Pozytywny koniec roku u włoskich producentów maszyn

Red.: |Data publikacji:

W branży włoskich producentów maszyn do drewna w czwartym kwartale 2020 r. powiało optymizmem. Firmy zanotowały wzrost zamówień o 3,7 proc.

Miniony rok był trudny dla branży maszyn we Włoszech, przede wszystkim z powodu globalnego kryzysu spowodowanego COVID-19. Jednak już od października do grudnia sytuacja zaczęła się poprawiać i można mówić o pozytywnych sygnałach na rynku. Firmy zanotowały wzrost zamówień na swoje produkty o 3,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. Natomiast bardzo dobre dane płyną z rodzimego rynku – poziom zamówień od włoskich firm był wyższy o 7,3 proc. Są to dane, które zebrała organizacja ACIMALL, zrzeszająca włoskich producentów maszyn do obróbki drewna.

Początek tego roku również zaczął się dobrze dla branży w całym łańcuchu dostaw, tak podsumował Luigi De Vito, prezes ACIMALL. Włosi oczekują, że mimo wciąż niepewnej sytuacji na rynku, pozytywne trendy zostaną utrzymane, m.in. dzięki planowi transformacji Przemysłu 4.0 oraz zachętom ze strony państwa włoskiego do inwestycji w nowoczesne technologie – jest to program na najbliższe dwa lata.

Foto: Biesse

ACIMALL zbiera dane od przedsiębiorców i na tej podstawie organizacja podliczyła, że w minionym roku ceny wzrosły o 1,2 proc., natomiast przychody firmy wzrosły o 17,2 proc. w stosunku do ostatnich trzech miesięcy w 2019 r.

Przedsiębiorcy w ankiecie ocenili sytuację na rynku. Okazuje się, że 50 proc. pytanych wskazało na pozytywne tendencje, 6 proc. miało negatywną ocenę, a 44 proc. uznało, że sytuacja na rynku jest stabilna. Co ciekawe, 50 proc. respondentów spodziewa się stabilnego rozwoju w eksporcie, 39 proc. zakłada duże ożywienie na rynku eksportowym, a 11 proc. spodziewa się spadku sprzedaży zagranicznej. Jeśli chodzi o lokalny rynek, to 45 proc. włoskich producentów maszyn uważa, że będzie nadal się rozwijał, 33 proc. zakłada stabilizację, a 22 proc., spodziewa się tendencji spadkowej. Do organizacji ACIMALL należą m.in. Biesse, Cefla, Homag Italia czy Leitz Italia.

Zobacz również

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy kończy produkcję w Bielsku

Assa Abloy Mercor Doors wygasza produkcję w fabryce w Bielsku. Działalność będzie przeniesiona do zakładu w Dobrzeniu Wielkim.

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Arbonia przeznaczy 200 mln euro na rozwój segmentu drzwi

Grupa Arbonia poinformowała o podjęciu ostatecznej decyzji co do sprzedaży dywizji klimatu firmie Midea Electrics Netherlands. Pierwsze kroki związane ze zbyciem były podjęte na początku tego roku.

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

ML System z prawie 300-procentowym wzrostem eksportu

Grupa ML System opublikowała dane finansowe za rok 2023. W tym czasie wielokrotnie zwiększył się eksport. Natomiast zarówno przychody ze sprzedaży, jak i zysk brutto oraz EBIDTA zmalały.

1