolorów – antracycie.
Rafał Buczek, menedżer sprzedaży w Awilux:
Z naszych danych dotyczących kolorystyki okien PCV wynika, że Polacy w zdecydowanej większości decydują się na okna w kolorze antracytu i w odcieniach szarości, na drugim miejscu znajduje się stolarka w kolorze białym. Kolejne miejsce zajmują okleiny drewnopodobne. Pozostałe okna z palety oklein stanowią razem 10% sprzedaży.
Antracyt to zdecydowanie najpopularniejszy kolor okleiny obustronnej wybieranej przez klientów firmy Awilux. Jest to kolor wybierany w 37% przypadków. Drugie miejsce zajmuje kolor biały z wynikiem 27%, na trzecim miejscu uplasował się kolor winchester. Antracyt jest też najczęściej wybierany przez klientów decydujących się na okleiny jednostronne – a drugie miejsce w tym przypadku zajmuje orzech. A jak wygląda sytuacja w przypadku stolarki aluminiowej?
Opiniuje ekspert Awilux.
Pomimo tego, że w stolarce aluminiowej występuje dużo większe zróżnicowanie kolorystyczne, ponownie, jeżeli chodzi o gusta inwestorów dominuje kolor RAL 7016 – czyli antracyt. Na drugim miejscu jest kolor 9016, czyli biały, a kolejno za nim plasuje się kolor 7021, czyli odcień szaro-czarny.
Zauważalny trend dotyczący wyboru ciemnych okien sprawił, że firma Awilux postanowiła wprowadzić do swojej oferty rozwiązanie w kolorze czarnym. Okna z linii Nero Style by Awilux to innowacyjne rozwiązanie z elegancką okleiną Black Ultimate, która nadaje profilom matową powłokę. Okna z linii Nero Style by Awilux gwarantują pełne czarne wykończenie – wraz z klamką i ramką międzyszybową – dzięki czemu możliwe jest wykonanie oryginalnej, jednokolorowej i eleganckiej aranżacji.
Nowy dom ma najczęściej od 10 do 14 okien
Z danych firmy Awilux wynika, że najczęściej wybieramy rozwiązania oparte na systemach PVC. Przeciętne zamówienie na okna do domu jednorodzinnego obejmuje od 10 do 14 okien. Na każde 11 zamawianych okien, co najmniej jedno dotyczy systemu balkonowego. Wśród nich aż 81% stanowią systemy podnośno-przesuwne, w tym niskoprogowe.
Rafał Buczek z Awilux:
Stolarka okienna zmienia się wraz z rozwojem technologii. Choć producenci prześcigają się ze sobą w tworzeniu rozwiązań o coraz lepszych parametrach termicznych, inwestorzy zaczynają zwracać uwagę również na dodatkowe udogodnienia. Bardzo popularne stały się drzwi balkonowe z niskim progiem i ukrytymi zawiasami. Popyt na duże przeszklenia i harmonijne przejścia przełożył się również na współczesne budownictwo, które coraz częściej wykorzystuje przeszklenia panoramiczne.
Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze takich elementów, jak profil oraz szyba, przy jednoczesnym ograniczeniu mostka cieplnego na styku szyby z ramą. Przeszklenie przekłada się też bezpośrednio na parametry izolacyjności cieplnej i akustycznej okna, a także na zysk energii z promieniowania słonecznego. Aktualnie spotkać możemy pakiety dwu- i trzyszybowe. Okna dwuszybowe są obowiązującym standardem w budownictwie tradycyjnym, natomiast okna trzyszybowe stanowią standard dla domów pasywnych. W związku z wieloma zaletami, a także nowymi regulacjami dotyczącymi izolacyjności termicznej, pakiety trzyszybowe coraz częściej wypierają z rynku okna dwuszybowe.
ekspert Awilux dodaje:
Okna trzyszybowe charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacji termicznej, zarówno dla szyby, jak i ramy. Na dobre parametry takich okien wpływa również wypełnienie przestrzeni między taflami szkła, które zazwyczaj jest gazem szlachetnym (argonem). W dłuższej perspektywie lepiej sprawdzają się więc okna z pakietami trzyszybowymi.
Współczesne technologie pozwalają na tworzenie systemów okiennych o wysokich parametrach termoizolacyjnych, ale także o wyjątkowym designie. Według danych firmy Awilux, klienci coraz częściej decydują się na rozwiązania z wąskimi profilami i bardzo dużymi przeszkleniami. Inwestorzy często kierują swoją uwagę również w stronę automatyzacji domów, podłączając mechanizmy umożliwiające sterowanie oknami i ich osłonami na odległość.