Pomysły na naścienne systemy przesuwne

Red.: |Data publikacji:

Sprawdzą się zarówno w przestronnych wnętrzach, jak i w małych mieszkaniach. Dają spore możliwości aranżacyjne, są synonimem nowoczesności i niebanalnych rozwiązań. Mowa o systemach pozwalających na zamontowanie drzwi przesuwających się wzdłuż ściany.

To dobre rozwiązanie, gdy w niedużym mieszkaniu chcemy wydzielić na przykład sypialnię, gwarantującą intymność, gabinet, w którym pragniemy odizolować się od gwarnej części dziennej, czy wygodną garderobę. Dla systemu przesuwnego nie potrzeba tyle miejsca, ile wymagają tradycyjnie otwierane drzwi. Na ścianie, na którą będą przesuwane drzwi musimy jedynie zarezerwować powierzchnię równą szerokości skrzydła.

W dużych wnętrzach dzięki przesuwnym drzwiom w dowolnej chwili oddzielimy na przykład kuchnię czy jadalnię od salonu. Ponowne otwarcie sprawi, że znów odzyskamy wrażenie przestronności i optycznego powiększenia oraz doświetlenia.

Jak działa system? Skrzydło drzwiowe jest zawieszone na wózkach (rolkach) jezdnych umieszczonych na prowadnicy. Ta zostaje przymocowana do ściany nad otworem drzwiowym. Rolki z łożyskami sprawiają, że przesuwanie staje się lekkie i ciche; specjalne elementy blokujące i zapewniające stabilność drzwi pozwalają na komfortowe oraz bezpieczne użytkowanie.

Warto pamiętać, że jeśli zamierzamy zamontować system przesuwny na ścianie kartonowo-gipsowej, najlepiej o tym pomyśleć nieco wcześniej, na etapie jej stawiania. Chodzi o odpowiednie wzmocnienie, by wytrzymała ciężar zawieszonego skrzydła.

Artykuł powstał na podst. mat. prasowych firmy 4iQ.

1