Bezpieczny SmartDOM

Red.: |Data publikacji:

W 2020 roku ludzie spędzili w swoich domach wyjątkowo dużo czasu. Ponieważ pewne elementy pracy zdalnej i ograniczenia wyjazdów jeszcze przez jakiś czas pozostaną codziennością, warto zaprojektować swoją przestrzeń w ten sposób, by sprostała wymaganiom nowego stylu życia. W związku z tym niektórych mogą nurtować pytania, jakie trendy zapanują w domach w 2021 roku i dlaczego ludzie coraz chętniej korzystają z innowacyjnych gadżetów typu smart home?

Smart home, czyli bezpieczeństwo przede wszystkim

Skoro od marca domy pełnią jednoczesną funkcję sypialni, miejsca pracy, kina czy przestrzeni do wideokonferencji, niezwykle istotne jest, by czuć się w nich bezpiecznie. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest korzystanie z rozwiązań typu smart home. Idealnym przykładem są inteligentne zamki, które nie wymagają noszenia ze sobą kluczy, ponieważ drzwi otwiera i zamyka się za pomocą smartfona.

Dobrym przykładem rozwiązania upraszającego życie zarówno polskich, jak i zagranicznych klientów, może być rodzimy, inteligentny zamek tedee. Pozwala on m.in. sprawdzić, kto wszedł i wyszedł z domu, czy drzwi na pewno zostały zamknięte, umożliwia przekazywanie wirtualnych kluczy do zamka wybranych osobom. Za pomocą tego smartlock’a można również zdalnie otworzyć i zamknąć drzwi lub skorzystać z funkcji auto-otwierania gdy urządzenie wykryje smartfon w pobliżu zamka. Ludzie coraz częściej dbają o własne bezpieczeństwo, a tego typu rozwiązania pomagają im zwiększyć jego poziom. Może to tłumaczyć wzrastającą popularność zamkniętych osiedli, monitoringu i technologii typu smart. Według Strategy Analytics, globalny rynek inteligentnych urządzeń domowych będzie rósł na poziomie 15% rocznie, osiągając 88 miliardów dolarów w 2025 roku – twierdzi Paweł Bijata, ekspert z firmy Gerda.

Bezdotykowe systemy, jako część domu bezpiecznego

Inteligentne domy i bezdotykowe gadżety stały się nieodłącznym elementem projektowania i urządzania wnętrz. Branża architektoniczna coraz częściej korzysta z rozwiązań, takich jak zautomatyzowane zasłony czy rolety, automatyczna regulacja temperatury, czujniki w oknach, inteligentne zamki do drzwi czy głośniki. Używanie tego rodzaju urządzeń jest nie tylko bardzo wygodne, ale są one również ciekawymi gadżetami, którymi można pochwalić się np. przed odwiedzającymi dom gośćmi.

Możliwość sterowania urządzeniami typu smart home za pomocą smartfona to jedna z ich wielu korzyści, które oferują. Innowacjom z reguły towarzyszy nowoczesny design, dlatego w pełni zrozumiałe jest to, że architekci projektując domy coraz chętniej wdrażają w nich inteligentne rozwiązania. Odpowiadając na potrzeby rynku, cały czas rozwijamy inteligentny zamek tedee, by korzystanie z niego było jeszcze wygodniejsze dla użytkowników, a także by można go było integrować z innymi systemami smart – dodaje Paweł Bijata.

Domowe biuro jako podstawa pracy zdalnej

Wiele elementów pracy zdalnej zapewne zostanie z nami już na stałe. Pracownicy przyzwyczaili się do wideokonferencji i wykonywania swoich zawodowych obowiązków we własnym mieszkaniu. Dlatego niezwykle ważne jest stworzenie w swoich czterech ścianach chociaż namiastki biura, które pozwoli lepiej skupić się na wykonywanych zadaniach oraz ułatwi osiągnięcie równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Domowe biuro powinno być wyposażone w dobre oświetlenie, ergonomiczne krzesło, zapewniające odpowiednią postawę, oraz biurko, które pomieści wszystkie niezbędne przedmioty. Należy jednak pamiętać, że głównym zadaniem biura jest zapewnienie komfortu, pobudzanie do myślenia i sprawnego działania.

 

opr. na podstawie materiałów od firmy Gerda

foto: Gerda, Hormann, GU

1