Idealne okna dla twojego wnętrza

Red.: |Data publikacji:

Stolarka okienna to bardzo ważny element budynku, który nadaje charakter elewacji, ale również i wnętrza. Kolor i materiał, z którego są wykonane okna odgrywają ogromną rolę w odbiorze naszego mieszkania.

Jest to jeden z tych elementów, na który trzeba zwrócić szczególną uwagę przyjmując ogólną zasadę urządzania wnętrz – “od ogółu do szczegółu”. Okna będą stanowiły tło dla naszych mebli i dodatków, tak więc zastanówmy się wspólnie jakie będą idealnie pasować dla Twojego wnętrza.

Obecnie na rynku jest wiele nowych technologii i materiałów, które sprawiają, że okna nie muszą już być nudną koniecznością. Możemy wybierać spośród całej gamy kolorów. Typowe plastikowe okna mogą być zastąpione drewnianymi z wytrzymałą powłoką lakierniczą, która nie będzie wymagała odświeżenia nawet przez kilka następnych lat.

Ci którzy wolą jednak sprawdzone i odporne plastiki mogą posłużyć się wiernie imitującymi drewno okleinami. W ostatnim czasie, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach, zaczynają się cieszyć popularnością okna aluminiowe ze względu na wytrzymałość, ale i lekkość konstrukcji. Różnorodność na rynku stolarki okiennej jest tak duża, rozpoczynając na klasycznych oknach prostych, z podziałami imitującymi dawne okna drewniane, okna narożne, zakończone łukiem lub też minimalistyczne z jak największym przeszkleniem.

Warto kierować się całościowym charakterem i stylem wnętrza, a takie “smaczki” dodawać z umiarem, ponieważ najpiękniejsze okna w dużej ilości tracą na uroku.

Klasyka

Jeśli nie mamy jeszcze dokładnie sprecyzowanego stylu, w jakim chcemy urządzić wnętrze postawmy na dobrze sprawdzoną klasykę – czyli biel. Jest ona na tyle uniwersalna, że z pewnością dopasuje się do koloru naszych mebli i ścian. Nie martwmy się również, że z upływem czasu zaczną lekko żółknąć. Producenci poszli już o krok dalej i tego typu problemy nie są już dla nich wyzwaniem.

Styl skandynawski

Wciąż modny styl skandynawski uwielbia biel i jasne kolory. Dlatego sprawdzą się tu standardowe białe okna, a dla tych, którzy wolą coś bardziej oryginalnego polecamy okna drewniane w delikatnej kolorystyce np. jasnego dębu. Trzeba pamiętać, że styl skandynawski to również duże ilości naturalnego światła, więc o ile to możliwe postarajmy się aby okna były duże, a ich ramy jak najcieńsze, aby słońce mogło swobodnie operować we wnętrzu.

Styl nowoczesny

Jeśli naszym marzeniem jest dom pełen stylu i smaku, a nasze meble to perełki od najbardziej znanych projektantów to postawmy na coś równie wyszukanego czyli ciemne, aluminiowe okna w kolorze antracytu. Solidna konstrukcja pozwoli na przeszklenia o dużej wielkości, a odporny na czynniki atmosferyczne materiał sprawi, że okna będą wyglądały przez długi czas jak nowe.

Tekst oraz zdjęcia: zespół Projektu Idealnego

1