Jak przygotować przestrzeń przydomową do letniego relaksu?

Red.: |Data publikacji:

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną1 16% zapytanych Polaków nie zamierza w okresie wakacyjnym opuszczać miejsca stałego zamieszkania, natomiast co dwudziesty planuje krótkie, jednodniowe wycieczki w pobliżu miejsca zamieszkania. Szczególnego zatem znaczenia nabiera odpoczynek w przydomowym zaciszu. Możliwość przebywania w pięknie zaaranżowanym ogrodzie lub na tarasie uatrakcyjnia codzienny relaks na świeżym powietrzu. Pamiętajmy, że planując tę przestrzeń, warto zadbać nie tylko o rośliny czy akcesoria ogrodowe. Na co zatem należy zwrócić uwagę?

Fot. Awilux

Funkcjonalna przestrzeń przydomowa

Przystępując do planowania naszego przydomowego zacisza, warto pamiętać, żeby maksymalnie wykorzystać możliwości tarasu lub ogrodu i dostosować je do naszych, indywidualnych potrzeb. Taras czy ogród powinien być atrakcyjny pod kątem użytkowym, jak i rekreacyjnym. Ilość przeznaczonego na nie miejsca powinna zapewnić wygodny wypoczynek dla całej rodziny. Nie należy zapomnieć o przeznaczeniu odpowiedniej ilość przestrzeni na meble czy na ewentualną aktywność poza domem – np. dotyczącą grillowania na świeżym powietrzu.

Dobór materiałów

W przypadku konstrukcji tarasu, ważny jest wybór podłoża. Wciąż największą popularnością cieszy się drewno. Decydując się na nie, poza jakością i wytrzymałością, powinniśmy uwzględnić również zmiany koloru desek, będące naturalnym efektem jego starzenia.

– W ostatnim czasie bardzo popularna stała się również alternatywa drewna, czyli łatwiejsze w utrzymaniu deski kompozytowe. Oprócz nich, wybór często pada również na płytki lub beton architektoniczny – wyjaśnia Rafał Buczek z firmy Awilux.

Nie powinniśmy również zapomnieć o bezpiecznym i odpowiednim rozplanowaniu instalacji elektrycznej. Wszelakie gniazdka, włączniki oraz oświetlenie muszą być tak umiejscowione, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania.

Na słońce i deszcz

Kolejnym elementem, który powinniśmy wziąć pod uwagę przy projektowaniu naszego przydomowego zacisza jest zapewnienie odpowiedniego poziomu nasłonecznienia czy w przypadku niekorzystnej aury ochrony przed deszczem czy śniegiem w pozostałych porach roku. Nowoczesne konstrukcje umożliwiają regulację przepływu światła, ciepła oraz powietrza, pozwalając na wpuszczenie dowolnej ilości słońca na taras, a także zapewniają zadaszenie w przypadku deszczu.

– Dobrze nasłoneczniony taras to również ogromna ilość światła naturalnego i ciepła wpadająca do salonu lub innego pomieszczenia, które zdecydujemy się połączyć z tarasem. Pozwala to zaoszczędzić nieco na kosztach związanych z energią – wyjaśnia ekspert firmy Awilux.

Pergola tarasowa

Gdy nasz ogród lub przestrzeń tarasowa jest bezpośrednio połączona z budynkiem i nie zainstalowano tam już wcześniej zadaszenia, możemy zdecydować się na rozwiązanie, jakim są pergole. Możemy ją postawić bezpośrednio na tarasie lub w wybranym miejscu ogrodu, które będzie ulokowane w bardziej komfortowej lokalizacji i pozwoli na pełną dyskrecję. Pergola tarasowa zabezpiecza miejsce wypoczynku przed wodą, jak i promieniowaniem słonecznym. W przypadku potrzeby zapewnienia sobie dodatkowej ochrony przed deszczem czy wiatrem, możliwe jest zamontowanie osłon bocznych.  Z racji bogatego wachlarza barw czy struktur pergola tarasowa dodatkowo może stanowić wizualne dopełnienie naszej aranżacji ogrodowej przestrzeni.

Fot. Awilux

 Nie zapominajmy o przeszkleniach

 Ostatnim elementem aranżacji naszej przestrzeni przydomowej jest jej odpowiednie, harmonijne połączenie z wnętrzem domu. Pomocne tutaj będą nowoczesne przeszklenia, które nie tylko latem umożliwią integrację wnętrza z otaczającym krajobrazem. Warto zastosować nowoczesne systemy przesuwne PCW, które nie tylko pozwalają zaprojektować naprawdę szerokie wyjścia, ale również posiadają obniżone progi, które można zredukować praktycznie do zera. Tego typu rozwiązanie to nie tylko pogłębia wrażenie integracji tarasu lub ogrodu z wnętrzem, ale również zapewnia większą wygodę codziennego użytkowania.

Opr. na podstawie materiałów firmy Awilux

1 https://www.pot.gov.pl/pl/nowosci/wiadomosci-z-pot/wakacje-2023-w-polsce-wyniki-badania-pot#n

 

 

1