Pozytywny koniec roku u włoskich producentów maszyn

Red.: |Data publikacji:

W branży włoskich producentów maszyn do drewna w czwartym kwartale 2020 r. powiało optymizmem. Firmy zanotowały wzrost zamówień o 3,7 proc.

Miniony rok był trudny dla branży maszyn we Włoszech, przede wszystkim z powodu globalnego kryzysu spowodowanego COVID-19. Jednak już od października do grudnia sytuacja zaczęła się poprawiać i można mówić o pozytywnych sygnałach na rynku. Firmy zanotowały wzrost zamówień na swoje produkty o 3,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w 2019 r. Natomiast bardzo dobre dane płyną z rodzimego rynku – poziom zamówień od włoskich firm był wyższy o 7,3 proc. Są to dane, które zebrała organizacja ACIMALL, zrzeszająca włoskich producentów maszyn do obróbki drewna.

Początek tego roku również zaczął się dobrze dla branży w całym łańcuchu dostaw, tak podsumował Luigi De Vito, prezes ACIMALL. Włosi oczekują, że mimo wciąż niepewnej sytuacji na rynku, pozytywne trendy zostaną utrzymane, m.in. dzięki planowi transformacji Przemysłu 4.0 oraz zachętom ze strony państwa włoskiego do inwestycji w nowoczesne technologie – jest to program na najbliższe dwa lata.

Foto: Biesse

ACIMALL zbiera dane od przedsiębiorców i na tej podstawie organizacja podliczyła, że w minionym roku ceny wzrosły o 1,2 proc., natomiast przychody firmy wzrosły o 17,2 proc. w stosunku do ostatnich trzech miesięcy w 2019 r.

Przedsiębiorcy w ankiecie ocenili sytuację na rynku. Okazuje się, że 50 proc. pytanych wskazało na pozytywne tendencje, 6 proc. miało negatywną ocenę, a 44 proc. uznało, że sytuacja na rynku jest stabilna. Co ciekawe, 50 proc. respondentów spodziewa się stabilnego rozwoju w eksporcie, 39 proc. zakłada duże ożywienie na rynku eksportowym, a 11 proc. spodziewa się spadku sprzedaży zagranicznej. Jeśli chodzi o lokalny rynek, to 45 proc. włoskich producentów maszyn uważa, że będzie nadal się rozwijał, 33 proc. zakłada stabilizację, a 22 proc., spodziewa się tendencji spadkowej. Do organizacji ACIMALL należą m.in. Biesse, Cefla, Homag Italia czy Leitz Italia.

Zobacz również

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Pięćdziesiąt najlepszych okien i drzwi w Polsce

Po kilkuletniej przerwie po raz szósty zostały wybrane najlepsze okna i drzwi w Polsce w konkursie TopTen Hacks 2022.

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System notuje niemal 40-procentowy wzrost sprzedaży

ML System podliczył wyniki za trzy kwartały bieżącego roku. Firma odnotowała wzrost wartości sprzedaży o 39 proc.

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC: w Europie spada popyt na szkło

AGC podliczył wyniki za trzy kwartały. Spółka jednocześnie informuje, że popyt na szkło w Europie spada, co wymaga korekt w działalności.

1