Tajemnica idealnej kuchni kryje się w prawidłowym zaprojektowaniu wszystkich stref roboczych. Najpierw jednak musi powstać baza: pomieszczenie o odpowiedniej wielkości i kształcie. Właściwie doświetlone i – jeśli trzeba – zamykane.
Po co zamykać kuchnię w czasach, gdy modne są aneksy i wyspy? To kwestia gustu, jednak zalecamy staranne przemyślenie rozwiązania. Kuchnia otwarta na jadalnię, albo też salon pozwala obcować z gośćmi czy przybyłą na posiłek rodziną. Szef kuchni nie czuje się pominięty w życiu towarzyskim. Jednak czy zawsze prezentowanie kulis jest pożądane? Podczas gotowania trudno zachować idealny porządek. Nie mówiąc o intensywności zapachów – nawet jeśli pominiemy przyrządzanie bigosu.
Za drzwiami
Korzystanie z kuchni zamykanej drzwiami jest po prostu wygodne. Także przyjemne, jeśli stolarka będzie elementem dekoracyjnym, dzięki któremu pomieszczenie stanie się modne i eleganckie. Skrzydła najlepiej chyba dopasować stylem do mebli, ale barwą do dużych płaszczyzn, czyli ścian bądź podłogi. Sprawdzi się uniwersalna biel, a także jasne odcienie szarego lub – również jasne – drewno. Meble powinny stanowić kontrast kolorystyczny; jak silny: o tym zadecyduje użytkownik.
Niezależnie od tego, czy meble kuchenne będą stylizowane na stare, nawiązujące do stylu szwedzkiego czy też choćby industrialne, warto pamiętać, że ogólne wrażenie będzie zależało także od ich wyposażenia. Dlaczego?
Otóż przyjemność może sprawiać przebywanie w kuchni tylko czystej i niezagraconej. Najłatwiej osiągniemy taki stan, korzystając z rozmaitego wyposażenia szafek. Trzeba znaleźć przy tym odpowiednie rozwiązania, które zapewnią komfort użytkowania. Dobór odpowiednich systemów do poszczególnych stref to kluczowy moment. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Newralgiczne miejsca
Każda strefa robocza w kuchni ma inne zadania i dla każdej są przewidziane wygodne systemy meblowe.
Strefa przygotowania to miejsce na blat roboczy, szuflady na sprzęt i akcesoria, szuflady na przyprawy i półprodukty oraz gniazda elektryczne – najlepiej wysuwane z blatu. Bardzo istotne jest umiejętne zagospodarowanie przestrzeni w narożnikach. Oczywiście wstawimy tutaj szafki narożne, które powinny być pojemne i zapewniać łatwy dostęp do przechowywanych przedmiotów, tak aby sięganie po nie było wygodne i nie wymagało schylania się. Odpowiednie półki zapewnią też takie wysuwanie, że produkty i przedmioty są widoczne i łatwo dostępne.
Z kolei tam, gdzie jest za ciasno na zwykłą szafkę, doskonale sprawdzi się system niskiego cargo o udźwigu do 30 kg, z pełnym wysuwem i cichym domykiem. Szafka może być wąska i znakomicie wypełni przestrzeń pozostałą między urządzeniami kuchennymi. Zmieszczą się w niej przyprawy, butelki i inne rzeczy wykorzystywane podczas gotowania.
System niskiego cargo z powodzeniem można wykorzystać także w strefie przechowywania, gdzie znajdują się przedmioty codziennego użytku, podstawowe sprzęty, naczynia, podzielne szuflady oraz łatwo dostępne i pojemne szafki.
Ostatnią strefą kuchenną, która wymaga zastosowania odpowiednich systemów jest strefa zapasów z lodówką, zamrażarką i szafką – spiżarką. Można tu wstawić wysoki regał, mieszczący kilka pojemnych koszy do przechowywania dużej ilości produktów spożywczych i sprzętów kuchennych. Dostęp do zawartości takiego regału będzie łatwiejszy, gdy wyposażymy go w określony system. Podczas otwierania tylne półki przesuwają się do przodu, pozostałe zamontowane są na skrzydle szafki.
Porządek musi być
W strefie gotowania muszą znaleźć się szafki na garnki i naczynia do pieczenia, piekarnik, płyta grzejna, często też kuchenka mikrofalowa. Do przechowywania ciężkich przedmiotów przydadzą się pojemne szuflady o dużej nośności. Ich pełen wysuw zapewni dodatkowo pełen dostęp do sprzętu i akcesoriów. Zawartość szuflad porządkować mogą przeznaczone do nich wkłady i systemy segregacji.
W strefie zmywania (ze zlewozmywakiem, zmywarką, miejscem na detergenty, koszami do segregacji śmieci i odpadów) wręcz niezbędne są sortowniki. Segregację odpadów znacznie ułatwia umiejscowienie koszy w szufladzie z pełnym wysuwem i bezdotykowym otwieraniem. Tak jak w nowoczesnym samochodzie – wystarczy podstawić stopę w odpowiednie miejsce, aby pojemniki się wysunęły.
Pozostają jeszcze szafki wiszące, do których niewysokim osobom trudno jest dotrzeć. Dobrze, aby były wyposażone w podnośniki, które zatrzymują skrzydło w dowolnej pozycji, co ułatwia dostęp do zawartości szafki. Podnośniki zapewniają także płynne i delikatne zamykanie frontu. Te o niewielkich rozmiarach można zastosować także w płytkich szafkach – już od 11 cm głębokości.
Tego rodzaju szafki bardzo dobrze sprawdzą się nad blatem roboczym, ale też nad oknem. Oczywiście nie mamy na myśli okna pionowego, nad którym zdecydowanie nie ma miejsca na jakąkolwiek zabudowę. Chodzi o takie rozwiązania projektowe, gdzie okno jest umieszczone poziomo i nisko nad blatem roboczym czy zlewem. Na marginesie: takie przeszklenie pozwala znacznie zwiększyć funkcjonalność kuchni, gdyż powala wykorzystać znajdującą się wyżej część ściany.
W artykule skorzystano m.in. z materiałów firmy Häfele.