Minimalistyczny styl w architekturze wrócił w pięknym stylu. Modne domy jednorodzinne coraz częściej nawiązują geometryczną bryłą i chłodną elegancją do tych z lat 30. ubiegłego wieku. Są jednak istotne różnice.
Postęp technologiczny umożliwia projektowanie dużych przeszkleń. Szybami zespolonymi, a właściwie nieotwieranymi oknami, można nie tylko zastąpić całą ścianę. Można też, korzystając z odpowiednich rozwiązań wykonać bardzo duże, otwierane okna. Ujęte w wąskie ramy, a jednak wystarczająco odporne na odkształcenia i ciepłe, wpuszczają do wnętrz maksymalnie dużo światła dziennego. Takie konstrukcje przygotowuje się m.in. z profili z PCW.
Znowu praca inżynierów umożliwiła pozbycie się niedogodności, jaką są tradycyjnie otwierane skrzydła. Przy bardzo szerokim oknie mogły by uniemożliwić korzystanie z pokoju. Dlatego w przypadku okien, nazywanych panoramicznymi, znakomicie sprawdzają się systemy przesuwne. Pozwalają one na stworzenie przeszkleń o wymiarach sięgających 6,5 m x 2,7 m. Duże możliwości aranżacyjne stwarzają również okna narożne. Pozbawione tradycyjnego, szerokiego słupka dodają lekkości całej konstrukcji. Zresztą dominuje tendencja do maksymalnego zmniejszania liczby widocznych elementów konstrukcyjnych na rzecz jednolitych, niczym nieprzedzielonych przeszkleń.
Eleganckie wnętrza
Taka modernistyczna architektura, uzupełniona dużymi płaszczyznami szkła wręcz wymusza odpowiednią aranżację wnętrz. Powinny mieć ten sam styl – elegancki, chłodny. Jednocześnie pomieszczenia mają być przyjazne i wygodne, a przede wszystkim funkcjonalne.
Przy ich urządzaniu obowiązuje zasada: mniej znaczy więcej, dlatego elementy wyposażenia są ograniczone do niezbędnego minimum.
Harmonię i spokój, cechujące minimalistyczne projekty, uzyskuje się w dużym stopniu dzięki spójnej palecie kolorystycznej. Dominują stonowane, neutralne barwy – biel, beże, delikatne szarości i brązy. Za ich sprawą wnętrze domu staje się jaśniejsze i zyskuje optycznie na objętości. Często stosowanym zabiegiem jest wprowadzenie dodatkowego, bardziej wyrazistego koloru. Projektanci wnętrz proponują, aby był to np. jedynie zdecydowany akcent, jak np. poduszki na kanapie czy doniczki z kwiatami. Takim efektownym elementem mogą być też ramy okienne w intensywnym kolorze.
Okna w stylu
W przypadku okien z PCW, osoby preferujące jasną kolorystykę mają do dyspozycji różne odcienie bieli i szarości, kolor kości słoniowej lub jasnego drewna. Decydując się na ciemniejsze barwy, można wybrać np. antracyt bądź grafitową czerń. Co więcej, profile dostępne są w wersji dwukolorowej. W ten sposób udaje się idealnie dopasować okna zarówno do wystroju wnętrza, jak i elewacji budynku.
Od strony zewnętrznej ramy mogą zostać dodatkowo osłonięte aluminiowymi nakładkami, dostępnymi w ogromnej ilości barw. Aluminiowe osłony pełnią nie tylko rolę dekoracyjną, ale również ochronną. Dzięki nim profile z PCW są jeszcze bardziej odporne na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych oraz uszkodzenie.
Z kolei jasne kolory ścian i mebli – w połączeniu z dużymi przeszkleniami – sprawiają, że pomieszczenia robią wrażenie bardziej przestronnych. Okna pozbawione tradycyjnych firanek sprawiają, że jest w nich jasno nawet w pochmurne dni.
Ramy jak aksamit
Czy można pójść jeszcze dalej? Tak, znowu dzięki nowoczesnym technologiom, wykorzystywanym do produkcji stolarki. Zwolennicy chłodnego minimalizmu, a jednocześnie elegancji i oryginalności mogą wybrać ramy pokryte odpowiednią powłoką. Wyróżnia je głębokie, matowe wykończenie oraz idealnie gładka, aksamitna w dotyku powierzchnia. Wykonane w tej technologii okna prezentują się niezwykle elegancko i mogą być oryginalną ozdobą nowoczesnych wnętrz. Dodatkowo cechuje je podwyższona trwałość i odporność na uszkodzenia. Profile dostępne są np. w różnych odcieniach szarości oraz w granacie.
W minimalistycznych aranżacjach na widoku pozostawia się tylko niezbędne elementy. Wszystko, co mogłoby zaburzyć harmonię, jest schowane. W ten trend doskonale wpisują się okna z niewidocznymi zawiasami. Dzięki takiemu rozwiązaniu nic nie zakłóca perfekcyjnego wyglądu ram. Niewątpliwym atutem ukrytych zawiasów jest ich duża wytrzymałość. Maksymalna nośność wynosi 130 kg, co pozwala na zastosowanie pakietów szybowych o większym ciężarze, np. energooszczędnych i bezpiecznych. Konstrukcja ta sprawia również, że okna są bardziej odporne na włamanie. Zastosowanie ukrytych zawiasów przekłada się też na komfort użytkowania. Dodatkowo zapewniają one większą szczelność okna oraz ułatwiają pielęgnację i konserwację.
Artykuł powstał na podstawie materiałów firmy Vetrex.