5 kroków w pielęgnacji okien drewnianych

Drewniane okno wygląda pięknie, ale wymaga też konserwacji. Czasami, gdy nie jest w ogóle pielęgnowane, ulega degradacji i niewiele już można zrobić, trzeba okno wymienić. Dlatego warto poznać podstawowe zasady postępowania z drewnianymi ramami okiennymi, by cieszyły oczy przez wiele lat.

Okna w bibliotece w Olsztynie pokryte są lakierem bezbarwnym, dzięki czemu widać naturalny kolor i strukturę drewna.
  1. Pierwszą czynnością powinno być przeczytanie instrukcji obsługi okna. Dołączana jest przy zakupie stolarki. Znajdują się tam m.in. zalecenia co do konserwacji okien.
  2. Okna drewniane, jak sugerują producenci stolarki, należy co najmniej dwa razy w roku umyć. Najlepiej przygotować do tej czynności wodę z dodatkiem środka czyszczącego, może to być delikatny płyn do mycia naczyń.
  3. Umyte już ramy należy również zabezpieczyć. Służą do tego specjalne mleczka przeznaczone do konserwacji drewna. Można je kupić w sklepach internetowych, ale też stacjonarnych, z materiałami budowlanymi.
  4. Producenci zalecają, by dwa razy w roku, wiosną i jesienią sprawdzić stan powłoki na ramach. Najbardziej narażone na uszkodzenia są części zewnętrzne, więc to właśnie tym elementom poświęcamy najwięcej uwagi.
  5. W ramach konserwacji można również samodzielnie raz na kilka lat nałożyć ponownie farbę na ramy i ościeżnicę. Trzeba wówczas odpowiednio wyczyścić podłoże, zetrzeć starą powłokę lakierniczą papierem ściernym, wytrzeć z kurzu, a potem nałożyć dwie warstwy farby. Musi być ona taka sama, jak ta fabrycznie naniesiona.
Drewniana stolarka szczególnie pięknie wygląda w budynkach zabytkowych. Na zdjęciu ozdobne okna w odnowionej kamienicy na Próżnej w Warszawie.