5 argumentów za osłonami wewnętrznymi

Autor: | Data publikacji:

Jeszcze kilka dekad temu w polskich domach dominowały firanki i zasłony. Te pierwsze pełniły rolę ozdobną i jednocześnie utrudniały zaglądanie do wnętrza mieszkań w ciągu dnia. Zasłony zakrywały okna, gdy zapadał zmrok. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów osłon wewnętrznych. Ich główną rolą jest zakrywanie pomieszczenia przed dostępem promieni słonecznych, ale pełnią także funkcję ozdobną.

Można wybrać taki typ rozwiązania, że zaciemnimy wnętrze niemal w stu procentach, a także taki, że przez osłonę docierać będzie w dużym stopniu światło dzienne. Jeśli wiec w domu nadal mamy 20-letnie wyblakłe zasłonki i poszarzałe firany, to warto zastanowić się nad ich zmianą.

Dlaczego dobrym pomysłem jest inwestycja w nową osłonę wewnętrzną?

1. Duży wybór osłon
Firmy proponują wiele różnych typów osłon, rozwiązań, więc jest w czym wybierać. Przede wszystkim mamy bardzo popularne w ostatnich latach rolety materiałowe, w tym hit sprzedażowy, czyli rolety typu dzień i noc. Rosnącym zainteresowaniem klientów cieszą się również rolety rzymskie. Są też żaluzje – mogą być drewniane i aluminiowe, z różnymi szerokościami lameli. Do domu można także rozważyć zakup verticali, czyli żaluzji pionowych. Ciekawym pomysłem na osłonę okna stanowią także plisy, które montowane są na ramie okiennej. Na rynku pojawiły się także kilka lat temu rolety wolnowiszące – są to rozwiązania przeznaczone do stosowania w przypadku dużych przeszkleń.

2. Aranżacja wnętrza
Jeśli mamy nowocześnie urządzone mieszkanie, pasować tu będą na przykład rolety materiałowe. Dużą ich zaletą jest dostępność w szerokiej palecie kolorystycznej. Ciemne mieszkanie łatwo można rozjaśnić i ożywić jasnymi kolorami, np. żółtym czy pomarańczowym. Możemy również pomyśleć o drewnianych żaluzjach. Nadadzą one wnętrzu klasycznego wyrazu, będą wyglądać elegancko zarówno w pokoju, jak i w kuchni. Bardzo interesująco w pomieszczeniu wyglądają rolety rzymskie. Jest to zwykle wzorzysta tkanina, którą ściąga się na dzień, ą rozciąga na noc, jednak niezależnie od pory dnia ocieplają wnętrze i nadają mu ciekawego wyrazu.

3. Atrakcyjna cena
Na rynku mamy osłony, których cena zaczyna się od kilkudziesięciu złotych, choć oczywiście są też znacznie droższe. Wszystko zależy od tego, jaki typ produktu wybierzemy, w jakim wykończeniu, o jakich rozmiarach itd. Jeśli chcemy produkt o wysokiej jakości, ta cena będzie oczywiście wyższa. Jednak, jeśli chcemy poeksperymentować z kolorami czy wzorami, można na początek wybrać wyrób z grupy tych tańszych.

4. Możliwość wymiany
Wiele osłon, tak jak rolety materiałowe, można wymienić na nowe. Znudził nam się kolor tkaniny lub materiał się zabrudził? Można z tym sobie poradzić, wymieniając starą tkaninę na nową. Także rolety rzymskie można zdemontować i je uprać, bądź po prostu wymienić na inne. W przypadku pytań, jak dokładnie postępować przy wymianie, warto zasięgnąć porady od specjalistów z punktu, w którym prowadzona jest sprzedaż.

5. Automatyzacja
Większość przesłon wewnętrznych można obecnie zautomatyzować. Podłączyć je do systemu, dodać napęd i wtedy wystarczy zwykły smartfon z odpowiednią aplikacją, by regulować dostęp światła we wnętrzu. Otwieranie i zamykanie żaluzji, rolet czy verticali może być więc automatyczne. Co więcej, sterowanie jest możliwe z dowolnego miejsca, nie tylko z domu. Jesteśmy w pracy, na wakacjach, a za pomocą telefonu możemy zmienić pozycję osłon. To z pewnością duża zaleta dla tych, którzy chcą mieć pod kontrolą różne aspekty związane z domem.