Jak dobrać stolarkę okienną do elewacji budynku?

Red.: PG |Data publikacji: 2018-12-17

Określając rodzaj, styl czy kolorystykę elewacji i okien przy projektowaniu domu, często rozpatrujemy te elementy w oderwaniu od siebie. Tymczasem ich wzajemne dopasowanie jest niezbędne, aby stworzyć piękny i harmonijny budynek.

Stolarka okienna dla nowoczesnego budynku

Modernistyczne budynki wyróżniają się elegancką prostotą formy i niewielką liczbą ozdobników. W konsekwencji każdy detal fasady jest wyeksponowany – wpływa na odbiór całości, a elementy typowo funkcjonale stają się ozdobą budynku. Na tle minimalistycznej elewacji i prostej bryły szczególną wagę odgrywają okna. Przełamują zwarty wygląd domu i, w zależności od założeń projektowych, harmonijnie współgrają z całością lub stanowią mocny kontrapunkt. W jaki sposób osiągnąć każdy z tych efektów?

Minimum środków, maksimum smaku

W estetykę nowoczesnych budynków wpisuje się neutralna kolorystyka, skupiona wokół szarości i bieli. Jeżeli cenimy gustowne projekty, bazujmy na uniwersalnym łączeniu barw, które podkreślają nowoczesną bryłę domu. Możemy wybrać fasadę i okna w tych samych kolorach bądź posłużyć się klasycznym kontrastem jasnych i ciemnych powierzchni. Oba rozwiązania bardzo dobrze sprawdzą się w przypadku budynków, w których stawiamy na elegancki minimalizm.

Innym konceptem jest zestawienie jasnej fasady i ciemnej stolarki okiennej. Klasyczny duet białych i czarnych powierzchni jest szczególnie cenionym przez projektantów. Operowanie przeciwstawnymi kolorami daje bowiem większą swobodę projektową. Pozwala eksponować wybrane fragmenty budynku, cały czas pozostając w nowoczesnej estetyce, a jednocześnie zapewnia spójność kompozycyjną pomiędzy elewacją a stolarką okienną.

Postaw na barwę! Mocny kontrast okien i elewacji

Innym trendem obecnym w nowoczesnych projektach są odważne łączenia i mocne kontrasty. To propozycja dla osób, które cenią nieoczywiste rozwiązania oraz chcą wyróżnić swój dom, podkreślić jego wyjątkowy styl. W tym przypadku odchodzimy od klasycznego przeciwstawiania sobie jasnych i ciemnych elementów na rzecz wyrazistych kolorów.

Czerwone, zielone, a może niebieskie okna – brzmi odważnie? Zapewne dla wielu osób tak. Jednak wprowadzając je do projektu, możemy uzyskać niepowtarzalny wygląd domu przy zachowaniu wysmakowanego obrazu całości. Neutralny odcień fasady stanowi bowiem stonowane tło dla wyrazistych profili okiennych.

Jedna barwa to za mało! Niepowtarzalne okna w dwukolorze

Podczas wyboru okien stajemy przed dylematem, do której części domu dopasować ich barwę: wnętrza czy elewacji? Jeżeli obie są utrzymane w zbliżonej palecie barw, zadanie staje się znacznie łatwiejsze. Jednak niekiedy za neutralną fasadą kryje się barwne wnętrze. Niezwykle pomocna jest wówczas stolarka dwukolorowa, która wpisuje się w wymagania nawet bardzo zróżnicowanych domów.

Bogata propozycja okien pozwala wybrać takie, które najlepiej wpisują się w nasze preferencje i zamysł aranżacyjny. Decydując się na ramy w kolorze elewacji, uzyskamy efekt wysmakowanego minimalizmu. Bazując na kontrastach, wydobędziemy piękno wszystkich elementów budynku, które wzajemnie podkreślą swój wygląd. Dodatkowo możemy dopasować kolor stolarki okiennej zarówno do wnętrza, jak i fasady budynku. Dzięki mnogości wariantów nie musimy godzić się na kompromisy podczas realizacji wizji idealnego domu – niezależnie, który koncept doboru okien jest nam najbliższy.

Artykuł powstał na podst. mat. prasowych firmy OknoPlus

1