Jak przygotować podjazd na jesień?

Autor: | Data publikacji:

Latem ogród sam z siebie pięknieje, jednak równie ważne jest zadbanie o pozostałe elementy otoczenia domu takie jak chociażby podjazd. Ze względu na to, że znajduje się na zewnątrz, jest szczególnie narażony na zabrudzenia i działanie czynników atmosferycznych. Jak zatem najlepiej o niego zadbać? 

 

 Jak radzić sobie z zabrudzeniami na podjeździe?

Przydomowe nawierzchnie najczęściej wykonane są z kostki brukowej, klinkierowej lub betonowych płyt. Są to materiały trwałe i wytrzymałe, jednak również potrzebują odpowiedniej pielęgnacji, która pozwoli im zachować estetyczny wygląd i funkcjonalność. Z powodu intensywnej eksploatacji pozostawać mogą na nich brzydkie zacieki, wykwity oraz inne plamy. Niektóre z nich możemy usunąć za pomocą wody czy zwykłych detergentów kuchennych, jednak zdarzają się też bardziej uciążliwe zabrudzenia, które wymagają użycia wyspecjalizowanych środków chemicznych.

 Usuwanie plam z oleju i tłustych śladów

Oleje bardzo szybko wnikają w pory powierzchni, dlatego należy wyczyścić zabrudzenie jak najprędzej. Możemy to zrobić za pomocą piasku, który wchłonie część płynu, a następnie umyć kostkę preparatem czyszczącym z wodą. Szczególnie trudne do usunięcia są plamy po oleju silnikowym — często domowy sposób może okazać się za mało skuteczny, by się ich pozbyć. Konieczne może być sięgnięcie po profesjonalne preparaty tj. zmywacz plam olejowych, który doskonale radzi sobie nawet ze starymi plamami. Przed jego użyciem należy wyczyścić powierzchnie z zabrudzeń organicznych oraz je osuszyć. Na tak przygotowany teren wylewamy preparat i czekamy. Po opisanym w instrukcji czasie należy usunąć środek bez użycia wody, a następnie spłukać całość wodą.

Plamy z cementu, po farbach i zaprawach

Szczególnej uwagi wymagają również zabrudzenia z materiałów budowlanych. W pierwszej kolejności należy zdrapać z powierzchni kostki resztki materiałów budowlanych pozostawionych przez wykonawców, a w drugiej umyć nawierzchnię z kostki brukowej wodą pod odpowiednim ciśnieniem, specjalnymi środkami, które zawierają w swoim składzie odplamiacz  lub zdecydować się na proces piaskowania lub szlifowania. Chcąc zapobiec powstawaniu podobnych zanieczyszczeń w przyszłości, na czas prac budowlanych najlepiej przykryć powierzchnię folią.

Zabrudzenia pochodzenia mikrobiologicznego

Mchy, porosty i glony najczęściej pojawiają się w miejscach, w których występuje duża wilgotność oraz cień. W takich miejscach woda opadowa zwykle nie spływa tak szybko, jak powinna, zbierając się w zagłębieniach i stwarzając świetne środowisko do rozwoju niechcianych chwastów. Nieusunięcie ich może prowadzić do zniszczenia ścian czy podłóg oraz mogą mieć niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Wyrywanie ich ręcznie jest często żmudną i czasochłonną pracą. Na szczęście na rynku możemy znaleźć wiele preparatów, które pozwolą nam skutecznie się ich pozbyć, usuwając zabrudzenia pochodzenia mikrobiologicznego z powierzchni budowlanych. Zanieczyszczoną mikroorganizmami powierzchnię należy najpierw wyczyścić strumieniem wody. Po wyschnięciu, za pomocą spryskiwacza należy nanieść środek, zaczekać, a następnie usunąć resztki strumieniem wody.

Odpowiednia impregnacja

Warto również zadbać o odpowiednią impregnację powierzchni. Choć kostki z założenia są niezawodne przez lata, dodatkowa warstwa ochronna znacznie ułatwia usuwanie z niej zabrudzeń i zwiększa odporność na ścieranie. Dlatego, jeżeli nigdy nie impregnowaliście podjazdu, koniecznie powinniście zrobić to po czyszczeniu, tak, aby kolejne pracy były o wiele łatwiejsze. Impregnaty nakłada się łatwo, za pomocą pędzla, wałka lub metodą natrysku niskociśnieniowego. Zabieg należy powtarzać co około 3-5 lat.

Tekst opracowany na podstawie materiałów prasowych firmy Royal Brand PR