5 argumentów za drzwiami tarasowymi typu HS

Red.: HC |Data publikacji: 2019-03-28

Jeśli budujesz dom lub zamierzasz kupić od dewelopera mieszkanie z tarasem, zastanów się nad możliwością wyjścia na zewnątrz. Możesz wybrać takie drzwi tarasowe, które sprawią, że otworzysz wnętrze na otoczenie. Są przy tym praktyczne i wygodne.

Fot. Sokółka Okna i Drzwi

Dlaczego warto wybrać przesuwne drzwi tarasowe HS?

 1. Połączenie z ogrodem
  Drzwi tarasowe są znacznie szersze niż tradycyjny balkon. Ma to liczne zalety. Przede wszystkim przez duże szyby, które nie są podzielone ramami, do wnętrz dostaje się więcej światła dziennego. Dom jest również bardziej otwarty na ogród, co jest szczególnie przyjemne w ciepłych porach roku. Wreszcie: takie wyjścia są po prostu modne.

 2. Wygodne, bo przesuwne
  Drzwi tarasowe mogą mieć szerokość kilku metrów. Łatwo więc przewidzieć, że ich skrzydła otwierane w sposób tradycyjny zajmowały by w pomieszczeniu dużo miejsca. Stąd pojawiły się konstrukcje przesuwne: PSK (przesuwa się je po uchyleniu) oraz HS (tylko przesuwane). Te drugie są obecnie bardziej popularne.

 3. HS a PSK
  Tego rodzaju drzwi jest łatwiej otworzyć niż PSK. Po prostu konstrukcja jest prostsza. Drzwi przesuwne składają się z dwóch części: nieotwieranej, będącej właściwie jedną, dużą szybą. I drugiej, przesuwanej, stanowiącej właściwe wyjście na taras. Ruchome skrzydło nie zajmuje miejsca ani w pomieszczeniu, ani na zewnątrz. Ponadto nie zatrzaśnie się pod wpływem wiatru.  

 4. Wyposażenie
  Najważniejszymi elementami wyposażenia są te, które zapewniają bezpieczeństwo i łatwość obsługi. Skrzydło drzwi przesuwnych porusza się na wózkach z kółkami. Przed uderzeniem o ościeżnicę chroni je amortyzator, spowalniający ruch w ostatniej fazie. Do zamykania słuzy klama, podobna do okiennej, lecz wyposażona w inne funkcje, zalezne od rodzaju drzwi. Może być zamykana od środka na kluczyk. Dostępne są też drzwi HS z dwiema klamkami – druga znajduje się na zewnątrz i również jest zamykana.

 5. Wyjście bez barier
  Korzystanie z drzwi typu HS jest obecnie coraz częściej bezpieczne dla osób nie w pełni sprawnych fizycznie oraz dzieci. Producenci stosują tzw. niskie progi, które mogą wystawać ponad poziom posadzki jedynie na kilka milimetrów.
1