5 argumentów za montażem napędów do osłon okiennych

Red.: WK |Data publikacji: 2019-04-15

Osłony okienne to ważny element współczesnego budownictwa. W wersji podstawowej obsługiwane są ręcznie, najczęściej za pomocą taśm, sznurków lub łańcuszków. Wyjaśniamy dlaczego osłony okienne warto wyposażyć w silniki elektryczne, najlepiej sterowane bezprzewodowo i posiadające zabezpieczenie przeciążeniowe.

Dlaczego warto zainwestować w napęd do osłon?

1. Komfort obsługi

somfy_rolety
Zdjęcie: Somfy

To najczęstsza przyczyna podejmowania decyzji o wyposażeniu osłon w napędy. Łatwość obsługi elektrycznej rolety, żaluzji czy kotary jest ważna, szczególnie dla użytkowników w starszym wieku i niepełnosprawnych. Jednak także młodzi i zdrowi docenią takie rozwiązanie, gdy posiadają okna w miejscach trudno dostępnych, na przykład na znacznej wysokości. Ponadto możliwe jest grupowe sterowanie osłonami elektrycznymi, niezwykle funkcjonalne w przypadku posiadania kilkunastu takich urządzeń w domu.

2. Podniesienie odporności na włamanie
W roletach zewnętrznych zainstalowanie napędu elektrycznego wymaga zastosowania tzw. wieszaków blokujących. To sztywne połączenie między wałem napędowym, a pancerzem rolety, uniemożliwia podważenie i podniesienie pancerza z zewnątrz. W przypadku okiennic stosuje się napędy elektryczne z funkcją samohamowną, które blokują się po zamknięciu, więc nie wymagają stosowania zamków i rygli. Odpowiednio zaprogramowane osłony automatyczne mogą zmieniać swoje położenie podczas nieobecności domowników, sugerując w ten sposób potencjalnym włamywaczom, że w domu ktoś może przebywać.

3. Dłuższa trwałość osłony
Silniki z funkcją przeciążenia po napotkaniu zbyt dużego oporu, wyłączają się. W ten sposób chronią osłony zewnętrzne przed uszkodzeniem podczas napotkania przeszkody oraz w razie przymarznięcia do parapetu. Napęd elektryczny gwarantuje płynny i cichy ruch osłony, co nie jest możliwe przy obsłudze ręcznej. Ma to pozytywny wpływ na jakość pracy i trwałość osłony.

4. Optymalna ochrona
Automatyka osłon może współdziałać z czujnikami pogodowymi. Dzięki temu reguluje dopływ światła w zależności od pory dnia, stopnia nasłonecznienia lub temperatury wewnętrznej. To pozwala na optymalne wykorzystanie ochrony przeciwsłonecznej.

5. Estetyka i bezpieczeństwo użytkowania
Osłony okienne warto wyposażyć w silniki elektryczne także z innych powodów. Wyeliminowanie taśm i sznurków to rozwiązanie korzystne dla estetyki wnętrza. Ponadto podnosi bezpieczeństwo dzieci i zwierząt, którym zdarza się zaplątać w zwieszające się elementy sterujące.

1