Jak dbać o okna z PCW?

Red.: MR |Data publikacji: 2019-06-17

Ramy okien wykonane z białego PCW są łatwe w utrzymaniu. Ich ogromną zaletą jest to, że nie wymagają konserwacji ani zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Okna mogą mieć ramy wykonane z drewna, aluminium czy PCW. Jak się okazuje, tworzywo sztuczne jest dość trwałe, a powierzchnia, szczególnie biała, zachowuje swoją formę i kolor przez wiele lat. Jednak mimo tego, producenci okien opracowali wytyczne jak postępować, by stolarka jak najdłużej zachowała wysoką jakość.

  • Najważniejsze jest utrzymanie ram w czystości. Można używać do mycia specjalistycznych produktów, na rynku są dostępne np. mleczka do czyszczenia. Usuwają one brud, jednocześnie nie naruszają struktury profili. Do mycia najlepiej stosować wilgotną szmatkę. Zabrudzenia na ramach okiennych, wbrew pozorom, powstają najczęściej na etapie budowy i montażu. Dlatego producenci zalecają stosowanie profesjonalnych specyfików, które używają zazwyczaj montażyści.
Fot. Budvar Centrum
  • W trakcie drobnych prac naprawczych, podczas użytkowania okien, może się zdarzyć, że uszkodzimy ramę, pojawią się na niej drobne zarysowania czy nawet ubytki. Co można wtedy zrobić? Najlepiej zastosować wypełniacze, jak żywice naprawcze oraz tzw. pręt zgrzewczy. Ten drugi trzeba najpierw podgrzać i uzyskaną masą wypełnić ubytki.
  • Drobne uszkodzenia, jak lekkie zarysowania czy drobne plamki najlepiej usunąć stosując środki intensywnie czyszczące. Powinny być to preparaty specjalistyczne, przeznaczone do stosowania w stolarce. Można je znaleźć w sklepach z oknami, a także w Internecie.

Jak widać, stosunkowo łatwo jest sobie poradzić z uszkodzeniami w przypadku okna z białymi ramami.

1