Od 1 stycznia 2021 roku będą obowiązywać nowe Warunki Techniczne, które zmieniają m.in. wymagane parametry techniczne okien. Osoby, które planują budowę lub modernizację domu muszą uwzględnić je w swoich inwestycjach.
Nowe regulacje w prawie budowlanym to kolejny krok w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej budynków, co ma być jednym z elementów redukujących zużycie energii i emisji CO2 w budownictwie. Jest to kierunek zgodny z tym, który wytycza dyrektywa EPBD, zakładająca m.in. dążenie do osiągnięcia przez budynki statusu niemal zeroenergetycznego, czyli takich budynków, które wykazują zużycie energii bliskie zeru. Nowe przepisy będą dotyczyć również budynków poddawanych kompleksowej modernizacji.
„Projektując nowe budynki lub modernizując istniejące warto zadbać, aby spełnienie zaostrzonych wymagań Warunków Technicznych miało miejsce nie tylko na papierze, lecz także w rzeczywistości. Kluczowy jest nie tylko dobry projekt, ale i zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz profesjonalne wykonawstwo. Takie kompleksowe podejście zapewni niskie koszty użytkowania, wysoki komfort i ekologiczny charakter budynku” – komentuje dr inż. Szymon Firląg, Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.
Zmiany Warunków Technicznych w Polsce były wprowadzane etapami – w 2014 i 2017 roku. Nadchodząca zmiana będzie więc trzecią z kolei. Wchodzący od nowego roku w życie nowy standard WT 2021, dotyczy przede wszystkim takich obszarów jak: zmniejszenia współczynnika przenikania ciepła przegród oraz ograniczenia zapotrzebowania budynków na nieodnawialną energię pierwotną (zestawienie kluczowych parametrów w tabeli).
Jakie zmiany w stolarce okiennej od stycznia 2021 r.?
Nowe regulacje wymuszają stosowanie okien o wyższych parametrach cieplnych. A konkretnie zmienią się wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła Uw, który jest sukcesywnie obniżany. Według obecnych wymagań wynosi on 1,1 W/m2K dla okien pionowych, i 1,3 W/m2K dla dachowych. Od 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/m2K, zaś połaciowych 1,1 W/m2K.
O czym powinni pamiętać inwestorzy w związku ze zmianami w przepisach?
Oto kilka istotnych faktów rozwiewających wątpliwości osób będących na różnym etapie inwestycji:
- Inwestor jest zobowiązany budować dom zgodnie z projektem budowlanym, a jego częścią są materiały budowlane, w tym również okna. Ich parametry muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami.
- Warunki techniczne 2021 będzie musiał spełnić każdy inwestor, który planuje ubiegać się o pozwolenie na budowę w przyszłym roku.
- Inwestorzy, którzy obecnie są na etapie ustaleń z architektem, i którzy planują złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w przyszłym roku, powinni już teraz zobowiązać go do zastosowania w projekcie materiałów zgodnych z zapisami nowych Warunków Technicznych.
- Osoby, które kupiły projekt np. domu typowego, ale do tej pory nie wystąpiły o pozwolenie, powinny dokonać adaptacji projektu, która uwzględni nowe Warunki Techniczne, aby nie ryzykować odrzucenia projektu.
- Na dniach mają wejść w życie nowe przepisy regulujące kwestię terminu obowiązywania inwestora nowych Warunków Technicznych. Decydującym będzie moment złożenia wniosku o pozwolenie na budowę lub o prowadzenie robót na zgłoszenie, a nie zaś moment wydania decyzji, jak to było do tej pory. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś złożył już wniosek lub planuje go wkrótce złożyć, bez względu na to kiedy otrzyma decyzję, będzie miał możliwość zastosowania starych przepisów.
- Osoby, które chcą skorzystać z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze na modernizację już istniejącego budynku muszą również stosować wymagania wymogi określone w WT dla roku 2021.
Zmiany w ofertach producentów okien
Producenci stolarki są już dobrze przygotowani na wprowadzane zmiany, tak jak np. firma VELUX, która już zapowiedziała dużą zmianę w swojej ofercie produktowej na rok 2021. Ma ona jeszcze lepiej dostosować ją do oczekiwań rynku, polskich konsumentów oraz kierunku rozwoju zrównoważonego budownictwa.
„Chcemy odpowiedzieć na potrzebę tworzenia wygodnych wnętrz w ekologicznych i energooszczędnych budynkach. Dlatego nasza nowa oferta wychodzi naprzeciw zarówno potrzebie ograniczenia zużycia energii poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, jak i zapewnienia komfortu bardzo ważnego dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jest to niezwykle ważne, aby w naszych domach, w których spędzamy coraz więcej czasu, mieć możliwość komfortowo pracować, uczyć się, relaksować się i spędzać czas z najbliższymi. Nowe okna VELUX z pewnością się do tego przyczyniają i co najważniejsze będą dostępne dla szerokiego grona użytkowników” – zapowiada Krzysztof Wypych, dyrektor handlowy VELUX Polska.
Opr. Na podstawie materiałów firmy VELUX