Ramy okienne nie muszą być białe – trzy alternatywy kolorystyczne

Ramy okienne nie muszą być białe – producenci oferują szeroką paletę barw i faktur, które podkreślą charakter naszego wnętrza lub elewacji i dodadzą im stylu.

Ramy w kolorach drewna

Ramy PCW w okleinie drewnopodobnej cieszą się stale rosnącą popularnością. Podobnie jak okna białe, są ponadczasowe i pasują do większości aranżacji. Wszystkie odcienie sprawdzają się w tradycyjnym budownictwie, świetnie współgrają z białą elewacją. Te w jasnych tonacjach są strzałem w dziesiątkę gdy wnętrze chcemy urządzić w stylu boho. Ciemne kolory drewna, takie jak orzech włoski czy mahoń, pasują również do budynków nowoczesnych, zwłaszcza bardzo modnych elewacji tynkowo-drewnianych.

Okno w kolorze drewna harmonizuje z drewnianymi elementami wystroju tworząc spójny, harmonijny wygląd. Źródło: Oknoplast
Okno w kolorze jasnego drewna wpisuje się w modny wystrój inspirowany naturą. Wnętrze jest urządzone przy użyciu neutralnych barw, a pierwsze skrzypce grają wzory i faktury materiałów. Źródło: Oknoplast

Postaw na nowoczesność – czernie, granaty, szarości

Chociaż ciemne, chłodne odcienie ram można z powodzeniem wpisać w budownictwo tradycyjne, nadal kojarzą się przede wszystkim ze stylem nowoczesnym, loftowym czy industrialnym.  Najlepiej prezentują się w połączeniu z jasnym tynkiem, drewnem.  Są dobrym wyborem, jeśli pracujemy z czerwoną cegłą, zwłaszcza, jeśli zależy nam na uzyskaniu industrialnego, loftowego klimatu. 

Warto pamiętać, że często wybierane antracytowe ramy dodają elewacji czy wnętrzu charakteru, nie tworząc przy tym tak silnego kontrastu z elewacją jak okna czarne. Są też łatwiejsze do „ogrania” we wnętrzu. 

Warte uwagi są także modele w niejednolitym kolorze betonu które przyciągają uwagę i mogą stanowić jedyny element dekoracyjny surowego, minimalistycznego wnętrza.

Jeśli zależy nam na industrialnym lub nowoczesnym designie, ale boimy się ciemnych kolorów możemy postawić na ramy jasnoszare, lub na przykład dostępne na rynku okleiny aluminiowe z charakterystycznym, satynowym błyskiem, które pomogą rozświetlić pomieszczenie.

Antracytowa rama podkreśla minimalistyczne, monochromatyczne wnętrze. Taka baza kolorystyczna jest idealnym wyborem dla niezdecydowanych – wystarczy zmiana dodatków, aby pomieszczenie nabrało dowolnego charakteru. Źródło: Oknoplast

Odrobina ekstrawagancji

Na sile zyskuje moda na odważniejsze kolory, która przywędrowała do nas z zachodu i południa Europy. Ramy żółte, niebieskie, zielone czy czerwone są wbrew pozorom dość uniwersalne i mogą być ozdobą wnętrz w wielu różnych stylach. Mimo, że kojarzą się raczej z wnętrzem nowoczesnym, nie są przecież nowością i z powodzeniem stosowane były już w tradycyjnej architekturze, za przykład niech posłużą czerwone i zielone ramy okienne górnośląskich familoków. 

Kolorowe ramy najlepiej wyglądają w kompozycji z jasną, najlepiej białą, elewacją. We wnętrzu mogą stać się centralnym punktem wystroju. Pomagają kierować uwagę na piękny widok za oknem lub ciekawe rozwiązania architektoniczne takie jak nietypowy kształt otworu okiennego. Mogą być dodatkiem do neutralnego wnętrza lub podkreślać odważne wybory dekoratora kontrastując z kolorami panującymi w pomieszczeniu. Świetnym przykładem jest modne w serwisach społecznościowych zestawienie cytrynowożółtej ramy z czarną lub granatową ścianą akcentową.

Róż i szarość to klasyczne połączenie. Taka baza kolorystyczna może być punktem wyjścia do skomponowania wnętrza w stylu nowoczesnym lub boho. Źródło: Dulux
Mocna, odważna czerwień ramy stanowi centralny i główną ozdobę tej kuchni w stylu nowoczesnym. Źródło: sharedesign
Słynny singapurski MICA Building ma aż 927 okien, a każde z nich jest przykładem na to, że kolorowa rama okienna i oprawa okna to świetny wybór do białej elewacji, także w przypadku klasycznej architektury. Źródło: Unsplash

Okno o dwóch twarzach

Wiele obecnych na polskim rynku firm oferuje możliwość wyboru okna w dwóch kolorach – jeden od strony elewacji, jeden od strony wewnętrznej. Rozwiązanie to szczególnie polecane jest do mieszkań w blokach i kamienicach, gdzie spółdzielnia mieszkaniowa może narzucać kolorystykę fasady.

Tekst przygotowany na podstawie materiałów promocyjnych firmy Oknoplast