Teksty w dziale Pressroom są informacjami prasowymi nadsyłanymi przez firmy. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

AIB: Hydroizolacja balkonu – jak wykonać?

Data publikacji: 2023-01-18

Balkon to funkcjonalne rozwiązanie i przedłużenie przestrzeni użytkowej mieszkania. Jednocześnie jest to wymagający pod względem konstrukcyjnym element budynku, narażony na ciągłe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Jednym z największych wyzwań jest więc wykonanie prawidłowej hydroizolacji balkonu.

hydroizolacja balkonu-jak wykonac-tasmy butylowe-butyl-izolacja

Balkon powinien być przede wszystkim zbudowany w sposób bezpieczny i trwały. Podobnie jak w przypadku tarasu jest to wysunięty element, wystający poza obrys budynku. Dlatego kluczowe jest jego zabezpieczenie przed wnikaniem wody i wilgoci oraz skutkami zmian temperatury. Sama okładzina ceramiczna nie wystarczy. Brak hydroizolacji lub jej niewłaściwy montaż może doprowadzić do zawilgocenia sufitu wewnątrz pomieszczeń i ścian zewnętrznych, rozwoju grzybów oraz pleśni. Na skutek działania wilgoci może też dojść do uszkodzenia płyty balkonowej – kruszenia betonu i korozji zbrojenia.

Hydroizolacja balkonu – trwała i elastyczna

Przed wykonaniem hydroizolacji płyta balkonowa powinna być dokładnie oczyszczona i zagruntowana preparatem, który wzmocni i dodatkowo zwiąże podłoże. Do hydroizolacji, w zależności od rodzaju konstrukcji, stosuje się specjalne masy i szlamy uszczelniające, papy lub folie. Przy wyborze konkretnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na jego elastyczność. Elastyczna powłoka, która zachowa swoje parametry nawet w bardzo niskich temperaturach, będzie bardziej odporna na naprężenia wynikające z cyklów zamarzania i rozmarzania. Ważne jest przy tym zachowanie ciągłości hydroizolacji i nałożenie jej w taki sposób, żeby zachodziła z zakładem na cokół.

AIB-tasma-butylowa-Lifelong-hydroizolacja-balkon

Równie istotne jest uszczelnienie newralgicznych punktów, jak np. narożniki czy obróbki blacharskie. Zapobiegnie to przedostawaniu się wilgoci i wody do warstwy konstrukcyjnej. Tutaj także potrzebne jest elastyczne wypełnienie, odporne na naprężenia. Do spoinowania połączeń można wykorzystać np. butylową taśmę uszczelniającą Lifelong AIB. Zapewnia ona 25 lat skutecznej ochrony przed działaniem ekstremalnych czynników atmosferycznych (w przedziale od -40 °C do +90 °C) i ma zdolność do samonaprawy. Taśma butylowa Lifelong jest łatwa w aplikacji, przyczepna bez gruntowana do wielu rodzajów podłoża, odporna na starzenie i nie wymaga zastosowania dodatkowego kleju (jest samoprzylepna). Dostępna jest w wielu różnych wariantach wykończenia i kolorach powłoki zewnętrznej.

Balkon – dobry projekt i wykonanie

O czym jeszcze pamiętać na etapie projektu i wykonania balkonu, aby jego eksploatacja była bezproblemowa? Żeby zapewnić prawidłowy odpływ wody opadowej z balkonu niezbędne jest zachowanie 1,5-2% spadku. Dzięki temu może ona swobodnie spływać z powierzchni, nie zalegając w spoinach pomiędzy płytkami oraz w szczelinach.

Równie istotna jest izolacja termiczna balkonu. Pozbawiona ocieplenia płyta balkonowa bardzo dobrze przewodzi ciepło. Jest więc mostkiem termicznym, który wychładza przylegający do niej strop. Optymalne jest ocieplenie balkonu zarówno od spodu, jak i na górnej jego płaszczyźnie. Grubość i rodzaj materiału ociepleniowego powinny być dobrane do specyfiki konstrukcji. Na styku płyty balkonowej ze stropem zazwyczaj stosuje się specjalne łączniki termiczne z wkładką ze styropianu.

Znaczne straty ciepła mogą również powstawać w pobliżu okien i drzwi balkonowych. Najlepiej, jeśli izolacja termiczna zostanie tu wykonana jeszcze przed hydroizolacją całej powierzchni płyty balkonu. Do termoizolacji progu można wykorzystać np. podwalinę termiczną, a stolarka powinna być zamontowana w systemie montażu warstwowego (tzw. ciepłego montażu).

Budowa lub remont balkonu wymaga sprostania kilku konstrukcyjnym wyzwaniom. Jednym z nich jest zabezpieczenie balkonu przed wilgocią i wnikaniem wody opadowej. Skuteczna hydroizolacja zapobiegnie nie tylko odpadaniu płytek i korzystnie wpłynie na estetykę konstrukcji, ale także zmniejszy ryzyko uszkodzenia konstrukcji i zapewni jej bezpieczną eksploatację.