3 argumenty za każdym z rozwiązań
Poniższe argumenty dotyczą drzwi do szaf, ale wiele z nich śmiało można odnieść również do drzwi wewnętrznych w pomieszczeniach. Polecamy.
Drzwi przesuwne
1. Idealne do małych i wąskich pomieszczeń
Drzwi z systemem przesuwnym docenią zwłaszcza właściciele mieszkań, których zmorą są stosunkowo wąskie i wydłużone pomieszczenia lub małe pokoje. Niewątpliwą zaletą jest to, że skrzydła przy otwieraniu nie zajmują dodatkowego miejsca, tak jak w przypadku drzwi uchylnych, co zapewnia swobodne przejście na przykład z sypialni do przedpokoju lub nieograniczony dostęp do łóżka. Przesuwny sposób otwierania poleca się również do pozornie nieustawnych kątów czy wnęk – pod schodami czy skosami na poddaszu. Dzięki drzwiom przesuwnym z powodzeniem można je estetycznie i funkcjonalnie zabudować.
2. Łatwy dostęp do wnętrza szafy
Nie bez znaczenia jest też szybki dostęp do znacznej części mebla. Za jednymi drzwiami z łatwością schowamy dużą część wnętrza szafy, a po przesunięciu skrzydła uzyskamy pełne dojście do kilku modułów naraz. Takie rozwiązanie odnajdzie się nie tylko w sypialni, gdzie umożliwi nam komfortowy wgląd w pełną zawartość swoich ubrań i dodatków, ale też w szafie salonowej z oferty Komandora, w której sprytnie ukryjemy strefę RTV i przedmioty o niedekoracyjnym charakterze.
3. Dziecięcy rozgardiasz okiełznany
Drzwi przesuwne to rozwiązanie skrojone na miarę pokoju dziecięcego. Wyobraźmy sobie pluszaki, piłki, klocki, lalki i resoraki, które w czasie zabawy zaściełają dywan w pokoju dziecka. A gdy padnie hasło „Goście idą!” wszystko to można szybko schować do szafy bez obawy, że drzwi otworzą się pod naporem zabawek, ukazując wysypujące się na podłogę upchane naprędce rzeczy. Ponadto ich duże gładkie fronty stanowią idealną powierzchnię do prezentacji dziecięcych zainteresowań, bo mile widziane są tu – podobnie zresztą, jak w przypadku pokoi dorosłych – wszelkiego rodzaju grafiki czy wytłaczane motywy.
Drzwi rozwierane (uchylne)
1. Optymalne do płytkiej zabudowy
Systemy uchylne sprawdzą się lepiej w przypadku stosunkowo wąskiej powierzchni zabudowy, w pionowej wnęce czy w szafie o płytkim wnętrzu. Przy drzwiach przesuwnych zamontowanie torów wymaga bowiem zajęcia dodatkowej przestrzeni, co wiąże się z ograniczeniem miejsca na przechowywanie wewnątrz mebla. Drzwi uchylane do szafy takiej przestrzeni nie potrzebują, warto natomiast zadbać o odpowiedni dystans przed meblem, co zapewni bezkolizyjne otwieranie drzwi. Jeśli mamy do dyspozycji wąski fragment podłogi, klasyczne drzwi uchylne można zastosować w szafie podzielonej wewnątrz na dwa lub więcej pionowych modułów, by wysokie i stosunkowo wąskie skrzydła zajmowały mniej miejsca w pozycji otwartej.
2. Dobre dla dwojga
Uchylne drzwi do szafy będą dobrym wyborem w przypadku mebla do sypialni, z którego korzystają codziennie rano dwie osoby. To dlatego, że pozwalają one niezależnie korzystać z dwóch różnych części szafy w tym samym czasie, w odróżnieniu od drzwi przesuwnych, które odsłaniając jedną stronę mebla, zasłaniają drugą. Poza tym, możemy łatwo dostać się do konkretnej strefy mebla, bez konieczności otwierania jego pozostałej zawartości. Podział na odrębne drzwi ułatwia także zagospodarowanie wnętrza szafy – jedną część możemy przeznaczyć na odzież, a drugą na domowe tekstylia.
3. Elegancja i dyskrecja
Zaletą drzwi uchylnych jest także to, że przy doborze odpowiedniego wypełnienia łatwo wtopią się w otoczenie. Meble z frontami wykonanymi z płyty, forniru, akrylu czy szkła lakierowanego doskonale zaprezentują się w rzędzie strzelistych szaf odzieżowych w przedpokoju i sypialni. Natomiast w wersji ze szkłem przezroczystym idealnie odnajdą się w roli witryny na rodzinne pamiątki. Drzwi uchylne to także osłona w wydzielonym „kominie” na damskie akcesoria – torebki czy buty, coraz częściej wprowadzane do osobistej strefy, jaką jest garderoba.
Rozwiązanie kompromisowe
Nadal nieprzekonani? W takim razie Komandor ma propozycję typu „dwa w jednym”, która rozwiąże ten dylemat: pionową witrynę z drzwiami uchylnymi i sekcję przesuwną. Sprawdzi się ona także w przypadku zabudów ze skosem, w których ostatnie drzwi, z uwagi na swój kształt i wymiar, zazwyczaj muszą być wykonane w systemie uchylnym. Łączenie dwóch sposobów otwierania w jednym meblu umożliwia kilka systemów marki – Lazuryt, Lux, Onyx czy Szafir, a dzięki jednakowemu profilowi drzwi zachowamy spójną stylistykę mebla i całego wnętrza. Przy tylu rozwiązaniach pozostaje już tylko wybrać najlepsze dla siebie.
opr. na podstawie materiałów firmy Komandor