Firma Stürtz zaprojektowała 3 w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne do PCW, które zostaną wdrożone na nowej hali nyskiej fabryki. Realizacja całego projektu została podzielona na etapy i rozłożona do końca 2022r. Jest to jedna z największych inwestycji w kraju a nawet w Europie o tak zaawansowanym poziomie automatyzacji w takiej skali.
W dobie wyzwań jakie obecnie stawia rynek przed producentami, dostawcami nie ma miejsca na półśrodki i kompromisy- żeby być wśród czołowych, najbardziej liczących się firm w branży, należy inwestować tylko w możliwie najlepsze rozwiązania, które zagwarantują optymalny wzrost efektywności procesów, zarówno w momencie inwestycji, jak i w przyszłości.
Przede wszystkim profesjonalne podejście, kreatywność i doświadczenie w temacie automatyzacji zakładów produkcyjnych specjalistów ze Stürtz przekonały nas, że właśnie z tym zespołem chcemy zadbać o dalszy rozwój naszej firmy. Bardzo cenimy fachową wiedzę i doradztwo osób zaangażowanych w projekt. Rozwiązania i możliwości, które nam zaproponowano w zupełności oddają nasze wyobrażenie o tym, jak powinna wyglądać i funkcjonować nowoczesna fabryka okien i drzwi. Realizacja tej inwestycji to dla nas duże wyzwanie, ale mając po swojej stronie takiego partnera jak Stürtz jesteśmy pełni nadziei, że całość zakończy się wspólnym sukcesem. – wyjaśnił Pan Mariusz Zając Prezes Zarządu Alsecco Sp. z.o.o.
Cały układ logistyczny stanowią 3 linie. Każda z nich została zaprojektowana i podzielona na etapy tak, aby cały proces przebiegał w sposób jak najbardziej zautomatyzowany. W tym celu zaplanowano do wdrożenia :
- System automatycznego odbioru elementów ze zgrzewarki – dodatkowo zaopatrzony w dwugłowicową automatyczną stację do wiercenia pod zawiasy ramowe.
- System sortowania zgrzanych ram i skrzydeł – wyposażony w bufor przeznaczony do międzymagazynowania elementów ramowych, które kolejkują się do procesu zespolenia ich ze skrzydłami. Działa zgodnie z zasadą FIFO tak, by w żadnym wypadku nie zakłócić pracy linii ramowych, a przekazywanie elementów na stanowisko zespolenia ze skrzydłem odbywało się w trybie ciągłym.
- Linię montażu skrzydeł- wyposażoną w wysocedynamiczny 4-wrzecionowy automat do przykręcania okuć skrzydłowych FBS-4-S.
- Transport na linię szklenia oraz system sortowania szkła – wyposażony w automatyczny magazyn szyb zespolonych oraz stację kontroli optycznej. Elementy transportowane są na wysokiej jakości rolkach 3 D i taśmach z ogromną dbałością o jakość elementów. Zintegrowana jednostka oświetlenia LED pozwala na rozpoznanie ewentualnych uszkodzeń, dzięki czemu wadliwą szybę możemy wykluczyć jeszcze przed umieszczeniem jej w buforze.
Każdy bufor jest wyposażony w taśmę transportową, która napędzana przez napęd własny lub napęd wózka sortującego przetransportuje element przez całą swoją długość, co pozwoli zapobiegać często występującym w innych, podobnych rozwiązaniach dostępnych na rynku, zakłóceniom transportu poprzez haczenie , blokowanie czy też zacinanie. Systemy transportowe i wózki wyposażone są w napędy S-Drive pozwalające na szybki transport elementów.
Co należy podkreślić każde urządzenie automatyczne ma możliwość jego manualnego rozsprzęglenia tak, aby mogło pracować w trybie manualnym.
W całym układzie logistycznym tak jak i w poszczególnych maszynach Stürtz zaimplementowany zostanie system wspomagający utrzymanie ruchu, jak również m.in. pokazujący konieczność wykonania przeglądów maszyny. Ponadto Stürtz wyposaży Alsecco w tzw. „okular serwisowy”- tzn. system wizualnego połączenia pracownika utrzymania ruchu z serwisantem Stürtz w siedzibie. To da pełen monitoring sytuacji i w razie konieczności pozwoli na wizualne śledzenie poczynań pracownika sterowanych przez serwis zdalny.
Do zarządzania logistyką służy autorski program opracowany przez firmę Stürtz -ProOpt- wdrożony i sprawdzony w wielu dużych przedsiębiorstwach produkujących okna. ProOpt to innowacyjna koncepcja oprogramowania. Program jest odpowiedzialny za kontrolowanie i zabezpieczenie całego procesu produkcyjnego, zoptymalizowanego pod względem kosztów, systemu produkcji okien plastikowych – i to całkowicie bezpapierowo.
Dzięki zintegrowanemu systemowi logistycznemu, kontroli jakości, informacyjnemu, komunikacji i archiwizacji producent okien posiada pełną kontrolę nad wszystkimi etapami produkcji. Ponadto oprogramowanie zapewnia różnorodne dane i eliminuje prace związane z wyszukiwaniem i sortowaniem. ProOpt – Zapewnia wyraźną przewagę konkurencyjną poprzez ciągły przepływ produkcji i stały podgląd procesów .
Przed wdrożeniem automatyzacji należy przede wszystkim szczegółowo przeanalizować poszczególne procesy w celu identyfikacji realnych potrzeb. Niezwykle istotna jest rzetelna ocena stanu faktycznego, oczekiwań oraz możliwych zmian w obszarze produkcji, wynikających np. ze zwiększenia mocy produkcyjnych. Bazując na tych założeniach, po gruntownej analizie, zaproponowaliśmy rozwiązanie dające możliwość perfekcyjnego wykorzystania przestrzeni wraz z pełną automatyzacją procesów.- podkreślił Maciej Opala Dyrektor handlowy i Prokurent Stürtz Polska Sp. z o.o.