Design nie wymaga kompromisów

Red.: |Data publikacji:

Okna drewniane są wyjątkowe. Wykonane z naturalnego materiału, pięknie podkreślają charakter budynku. Wystarczy spojrzeć na stare, zabytkowe pałace czy kamienice. Wykończone są ozdobną, drewnianą stolarką, bez której te obiekty zupełnie straciłyby swój atrakcyjny wygląd.

Budując dom wielu z nas, myśląc o oknach, w pierwszej kolejności ma przed oczami właśnie drewnianą stolarkę. Potem pojawiają się i inne rozwiązania, rozważamy zalety i wady produktów wykonanych z PCW czy aluminium. I gdy ostatecznie podejmiemy decyzję, to okazuje się, że jest ona bardziej przejawem zdrowego rozsądku niż naszych pragnień. Rzadko decydujemy się na okna drewniane. Ale przecież nie musimy rezygnować z okien, które wyglądają na drewniane!

Fot: Aluplast

Okna, których ramy wykonane są z tworzywa sztucznego, to obecnie najczęściej wybierany rodzaj stolarki w Polsce. Jednak zaletą plastikowych ram jest możliwość oklejenia ich foliami w różnych wzorach i kolorach. Do wyboru mamy teraz bardzo szeroką ofertę oklein drewnopodobnych.

Fot: Rehau

Warto zwrócić uwagę na nowe kolekcje, które od dwóch, trzech lat pojawiają się na rynku. Są to wzory, które nie tylko przypominają kolorystyką i rysunkiem do złudzenia drewno. Ale ich powierzchnia jest również tak przygotowana, że imituje właśnie drewnianą ramę. Jest lekko porowata, z odczuwalnymi liniami słoi. Co więcej, na powierzchni widać niedoskonałości, jak przebarwienia czy lekkie pęknięcia. Folie noszą różne nazwy, zazwyczaj odnoszą się one do angielskiego słowa drewno, tak jak Woodec czy Real Wood. Jeśli więc zdecydujemy się na kompromis co do tworzywa stolarki, to wcale nie musimy rezygnować z atrakcyjnego designu.

fot. Vikking

 

1