Pozytywne sygnały od czołowych amerykańskich producentów

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z danych finansowych czołowych amerykańskich producentów, okres od stycznia do marca należał dla nich do udanych. Jeld-Wen mówi o solidnym kwartale a Masonite o wynikach, które przerósł oczekiwania.  

Jeld-Wen w pierwszym kwartale 2023 roku odnotował zysk netto na poziomie 15,1 mln dolarów, gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku mieli stratę w wysokości pół miliona dolarów. Przychód netto wzrósł o 4,4 proc. do poziomu 1,2 mld dolarów. Według spółki to głównie zasługa wzrostu przychodów z działalności podstawowej o 7 proc. Skorygowana EBITDA wzrosła o 13,3 mln dolarów do 93,5 mln dolarów.

William Christensen, dyrektor generalny Jeld-Wen:

W pierwszym kwartale działaliśmy na rzecz uproszczenia i wzmocnienia Jeld-Wen, co w połączeniu z korzystniejszymi niż oczekiwano warunkami rynkowymi zaowocowało lepszymi wynikami finansowymi. W okresie słabszego popytu dokładnie kontrolowaliśmy koszty, jednocześnie spełniając oczekiwania naszych klientów.

W Ameryce Północnej przychody netto wzrosły o 45,7 mln dolarów (+6,3 proc.) do kwoty 768 mln dolarów. Spadł jednak zysk netto o 2,8 mln dolarów i wyniósł 35,2 mln. W Europie przychody netto były niższe o 3,3 proc. i wyniosły 312,5 mln dolarów, co spółka tłumaczy niekorzystnymi różnicami kursowymi. Skorygowana EBITDA na Starym Kontynencie wzrosła o 2,9 mln do 17,6 mln dolarów.

Niedawno Jeld-Wen ogłosił sprzedaż swojej działalności w Australazji firmie Platinum Equity, co ma pozwolić skoncentrować się amerykańskiemu producentowi na swoich dwóch największych regionach, czyli Ameryce Północnej i Europie. Spółka spodziewa się, że w 2023 r. przychody netto wyniosą od 4 do 4,4 mld dolarów.

Masonite z kolei odnotował sprzedaż netto na poziomie 726 mln dolarów w pierwszym kwartale, co jest wynikiem zbliżonym do analogicznego okresu w roku ubiegłym. Firma zaznacza, że na ten wynik składa się wzrost średniej ceny jednostkowej o 10 proc. i 8 proc. wzrost przychodów po akwizycji firmy Endura. Masonite odnotował jednak spadek wolumenu sprzedaży o 16 proc.

Zysk brutto w przypadku tego producenta wyniósł 170 mln dolarów, co oznacza spadek o 7proc. w stosunku do I kwartału 2022 r., oraz zysk netto na poziomie 38 mln dolarów – to spadek aż o 43 proc. Zdaniem spółki to wynik m.in. działań restrukturyzacyjnych. Koszty sprzedaży, ogólne i administracyjne wzrosły o 22 proc. do 102 mln dolarów, co firma przypisuje m.in. przejęciu firmy Endura. Okazuje się, że wyniki I kwartału były lepsze od oczekiwań firmy, a zarząd uważa, że notowane spadki wynikają też ze znakomitego pierwszego kwartału roku 2022.

W Ameryce Północnej sprzedaż wyniosła 569 mln dolarów, co jest wynikiem zbieżnym z tym z roku 2022, z kolei w Europie sprzedaż wyniosła 64 mln dolarów, co oznacza spadek o 21 proc. Na wyniki na Starym Kontynencie przełożyły się m.in. spadki wolumenu sprzedaży, niekorzystne wymiany walutowe, ale część spadków udało się zrekompensować 4-procentowym wzrostem średniej ceny jednostkowej.

Zobacz również

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polskie firmy ruszyły na zakupy włoskich maszyn

Polscy producenci wyrobów z drewna, m.in. stolarki kupili w zeszłym roku maszyny włoskie o wartości ponad 107 mln euro, to wzrost o 35 proc.

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Wzrost popytu na systemy bezpieczeństwa. Spółka Assa Abloy podsumowała pierwszy kwartał

Assa Abloy podliczyła pierwszy kwartał, spółka odnotowała wzrost sprzedaży o 6 proc. Widzi też popyt na bezpieczne systemy wejściowe.

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Segment nowego budownictwa wciąż będzie trudny. Raport Saint-Gobain

Saint-Gobain podsumowało pierwszy kwartał tego roku. Firma poinformowała, że w Europie zanotowała spadek wartości sprzedaży o ponad 10 proc.

1