Drzwi wewnętrzne – istotny element w kreowaniu wnętrza

Red.: PG |Data publikacji: 2018-12-27

Drzwi są jednym z pierwszych elementów, które pojawiają się w naszym nowym mieszkaniu. Można porównać je w tej kwestii do okien. Ciężko byłoby zamieszkać w pokoju z otworem w ścianie zamiast okna czy też swobodnie korzystać z łazienki bez drzwi. Często wybierane są na szybko, bez głębszego przemyślenia, pozornie myśląc, że temat drzwi jest błahy. Jednak nie jest tak do końca. Trzeba pamiętać, że są one stałym elementem wystroju wnętrza i choćby tylko przez swoje rozmiary będą wyraźnie wskazywać na styl naszego nowego “M”.

Dzisiejsze technologie pozwalają nam na tworzenie drzwi z różnych materiałów zaczynając od tradycyjnego drewna, przez powszechny MDF kończąc na szkle czy metalu. Nie można zapominać również o ościeżnicach, potocznie zwanych futrynami, które przeszły swój mały rozwój. Wybranie właściwego materiału i wzoru drzwi będzie pierwszym krokiem do stworzenia przyszłego stylu naszego wnętrza.

Drzwi klasyczne

Wnętrza pełne elegancji i przepychu potrzebują masywnych i solidnych drzwi. Jeśli zamierzamy urządzić mieszkanie lekko stylizowanymi meblami, czy wręcz antykami to drzwi masywne o rzeźbionej powierzchni będą idealnym dopełnieniem. Aplikacje bazujące na dużych prostokątach lub kwadratach z frezowanym wykończeniem zawsze będą ponadczasowe. Dodatkowo do tego rodzaju drzwi dla podniesienia ich rangi i wagi we wnętrzu możemy dodatkowo dodać koronę nad ościeżnicą. Idealnie będzie pasować do wnętrza w stylu angielskim z lamperią lub kamienicy ze sztukaterią. Jest to jednak zabieg, który może pomóc, ale też wiele namieszać, dlatego też nie radzilibyśmy go stosować bez konsultacji z projektantem.

Drzwi nowoczesne

Są idealnym rozwiązaniem do wnętrz bazujących na meblach o prostych,geometrycznych kształtach. Bardzo często powierzchnia takich drzwi to mnogie podziały na poziome prostokąty o różnorodnych proporcjach. Kilka lat temu modne były większe, dziś w ofercie producentów w większości możemy znaleźć wąskie, kilkucentymetrowe, poziome paski wypełnione szkłem. Coraz częściej pojawiają się też podziały pionowe. Ciężko mówić o jakimś nowym trendzie nie mniej jednak warto na nie zwrócić uwagę, bo być może będzie to strzał w dziesiątkę i za kilka lat będą bardzo modne.

Drzwi ukryte

To coś dla tych niezdecydowanych, bo w zasadzie tych drzwi prawie nie ma. Malując je farbą w kolorze ściany lub tapetując sprawiamy, że niemalże całkowicie znikają. Stają się niewidoczne i w ten sposób możemy powiedzieć, że teoretycznie nie decydują o stylu naszego wnętrza. Niestety nie do końca tak jest o czym wie na pewno każdy wprawny projektant. Przy takich drzwiach możemy dowolnie manewrować meblami i dekoracjami będąc pewnym, że tylko one się liczą, ale musimy pamiętać, że znika nam jednak ważny, do tej pory nieodzowny, element wnętrza.

Tekst oraz zdjęcia: zespół Projektu Idealnego

1